Ačkoli Čína minulý týden dosud nejpřísnějším způsobem nařídila zákaz jakékoli interakce s kryptoměnami od její těžby, po obchodování, až po realizaci samotných kryptoměnových transakcí, některá data naznačují, že interakce Číňanů s kryptoměnami stále v rámci dostupných možností existuje.
Možnosti běžných obyvatel Číny dostat se k decentralizovaným kryptoměnám typu Bitcoin jsou stále omezenější. Nepřispívají k tomu jen kroky samotné vlády, která jasně dala najevo svůj postoj, ale i preventivní opatření ze strany mimo čínské platformy. Například burzy Huobi a Binance, které jsou v tomto regionu nejpopulárnější, oznámili, že stávající čínští zákazníci mají už jen krátký čas na to, aby si vybrali své prostředky z jejich platforem. Nové registrace z pevninské Číny vedle toho už nepřijímají.
Zmínit také třeba velký čínský firewall, který blokuje pro běžné Číňany místní vláda nesympatický (rozuměj odepírá) obsah. Nejnověji se tak Číňané už nedostanou ani na weby Coinmarketcap, CoinGecko či TradingView, které jsou úzce spojeny s cenami kryptoměn nebo jejich obchodováním. Nuž a zmínit třeba také krok e-commerce giganta Alibaba, který oznámil, že v úvodu října zruší možnosti prodeje jakéhokoliv hardwaru spojeného s těžbou kryptoměn.
Přečtěte si také: Čína zakázala Bitcoin už mnohokrát. Kryptoměny to vždy zvládli
OTC tržiště a Nody stále rebelují
Navzdory všemu uvedenému, kryptoměny v Číně ještě nějakým způsobem „žijí“. Potvrzují to tyto dvě skutečnosti:
- V provozu je stále minimálně 132 bitcoinových uzlů (nodů), které sídlí v Číně. Je to jen 1,21% celkového počtu BTC uzlů rozmístěných po naší planetě (11 262), ale přesto jde o náznak, že část čínských bitcoinerů stále „rebeluje“. Kromě toho je nutné uvést, že další Nody mohou být v Číně provozovány za pomoci VPN a Tor, tedy nástrojů, které maskují jejich skutečné umístění (node může být v Číně, ale není vidět, že odtud pochází). Nody jsou pro bitcoinovou síť nesmírně důležité, protože obsahují kompletní účetní knihu bitcoinových transakcí. Díky tomu, že jsou distribuovány po celém světě a node může provozovat kdokoliv, dá se zajistit, aby byl Bitcoin stále decentralizovaný a transakce nemohly být padělané.
- Stále se obchoduje na OTC trzích– OTC trhy v Číně zatím fungují, přestože jejich objemy nejsou extra velké. Jde o peer-to-peer tržiště, které obcházejí banky nebo spotové trhy na centralizovaných burzách. Podle Coinbase jsou objemy obchodování na OTC v Číně relativně stabilní. Například na platformě Localbitcoin se týdně prodá zhruba 7 milionů juanů, což je přibližně milion amerických dolarů. Číňané si na takových OTC tržištích nakoupí za juan stablecoiny USDT, které následně používají ke koupi jiných kryptoměn, například Bitcoinu.
Čína takové nástroje nepovolí
Budoucnost bitcoinových uzlů (nodů) a i OTC tržišť v Číně je však v současnosti velmi sporná. Nody, dokud jsou viditelné, na sebe zbytečně upozorňují a tak je možné, že jejich provozovatelé je vypnou, nebo přejdou na anonymnější způsob jejich provozu. Pokud jde o OTC trhy, podle Bobbyho Lee, zakladatele BTCC, je velmi pravděpodobné, že vláda v Pekingu se nejnovější zaměří právě na boj proti OTC trhům. ,,Čína nechce nechat otevřenou žádnou mezeru, skrz kterou by lidé mohli používat kryptoměny jako nástroj pro přesun aktiv do zahraničí,“ upozornil.
zdroj: cointelegraph.com