Burza kryptoměn Suex byla americkým ministerstvem financí zařazena na černou listinu, kvůli svým činnostem v oblasti praní peněz. Platforma je podezřelá ze zpracování stovek milionů dolarů v krypto transakcích souvisejících s podvody a ransomwarovými útoky. Podle zpráv administrativa prezidenta Joe Bidena zintenzivnila úsilí pro omezení ransomware útoků v zemi.
OFAC přidává krypto burzu Suex na černou listinu
Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí přidal Suex na seznam speciálně určených státních příslušníků a blokovaných osob (SDN). Tento krok, oznámený v úterý, fakticky zakazuje občanům USA platformu využívat. OFAC také zveřejnil seznam adres kryptoměn propojených se Suexem.
Suex.io, burza kryptoměn provozovaná z Ruska, ale registrovaná v České republice, byla také ze strany OFAC sankcionována za zapojení do operací s ransomwarem, což z ní činí vůbec první společnost pro obchodování s Bitcoinem (BTC), která dostala sankci.
Podle zdrojů blízkých této záležitosti se americká vláda domnívá, že až 40 procent známých transakcí uskutečněných burzou jsou nezákonné obchody, i když stále není jasné, zda Suex hrál roli v nedávných ransomware útocích ve státě.
Pro upřesnění, během útoku ransomwaru hackeři proniknou do počítačových sítí svých obětí a zašifrují soubory a aplikace v jejich systémech, čímž se stanou nedostupnými. Tito útočníci poté požadují výkupné, které má být zaplaceno obvykle v kryptoměnách, než může oběť znovu získat přístup ke svým počítačům.
Podle zprávy analytické blockchain firmy Chainalysis, která podpořila vyšetřování vedené americkou vládou, Suex nabízí uživatelům konverzi jejich kryptoměn na hotovost a další aktiva na jejích fyzických působištích. Právě tyto služby přilákaly činitele ransomwaru, podvodníky a provozovatele darknet trhu, kteří údajně poslali krypto burze přes $160 milionů v Bitcoinu přes mimoburzovní obchody, tedy over-the-counter (OTC).
Více firem může dostat sankce
Podle ministerstva financí činily výplaty z ransomwaru jen v roce 2020 $400 milionů, což je více než čtyřnásobek oproti roku 2019. Nyní vláda slíbila, že bude nadále pronásledovat a sankcionovat tyto narušitele, jako je Suex.
Americká vláda také varovala společnosti působící v zemi, aby se vyhnuly placení výkupného zločincům, protože takové akce by pouze povzbudily hackery, aby v budoucnu zorganizovali další útoky.
„Společnosti, které jménem obětí zajišťují platby za ransomware útoky kybernetickým aktérům, včetně finančních institucí, firem zabývajících se kybernetickým pojištěním a společností zabývajících se digitální kriminalistikou a reakcí na incidenty, nejenže podporují budoucí požadavky na platby za ransomware, ale mohou také riskovat porušení předpisů OFAC. Americká vláda důrazně odrazuje všechny soukromé společnosti a občany od placení žádostí o výkupné nebo vydírání,“ prohlásilo ministerstvo financí.
Náměstek ministra financí Wally Adeyemo však jasně uvedl, že v situacích, kdy oběť cítí, že zaplacení výkupného je v jejich nejlepším zájmu, musí nejprve informovat orgány činné v trestním řízení před provedením tohoto kroku, aby se tak vyhnuly sankcím.
Na rozdíl od běžných burz kryptoměn je způsob fungování burzy Suex poněkud neprůhledný, protože noví uživatelé se k platformě mohou připojit pouze prostřednictvím systému doporučení provozovaného jeho důvěryhodnými zprostředkovateli. Suex zpracovává pouze vysoce hodnotné obchody (minimálně $10 000) a všechny transakce, jak již bylo řečeno, jsou prováděny osobně v jejich kancelářích.
Zdroj: 1. coinjournal.net, 2. finance.yahoo.com, 3. cnbc.com