Ruský náměstek ministerstva financí Alexey Moiseev naznačil, že ruská federace podle všeho půjde ve šlépějích USA a kryptoměny se bude snažit spíše přísně regulovat, než by je měla zakazovat, jako to udělala Čína.
Alexey Moiseev se vyjádřil k tématu kryptoměn v tiskové zprávě, kterou v úterý zveřejnila agentura Interfax. Je v ní uvedeno, že ačkoli Rusko na základě legislativy uvedené v platnost v lednu tohoto roku nadále zakazuje používat kryptoměny jako platidlo, nemá podle všeho v plánu výrazněji omezovat možnosti obchodování a držení kryptoměn samotnými Rusy.
,,Ruští občané mohou mít otevřenou kryptoměnovou peněženku mimo Ruskou federaci, ale altcoiny budou působit v rámci Ruské federace, budou vzhledem k naší finanční suverenitě, podle mého názoru, v dohledné budoucnosti čelit možným zákazům,“ naznačil, že přece jen by v Rusku mohlo dojít i k dalším zpřísněním týkajících se kryptoměn, pokud půjde o jejich aktivní používání přímo v rámci federace. Pokud to však budou dělat mimo tuto jurisdikci, neměli by být zatím v ohrožení.
Náměstek ministra financí k tomu dodal, že ruští zákonodárci potřebují ještě nějaký čas, aby správně definovali kryptoměny a technologii blockchain v rámci ruského občanského zákoníku. Vláda mezitím tvrdí, že scénář možné legalizace Bitcoinu jako zákonného platidla, tak jak to udělal El Salvador, je v jejich zemi vyloučen, protože by to mohlo negativně ovlivnit finanční i ekonomický systém země. Zároveň se však podobně jako většina jiných států světa intenzivně věnuje tématu CBDC neboli digitální měny centrální banky.
Z uvedeného je zřejmé, že Rusové zatím neplánují napodobit svého geopolitického partnera Čínu a razantně zakázat kryptoměny a jejich těžbu. Zároveň je však evidentní, že chtějí mít kryptoměny pod snad ještě větším dohledem než USA, kde šéf FED Jerome Powell a také šéf SEC Gary Gensler nedávno ujistili investory, že zakazovat Bitcoin či jiné kryptoměny nemají v plánu.
Pokud jde o USA, během konference v Texasu se senátorka státu Wyoming Cynthia Lummisová vyjádřila, že největším rizikem pro kryptoměny v USA jsou možné zásahy ze strany Ministerstva financí, které mohou nadělat pro kryptoprůmysl více škody, než SEC či CFTC. Ze strany těchto regulátorů se očekává zejména to, že začnou přísněji regulovat stablecoiny a defi, přičemž stablecoiny podle některých politiků představují největší riziko pro americkou ekonomiku.
zdroj: cointelegraph.com