Financial Action Task Force (FATF), mezinárodní orgán, který vytváří standardy pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, aktualizoval své pokyny týkající se kryptoaktiv. K překvapení mnoha to udělal způsobem, který do určité míry usnadňuje používání digitálních aktiv a jejich adopci.
Mezinárodní orgán, který koordinuje finanční transakce mezi 39 zeměmi a jejími regionálními členy, aktualizoval své pokyny týkající se „virtuálních aktiv“, které poprvé představil v dubnu 2020. Týkají se toho, jaké standardy mají dodržovat takzvaní VASP – jedná se o kryptoměnové směnárny a tzv. “převaděčů digitálních aktiv”. Aktualizace FATF pro ně přinesla dvě podstatné změny:
- Reviduje definici toho, kdo je považován za VASP. Nová definice má vyloučit z této kategorie vedlejší účastníky. VASP nově musí kryptoměny ovládat a nejen usnadňovat jejich použití například vytvořením počítačového kódu pro decentralizovanou finanční aplikaci.
- Aktualizuje “pravidlo cestování” (travel rule), které vyžaduje, aby finanční instituce zaznamenávaly a hlásily informace o odesílatelích a příjemcích elektronických finančních prostředků v hodnotě nad 3000 dolarů. Nově to bude platit jen pro VASP, ale netýká se to převodů na soukromé peněženky.
Pozitivní změny, ale nestačí to…
Coin Center, think tank snažící se o lepší podmínky pro kryptosetor, tyto aktualizace pochválil, ale zároveň vyzval FATF, aby šel ještě dál. ,,Dobrá zpráva je, že to není tak hrozné, jako to bylo na jaře, a zahrnuje některé specifické změny, které Coin Center doporučoval. Špatnou zprávou je, že standardy jsou stále příliš vágní a nepodrobné k tomu, aby bylo podle nich možné skutečně vytvořit přiměřeně jasné a úzké limity pro povinnosti dohledu,“ píše Coin Center ve své zprávě k tomuto tématu s názvem „Dlouho očekávané standardy FATF ke kryptoměnám. Nejsou tak špatné, jak mohly být, ale jsou stále chybné.”
Vedoucí výzkumného oddělení CoinCenter Peter Van Valkeburgh upozornil, že současné pokyny jsou dosti nejednoznačné například v souvislosti s decentralizovaným financováním (DeFi) a tedy aplikacemi, které umožňují lidem šetřit, půjčovat nebo zaměňovat kryptoměny bez centrálního finančního zprostředkovatele.
Podle současného znění pokynů FATF totiž decentralizované aplikace pod definici VASP nespadají, ale „mohou se týkat tvůrců, vlastníků a provozovatelů, kteří udržují kontrolu nad nimi nebo mají na ně dostatečný vliv.“
Pokyny FATF nejsou nařízeními. Jde jen o standardy, podle kterých by měly členské země postupovat v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Ti, kteří je nedodržují, se mohou ocitnout na černé listině a mimo globální finanční systém.
Další zajímavé články
3400 dolarů do kryptoměny Shiba Inu udělalo investorovi 1,55 miliardy USD
Bitcoin dosáhl velkého milníku. Schválení prvního Bitcoin ETF se zapíše do historie
Binance Coin chce napodobit Ethereum – odpálí šílenství nová aktualizace?
Vlastní kryptoměny již 11% lidí? Tušíte, kde jsou nejpopulárnější?
Zdroj: decrypt.co, coincenter.org