Na bitcoinovém blockchainu existují adresy, ke kterým jsou vázány bitcoiny, které se nepohnula mnoho let. Některé z nich se pravděpodobně již ani nepřesunou, protože jsou zřejmě nenávratně ztraceny (jejich majitelé k nimi ztratili privátní klíče). Jiné však prostě jen „vyčkávají“ na správný okamžik prodeje.
Jednou z kategorií těch adres, o kterých se léta myslelo, že se možná už ani nikdy „neoživí“, výrazně změnila svou bilanci v neděli 19. září 2021. Bylo na ní 616 Bitcoinů, což představovalo hodnotu přibližně 30 milionů dolarů. V době, kdy se na danou adresu tyto Bitcoiny připsaly však měly tržní hodnotu jen 8192 dolarů. Bitcoin se totiž 10. prosince 2012, kdy byly na ni poslány, prodával za 13,30 USD.
💤💤 A dormant address containing 616 #BTC (29,470,042 USD) has just been activated after 8.8 years (worth 6,667 USD in 2012)!https://t.co/tr6lgToZPO
— Whale Alert (@whale_alert) September 19, 2021
O této adrese se ví, že její majitel k ní neztratil přístupové údaje, již nějakou dobu. Během předešlých měsíců z ní totiž poslal několik malých transakcí a několik jich poslal i na ni. K výběru celého zůstatku však došlo až uplynulý víkend.
Odolal vysoké volatilitě BTC
Držitel 616 Bitcoinů je příkladem dlouhodobého hodlera, který byl schopen od roku 2012 odolat tlaku prodat Bitcoiny během dvou velkých bullrunů. K přesunu svých 616 BTC přistoupil až po více než 9 letech v době, kdy stál Bitcoin téměř 50 000 USD. I v tomto případě však není zcela jisté, zda je opravdu prodal. Lze je totiž jen přesunot na jinou adresu, kterou také kontroluje.
Kolik Bitcoinů je ztracených?
Podle analytické platformy Chainalysis existují tři až čtyři miliony BTC, které jsou pravděpodobně navždy ztraceny, protože jejich majitelé k nim ztratili přístup. Studie se opírá o předpoklad, že se ztratily už v časných letech existence nové technologie, kdy prvotní uživatelé podceňovali bezpečnou úschovu privátních klíčů. V prvních čtyřech letech těžby BTC vznikalo 50 nových BTC v každém jednom bloku (7200 BTC denně, 2 628 000 BTC za rok), ale Bitcoin neměl prakticky žádnou tržní cenu, nebo velmi nízkou. Zároveň ho bylo komplikované prodat, protože burzy a směnárny, jaké známe dnes, prostě neexistovaly.
Aktivita zmiňované peněženky však naznačuje, že některé z těchto BTC přece jen mohou někdy v budoucnu „ožít“ – ať už šťastnou náhodou při nalezení privátních klíčů, nebo díky tomu, že je kontrolují přesvědčeni hodleři, kteří ani přes dlouhé roky stále nemají tyto BTC v úmyslu utrácet.
zdroj: decrypt.co