Květnový zákaz těžby kryptoměn v Číně způsobil prudký propad mimořádně důležitého bitcoinového ukazatele s názvem hashrate, který vyjadřuje celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu Bitcoinu. Vypadá to však tak, že už v nejbližších týdnech se může hashrate z tohoto propadu definitivně vzpamatovat a vytvořit nová historická maxima.
Hashrate Bitcoinu se jen krátce před květnovým čínským zákazem těžby kryptoměn dostal na mezitím zatím nepřekonané hodnoty. Podle portálu blockchain.com měl nejvyšší naměřenou hodnotu 198.5TH/s 15. dubna v době, kdy se na těžbě Bitcoinu podíleli čínští těžaři z více než 50% (odhady hovoří až o 65%). Při sedmidenním průměru měl nejvyšší hodnoty právě v květnu okolo 180 TH/s.
Po čínském banu hashrate prudce padl
Po zákazu těžby v Číně se hashrate okamžitě propadl o přibližně 50% až na minimum z 27. června, kdy byl na úrovni 58,46 TH/s. Sedmidenní průměr v té době klesl pod 90 TH/s.
Propad hashrate způsobil, že těžba Bitcoinu se stala méně bezpečnou a teoreticky náchylnější vůči 51% útoku (hoc ani v době nejnižšího hashrate takový typ útoku nebyl vůbec pravděpodobný).
Obecně se konstatuje, že pokud hashrate roste, je to velmi silný býčí signál pro celý Bitcoin a naopak, pokud hashrate klesá, značí to, že těžaři o Bitcoin neprojevují dostatečný zájem. S hashrate je totiž spojena spotřeba energie, která je nákladná a těžaři vynakládají úsilí na vytěžení Bitcoinu pouze v případě, že je to pro ně výhodné nebo očekávají, že cena BTC půjde výrazně nahoru. Situace v Číně však byla specifická, protože těžaři měli zájem v jejich činnosti pokračovat, ale byli vyhnáni ze svého prostředí.
Bitcoin krizi přežil a je silnější
S odstupem měsíců je již zřejmé, že Bitcoin se z této krize dostal a vzejde z ní ještě silnější, než předtím. Čínští těžaři, kteří se rozhodli pokračovat ve svém podnikání, prodali část svých Bitcoinů, aby financovali přesun svého těžebního hardwaru do zahraničí (to mohlo zejména v květnu ovlivňovat cenu BTC). Z čerstvých čísel je zřejmé, že se jim stěhování daří a kromě toho se k ním s větší vervou přidávají i těžaři z jiných zemí světa, o čemž svědčí velké investice firem do nákupu nového těžebního hardwaru.
Hashrate Bitcoinu v těchto dnech již téměř dosahuje hodnoty naměřené v květnu 2021 před zákazem těžby v Číně. Podle blockchain.com byl 2. října naměřen hashrate na úrovni okolo 177 TH / s, což jsou čísla podobné těm květnovým. Při sedmidenním průměru je zatím na úrovni okolo 145 TH / s, což je srovnatelné s čísly z dubna tohoto roku ještě předtím, než museli těžaři v Číně vypnout své stroje.
,,Vypadá to tak, že došlo k výraznému nárůstu a nacházíme se nad 140 exahashy – ještě nejsme na ATH (historických maximech), avšak vidíme masivní zotavení od dna. Těžaři předpokládají, že Bitcoin překoná historická maxima už v nejbližších měsících a nečínské hashrate stoupá,“ okomentoval situaci Alex Gladstein.
Update: it seems like this was some kind of spike and that we are hovering around 140 exahashes — not quite back to ATHs, but a massive V shaped recovery from the bottom. Miners expect Bitcoin to crush previous ATHs in coming months as non-China hashrate continues to grow
— Alex Gladstein 🌋 ⚡ (@gladstein) October 3, 2021
Těžba je decentralizovanější
Velkým pozitivem je, že hashrate se pomalu blíží k historickým maximům vedle toho, co je mnohem decentralizovaněji přerozdělena těžba Bitcoinu po celém světě ve srovnání s čísly z května 2021. Až do zákazu těžby Bitcoinu v Číně měla totiž tato země výrazně nadpoloviční vliv na celkovou těžbu BTC. V současnosti její podíl již zdaleka není tak dominantní, což znamená, že Bitcoin je decentralizovanější i v tomto směru. Jinak řečeno, Čína v tomto směru nejen že nedokázala Bitcoin zastavit, ale vypadá to tak, že mu dokonce pomohla vedle toho, co se sama zbavila své částečné „moci“ nad touto kryptoměnou.
zdroj: blockchain.com