Vedle toho, co El Salvador udělal z Bitcoinu jako první země na světě zákonné platidlo byl medializován průzkum, ze kterého vyplynulo, že občané této 6-milionové země kryptoměnám prakticky vůbec nerozumí. Z novějšího průzkumu vyplývá, že v tomto směru se situace zlepšuje opravdu jen velmi pomalu.
Z předešlého průzkumu vyplývaly i mnohé absurdní či přímo komická zjištění. Někteří Salvadorci si dokonce mysleli, že Bitcoin je cenný kov typu zlato a netušili, že jde o digitální věc. Úloha pro následující období byla tedy zřejmá – země, ve které je zjevně nízká finanční gramotnost, musí zapracovat na edukaci svého obyvatelstva pokud chce, aby odvážný krok s Bitcoinem měl alespoň nějakou naději na úspěch.
Většina obyvatel kryptoměny nezná
Z nejnovějšího průzkumu vyplývá, že se to daří jen velmi pomalu. Až 54% respondentů průzkumu agentury Sherlock Communications ze Sao Paulo uvedlo, že nezná ani jednu z 5 kryptoměn, které jim byly v rámci dotazníku vyjmenovány. Byl mezi nimi i Bitcoin, což znamená, že nepoznali ani ten, hoc se stal v jejich zemi zákonným platidlem. 40% dotázaných označilo Bitcoin, zbylé čtyři procenta připadly Dogecoinu, EOS či Ethereum.
,,Údaje, které jsme shromáždili v El Salvadoru, nám jasně ukázaly, že pokud jde o kryptoměny, existuje tam vysoká úroveň zmatku, což je vzhledem k okolnostem docela překvapivé,“ konstatovala agentura.
Investování je nezajímá
46% Salvadorců o investici do kryptoměn nemá vůbec zájem. Vyplývá to z jejich odpovědí na otázku, co by je přesvědčilo, aby do Bitcoinu dali nějaké své peníze. Jejich odpověď byla „nic“. 18% by motivovala „lepší regulace kryptosektoru“ a 16% tvrdí, že by je kryptoměny mohly zajímat díky spolehlivějším a příjemnějším platformám na používání.
Těchto 16% může sehrát v případě Bitcoinu v El Salvadoru klíčovou roli. Může jít totiž o lidi, kteří mohou využít Bitcoin například pro poslání remitencí, v čem vidí pro zemi obrovský potenciál prezident Nayib Bukele tvrdící, že ročně na poplatcích za ně ztratí obyvatelé této země až 400 milionů dolarů.
S rozhodnutím Bukeleho souhlasí 29%
Z průzkumu vyplývá i to, že mnozí obyvatelé této země si neumí udělat na Bitcoin vlastní názor. Až 42% uvedlo, že nemají ve spojitosti s Bitcoinem pozitivní ani negativní pocity a neumějí posoudit, zda uzákonění Bitcoinu byl dobrý nebo špatný nápad. 29% označilo toto rozhodnutí za správný krok a 31% řeklo, že je to chyba.
Lidé stojí v řadách před BTC automaty
Zatímco z čerstvého průzkumu vyplývá, že Salvadorci co se týče edukace mají před sebou ještě dlouhou cestu, informace z Twitteru naznačují, že adopce Bitcoinu a vládní kryptopeněženky Chivo roste velmi rychlým tempem.
Mobilní aplikaci Chivo si podle prezidenta Nayiba Bukeleho nainstalovalo již 1,6 milionu Salvadorců, což výrazně překonává očekávání.
JUST IN — Over 1.6 million Salvadorans are now using @chivowallet #Bitcoin adoption is ramping up 🇸🇻 pic.twitter.com/yRvEOxB8Ye
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) September 20, 2021
Háček je však v tom, že podle všeho je instalace mobilní aplikace Chivo poháněna hlavně motivací dostat 30 dolarů v Bitcoinu. Ty si podle všeho následně utíkají vyměnit do místních BTC směnáren a automatů Chivo, které při výměně BTC na USD a naopak neúčtují žádné poplatky. Před nimi se totiž v posledních dnech vytvářejí dlouhé fronty.
Lines and lines in every Chivo ATM of people selling their bitcoins for USD. Yeah, but Bitcoin was a sucess in El Salvador #Bitcoin #ElSalvador @Bitcoinbeach pic.twitter.com/JJ3B3qYSFm
— Florence S. Olivares (@laflorenceo) September 23, 2021
Zatímco kritici tím poukazují na to, že pro místní obyvatele bude Bitcoin jen jednorázová záležitost, při které si vymění „věnované Bitcoiny“ za dolary a následně na něj zapomenou, optimističtější strana věří, že jde o skvělý způsob, jakým místní lidi naučit s Bitcoinem pracovat – tedy přijmout ho, poslat ho do automatu a zaměnit ho za dolary. V tomto směru se Salvadorci stanou rychle nejzkušenějším bitcoinovým národem, ačkoli z pohledu edukace o tom, co to Bitcoin vlastně je, jsou zjevně výrazně pozadu.
Salvadorský experiment bude nepochybně zajímavým zdrojem pro různé studie. Jak například zareagují Salvadorci v případě, že Bitcoin v budoucnu výrazně posílí na ceně? Motivuje je to vrátit se k němu díky tomu, že s ním už mají zkušenost? Nebo pokud Bitcoin výrazně oslabí, projeví se to na chování prezidenta Nayiba Bukeleho a jeho politickém vlivu?
zdroj: cointelegraph.com