Kryptoměna Solana si v posledních týdnech prošla nejprve rapidním růstem ceny a poté bezprecedentním zastavením sítě. Jak Solana problémy zvládla i jaké jsou další možné scénáře na ceně se dozvíte v dnešním článku, který pro Kryptonovinky.cz připravilo Crypto Kingdom.
Co je to Solana?
Solana je jednu z těch nejvíce trendujících kryptoměn současnosti, kdy tento platformový coin mnozí označují za jednoho z možných zabijáků Etherea (tzv. Ethereum Killers, tedy platformových blockchainů, které by mohly překonat Ethereum). Samotní vývojáři o Solaně poté mluví jako o nejrychlejším blockchainu na světě, který navíc označují za censorship-resistant, tedy imunní před cenzurou. Jak je pak u platformových blockchainů téměř nutností, i Solana podporuje smart kontrakty, provoz decentralizovaných aplikací, dalších tokenů, a to jak klasických zastupitelných, tak těch nezastupitelných (NFTs).
V současnosti potom již na Solaně běží přes 400 projektů, větší množství kolekcí nezastupitelných tokenů a dalšího. Reálně pak na Solaně často prochází okolo 1 000 transakcí za vteřinu, ale její blockchain by měl být připraven stabilně unést až okolo 50 000 transakcí za vteřinu. Vyšší čísla se ale ukázalo, že tomuto projektu, jehož mainnet je stále v beta verzi, stále ještě dělají problémy, k čemuž se vrátíme níže.
Na rozdíl od aktuální situace na Ethereu pak Solana využívá Proof of Stake mechanismu konsenzu, a to navíc v kombinaci s tzv. Proof of History. Ta umožňuje síti efektivněji určovat čas konkrétních transakcí při vyšší škálovatelnosti. Z dalších klíčových inovací oproti Ethereu, které Solana nabízí, stojí za zmínku a studium např. Tower BFT, Turbine, Gulf Stream a další.
Zastavení sítě Solany
Jedním z nejdůležitějších momentů posledních měsících Solany byl nepochybně zrovna ten negativní. Síť Solany byla totiž hned z několika důvodů značně přetížena, A to až tak, že se jejich blockchain úplně zastavil až na nějakých přibližně 17 hodin. To je u takhle vysoce kapitalizovaného blockchainu úplně bezprecedentní stav. Jedná se o první blockchain s kapitalizací nad 10 miliard dolarů, jehož chod se zastavil na více než několik hodin. A co se tedy stalo?
Blockchain Solany byl v noci z 14. na 15. září opravdu extrémně zahlcen, a to zejména z předem očekávaných důvodů jako spuštění nového IDO či drop NFT kolekcí. Konkrétně při IDO pak lidé spouštěli své boty za účelem snipenutí míst v IDO na Acceleraytoru od Raydium. Tam byla totiž v omezeném množství prodávána kryptoměna Grape. O tu byl poté obrovský zájem, který byl ale z velké části rozhodně způsoben obrovským růstem Solany i dalších mincí v jejím ekosystému.
V jednu chvíli lidé (a zejména různí zmínění boti) dokonce zkoušeli provést na síti Solany až okolo 400 000 transakcí za vteřinu, na což však blockchain nebyl vůbec připraven. Ukázalo se, že při takovém zahlcení není schopný prioritizovat ty nejdůležitější procesy, což vedlo až k úplnému zastavení.
Situaci poté tým sice po dlouhé době, ale přeci, úspěšně zvládl. Naprostá většina validátorů pak na řešení kooperovala a zpětně je restart sítě a vyřešení problému považováno spíše za úspěšné. Na druhou stranu se jedná o věc, která musela překvapit mnoho lidí operujících na Solaně. Poměrně dlouhý čas totiž nemohli udělat nic se svými prostředky, tedy ani zaslat na burzu, ani směnit na decentralizované směnárně, vybrat z farem atd.
NFTs na Solaně
Jednou z oblastí, která rozhodně podpořila růst ceny Solany byly rozhodně také nezastupitelné tokeny. Tam totiž v posledních měsících vyšla celá řada novinek. Mimo nich navíc přišel i první milionový prodej jednoho NFT. Konkrétně za 1,1 milionu dolarů byl prodán kousek z kolekce Degenerate Apes. Kolekcí s astronomickými zisky byste však na Solaně, stejně jako např. na Avalanche a dalších trendujících blockchainech, našli spoustu. Vedoucí platformou v této oblasti je ale stále rozhodně Ethereum.
Z novinek ale za zmínku stojí např. implementace Solana NFTs na tržiště s nezastupitelnými tokeny od FTX, či integrace Solana NFTs na nedávno taktéž trendující projekt Audius.
Má smysl Solanu (SOL) nakupovat?
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto textu jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
I přes zastavení sítě se ve výsledku z fundamentálního hlediska na Solaně nic nezměnilo a stále se jedná o velice zajímavý a nadějný projekt. Na druhou stranu ale Solana přinesla v poslední době již obrovské zisky a v současnosti bychom nákupy chytali padající nůž po parabolické křivce. Poměr risk/reward (možných rizik a zisků) tak není úplně ideální. Vzhledem k pádu altcoinů i bitcoinu je však samozřejmě momentálně cena Solany pro nákupy výrazně příznivější, než jak tomu bylo před 14 dny.
Současný nákup Solany však v Crypto Kingdom považujeme za příliš rizikový. Kde ale rozhodně vidíme příležitosti je ekosystém Solany, kde jednotlivé kryptoměny zažily v mnoha případech ještě rapidnější pokles. O Solanu a projekty na ní běžící je ale rozhodně stále vysoký zájem. A potenciál zisků je na těchto menších kryptoměnách napříč trendujícími platformami opravdu vysoký (s čímž se ale samozřejmě pojí i riziko).
Autor analýzy
Ivo Čechman
Ivo je dlouhodobým nadšencem do kryptoměn, ve kterých se pohybuje již dlouhá léta. Znát jej můžete zejména z obsahu Crypto Kingdom, kde již od roku 2018 připravuje zejména vzdělávací obsah a fundamentální analýzy na delší časový horizont.