Prezident El Salvadoru Naiyb Bukele zveřejnil na Twitteru první data o využití Bitcoinu na posílání remitencí. Z uvedených čísel se zdá, že využití nejznámější kryptoměny na tento účel by mohlo obyvatelům této středoamerické země opravdu ušetřit nemalé peníze.
Naiyb Bukele, který v létě představil zákon, díky kterému se od 7. září stal Bitcoin v této zemi jako ve vůbec první na světě zákonným platidlem po boku amerického dolaru, na Twitteru včera napsal:
,,Od včerejšího dne Salvadorci Bitcoin ve větším kupují, než ho prodávají (záměnou do dolarů) z bitcoinových automatů Chivo. A když k tomu přidáme remitence (okolo 2 miliony dolarů denně), příchozí dolary čtyřnásobně převyšují odlivy. Jsou to velmi překvapující čísla po prvním měsíci.“
Since yesterday, Salvadorans are inserting more cash (to buy #bitcoin) than what they are withdrawing from the @chivowallet ATMs.
And if we add remittances (almost $2 million per day), the incoming USD QUADRUPLES the outflow.
This is very surprising so early in the game.
— Nayib Bukele (@nayibbukele) October 7, 2021
Twitter kanál Bitcoin Archive Bukeleho „tweet“ rozměnil na drobné, když uvedl, že aktuálně se Bitcoin podle těchto údajů používá již u přibližně 9 procent remitencí.
Převody jsou peníze, které míří do země ze zahraničí od členů rodin nebo známých, kteří se snaží tímto způsobem zlepšit životní úroveň svých blízkých v této relativně chudé zemi. V rozvojových zemích remitence v mnoha případech tvoří nemalou porci HDP.
El Salvador now receives +9% of remittances by #Bitcoin – less than 1 month after #Bitcoin became legal tender.
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) October 7, 2021
Hrubý domácí produkt v El Salvadoru představuje kolem 24,6 miliardy dolarů. Převody z toho tvoří až 7,2 miliardy dolarů (Reuters uvádí 6 miliard). Twitter kanál Bitcoin Archive díky tomu vypočítal, že pokud v těchto dnech se přes Bitcoin posílají už 2 miliony dolarů denně, tak za rok by remitenice poslané skrz Bitcoin tvořily při zachování tohoto trendu 730 milionů dolarů. To je právě těch 9%.
El Salvador stats:
GDP: $24.6b
Remittances: ~$7.2b*
– sent with #Bitcoin : $730m***$3.6b in first half 2021
**Current run-rate of $2m per day— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) October 7, 2021
Převody mohou být pro Bitcoin nejlepší reklamou
Legalizace Bitcoinu v El Salvadoru v očích zahraničí dává největší smysl právě v souvislosti s remitence a není tajemstvím, že země podobné této středoamerické zemi pozorně sledují, zda se tento experiment vydaří. Pokud ano, mohli by ji následovat.
Na převodech se v současnosti ztrácí velmi mnoho peněz v rukou prostředníků takových finančních převodů typu Western Union. Jinak řečeno pokud chce například Salvadorec pracující v USA poslat peníze domů své rodině, je možné, že zprostředkovatel této transakce si z těchto peněz ukrojí i 30%. V některých případech může být toto číslo dokonce ještě vyšší.
El Salvador se proto rozhodl využít k posílání dolarů Bitcoin a technologii Lightning Network. Zjednodušeně to funguje tak, že odesílatel transakce (například člen rodiny pracující v USA) zamění dolary do Bitcoinu, pošle je skrz peněženku podporující Lightning network transakce na adresu příjemce v El Salvadoru (například jeho matky). Taková transakce přijde během pár sekund za minimální transakční poplatky a její příjemce si následně může tyto Bitcoiny prakticky okamžitě vyměnit zpět do dolarů v bitcoinových automatech, které si v El Salvadoru za tuto změnu neúčtují žádný poplatek. Při souhře obou stran se to dá realizovat opravdu velmi rychle, což minimalizuje riziko, že by Bitcoin mezitím výrazněji oslabil vůči dolru. Jen pro ilustraci běžným zprostředkovatelům takových transakcí, když si odmyslíme vysoké poplatky,
Reuters uvedla příklad stavebního dělníka Juana Mozu, který žije v USA od roku 2005. Od minulého měsíce začal používat na remitence Bitcoin a tvrdí, že mu takový převod v průměru ušetří až 18 dolarů. ,,Rozhodně to budu používat i nadále,“ tvrdí.
Ne všechno je ale úžasné
V první řadě je třeba uvést, že zatím se v souvislosti s převody dá spoléhat pouze na data uvedená prezidentem Nayibem Bukelem, které může zbytek světa zpochybňovat s ohledem na jeho pochybnou pověst. Zejména v západním světě je totiž považován za politika blízkého pověsti diktátora a to zejména z důvodu, že si kontroverzními způsoby upevňuje svou moc například omezením práv Salvadorských soudů.
Agentura Reuters kromě toho uvedla, že se objevují časté problémy s vládní kryptopeněženkou Chivo, která ně vždy funguje přesně tak, jak má. Stavební dělník Adalberto Galvez například tvrdí, že při pokusu o výběr hotovosti z automatu Chivo přišel o 220 dolarů. ,,Automat sebral mé peníze (ze softwarové peněženky), ale nic mi nevydal (hotovost),“ postěžoval si. Galvez přitom není bitcoinovým nováčkem. Má s ním zkušenosti v rámci projektu v pobřežním městě El Zonta na známé „Bitcoin Beach“.
Galvez zřejmě nebyl prvním a ani posledním Salvadorcem, který se setkal s obdobným problémem. I prezident Bukele přiznal, že technologie zatím v některých případech selhává. Otázkou však je, zda v případě takového problému se poškozený občan dostane nějaké pomoci. Galvez tvrdí, že zatím na jeho reklamaci nikdo nereagoval.
Do jaké míry využívají Bitcoin místní firmy?
Podle nejnovějšího průzkumu po přibližně měsíci od uzákonění Bitcoinu jako platidla, přijalo platbu Bitcoinem zatím jen přibližně 7% salvadorských podniků. Jinak řečeno 93% obchodů a služeb ještě nemělo osobní zkušenost se zákazníkem, který by chtěl zaplatit skrz Bitcoin platbu.
Jsou však i světlé příklady. Například podnikatel Alexander Diaz, který má restauraci s kuřecími křidélky, uvedl, že zaznamenal prudký nárůst příjmů z jeho podnikání. ,,Většina lidí, kteří dostali bonus (30 dolarů v BTC na Chivo peněženku), ho chtěli vyzkoušet. Hledali podnik, kde se dá utratit, takže jsem měl hned několik klientů, kteří zaplatili bitcoinem.“
Diaz doplnil, že Bitcoin na platbu v těchto dnech používá již zhruba 20% jeho zákazníků. ,,Chivo přineslo prospěch malým podnikatelům, protože zákazníkům usnadňuje způsob platby,“ dodal.
Doplňujeme, že podle tvrzení prezidenta Bukeleho aktivně používají peněženku Chivo už 3 miliony Salvadorců, což je zhruba polovina populace včetně dětí a seniorů. Do této statistiky však třeba zahrnout i ty, co si peněženku nainstalovali pouze z důvodu, aby si z ní mohli vybrat Bitcoin v hodnotě 30 dolarů v rámci startovací kampaně na její propagaci.
zdroj: reuters.com