Satoshi Nakamoto je nickname záhadného tvůrce Bitcoinu, jehož totožnost se pravděpodobně nikdy ani nedozvíme (doufejme). To však bitcoinové komunitě nebrání v tom, aby autora prvních úspěšných decentralizovaných peněz opěvovali. Své dosud snad největší pocty se dočkal v Budapešti, kde mu odhalili jeho první sochu.
BREAKING: Hungary just debuted its statue in honor of #Bitcoin creator Satoshi Nakamoto 🇭🇺 pic.twitter.com/IZpXlD9or0
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) September 16, 2021
Na sochu Satoshiho Nakamoto se v den odhalení přišlo do Budapešti podívat stovky, možná až tisíce lidí, což dokumentují i přiložené fotografie a video. Odhalení „odhadované“ podobizny (nikdo ve skutečnosti neví, zda byl Satoshi muž, žena, nebo dokonce skupina lidí) zakladatele Bitcoinu se uskutečnilo v parku Graphisoft.
HUGE crowd at the unveiling of #StatueOfSatoshi pic.twitter.com/SFcCXXI1EX
— Barnabas Debreczeni (@keo) September 16, 2021
Autory díla jsou maďarští umělci Gergely Réka a Tomáš Gilly. Jejich cílem bylo, aby při pohledu do tváře Satoshiho viděl člověk sám sebe, proto sáhli po materiálech, které odráží světlo. Pointou je vukaz, že „Satoshi je každý„, kdo věří v Bitcoin a jeho význam. ,,Důvodem je i to, že pohlaví, výška, váha a věk Satoshiho Nakamoto nejsou známy – takže bylo nemožné pokusit se odhadnout skutečnou tvář Satoshiho,“ doplnili autoři.
https://twitter.com/Bitcoinsuperp/status/1438618244609282065
Portál Bitcoin Magazine vtipně doplnil, že „Satoshi bez tváře“ se trefně hodí ke kritickému komentáře známé kritičky kryptoměn americké senátorky Elizaberth Warrenovy, která v létě nazvala lidi kolem Bitcoinu „tajemnými superkódery bez tváře.“
Hungary will be the first country in the world to build a statue in commemoration of Satoshi Nakamoto. pic.twitter.com/Awom4LcIIb
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) June 2, 2021
,,Důležité je, že Satoshi vytvořil decentralizovaný protokol, který umožňuje komukoliv přenášet hodnotu v reálném čase bez nutnosti mít na to od někoho povolení. Tento „superkóder bez tváře“ změnil svět k lepšímu tím, že lidem poskytl finanční naději a příležitosti, tam kde dosud nebyly. Jen proto, že někdo chrání svou identitu online, neznamená to, že má špatné úmysly. To je něco, co Warrenová ještě musí pochopit,“ napsal redaktor Bitcoin Magazine Nik Hoffman.
Zajímavé je i to, že socha se nachází jen kousek od sochy dalšího respektovaného vizionáře zakladatele společnosti Apple Steva Jobse, který zemřel v roce 2011.
The #StatueOfSatoshi in Hungary is next to a statue of Steve Jobs.#Bitcoin is the new Apple. pic.twitter.com/hipIZPiWhI
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) September 16, 2021
Ze zadní strany je pod sochou Satoshiho napsáno: ,,Na počest tvůrce Bitcoinu – prvního peer-to-peer systému elektronických peněz a blockchain technologie. Všichni jsme Satoshi.“ Níže se nacházejí jména lidí, kteří se spolupodíleli na celém projektu.
#StatueOfSatoshi pic.twitter.com/dHr7S7CFlv
— Cziri (@CzPter) September 16, 2021
Zdroje: Twitter, bitcoinmagazine.com