Rozhodnutí prezidenta El Salvadoru Nayiba Bukeleho udělat z Bitcoinu zákonné platidlo se zdaleka nelíbí každému. Během středečních oslav dne nezávislosti eskalovaly v této zemi protesty proti novému zákonu, který vyžaduje od podnikatelských subjektů, aby umožňovaly přijímat platby i v kryptoměně Bitcoin.
Portál decrypt informoval, že ačkoli se v El Salvadoru proti „Zákonu o Bitcoinu„, který z něj od 7. září udělal jako ve vůbec první zemi na světě zákonné platidlo, protestovalo v předešlých týdnech už vícekrát, středeční protesty byly dosud největší. Zúčastnit se jich mělo několik tisíc Salvadorců. Během nepokojů měl být v hlavním městě San Salvador zapálený i jeden z nových bitcoinových automatů a v ulicích se objevovaly nadpisy jako „Nechceme Bitcoin!“ a „Ne diktatuře!„.
Los manifestantes quemaron el kiosko Chivo como medida de protesta contra el #Bitcoin.
Vía @Luis33Tv #Teleprensa33 #Nacionales pic.twitter.com/XlacUWCPNN
— Teleprensa (@Teleprensa33) September 15, 2021
Protestujícímu davu se nelíbí zejména skutečnost, že podnikatelé mají přijímání plateb Bitcoinu vnuceno v tom smyslu, že musí zákazníkům umožnit takový typ platby, pokud o to budou mít zájem. Vláda v čele s prezidentem Nayibem Bukelem se však hájí tím, že tyto Bitcoin mohou prakticky okamžitě přes online peněženku převést do amerických dolarů. Ceny za zboží a služby se taktéž uvádějí v dolarech a ne Bitcoinech.
Dicen que el “vandalismo” fue hecho por “infiltrados”, pero han hecho vandalismo en TODAS sus manifestaciones 🤷🏻♂️
Además, ¿por qué no se escuchan gritos de “deténganse” o “no hagan eso”?
Lo que se escucha son APLAUSOS y VÍTORES; y ahí está la prensa. pic.twitter.com/3MetlCntCK
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 15, 2021
Samotná skutečnost, že přijímání Bitcoinu jako platidla není možností, ale vynucuje se, se však nelíbí nejen Salvadorcům, ale i části bitcoinové komunity. Do této kategorie lze řadit i členy československé Paralelní Polis, kteří vyjádřili svůj nesouhlas k takové formě adopce Bitcoinu v jejich otevřeném dopise.
Kontroverzní prezident Bukele
Protesty proti Bitcoinu nejsou spjaty jen s Bitcoinem samotným (kterému většina Salvadorců ani pořádně nerozumí, což naznačují průzkumy), ale také s protesty proti samotnému prezidentovi Nayibovi Bukelemu.
Přečtěte si: Bitcoin se v chudé zemi stane zákonným platidlem. Většina lidí je skeptická
Část země ho totiž vnímá jako autoritativního prezidenta, který si posiluje svou moc nedemokratickými kroky. Známé jsou jeho napojení na politiky s korupční pověstí a jeho renomé neprospělo ani rozhodnutí omezující nezávislost soudnictví. V řadách odpůrců prezidenta tak může bujet přesvědčení, že přijetí Bitcoinu je spíše hrou ve prospěch jemu spřízněných lidí, než čestnou snahou skrz Bitcoin potáhnout zemi ekonomicky vpřed.
Algunos manifestantes mancharon la caseta del kiosko Chivo instalado en la Plaza Gerardo Barrios frente a Catedral Metropolitana.
Vía @maggiegonza33 #Teleprensa33 #Nacionales pic.twitter.com/3UstEZZcKz
— Teleprensa (@Teleprensa33) September 15, 2021
Jak bylo zmíněno již vícekrát, experiment v El Salvadoru bude v následujících měsících pozorně sledován celým světem. Zda se stane Bitcoin v El Salvadoru oblíbenou „hračkou“ kriminálníků, nebo naopak zachrání Salvadorcům stovky milionů dolarů na remitencích a přitáhne vytoužený zahraniční investiční kapitál, ukáže až čas. Bitcoinové komunitě zůstává jen doufat, že odvážné rozhodnutí Bukeleho bude nakonec vnímáno jako pozitivní krok vpřed nejen pro Bitcoin, ale i pro tuto 6-milionovou chudou krajinu.
Pokud jde o samotné protesty, zpoza opony lze konstatovat, že jsou poháněny dvěma důležitými skutečnostmi:
- Salvadorci Bitcoinu nerozumějí a proto ho přirozeně nechtějí, ačkoliv se nezdá, že by jim byl agresivně vnucován
- Bukele nemá v části společnosti dobrou pověst a je vnímán jako korupční autoritativní politik
#️⃣ #AHORA | Grandes marchas en El Salvador, contra el presidente Bukele, por el uso del Bitcoin. pic.twitter.com/fnsBjQIJ0e
— Mundo en Conflicto 🌎 (@MundoEConflicto) September 15, 2021
zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com