V dnešním článku se zaměříme na funkčnost technické analýzy, které je jedním táborem milována a druhým zase odsuzována, že vůbec nefunguje. Je tedy technická analýza věštění z koule, nebo jej skutečně můžeme použít v dlouhodobé ziskové spekulaci? Jaké jsou předpoklady, aby technická analýza fungovala? To vše si řekneme v dnešním vzdělávacím článku.
Předpoklady funkčnosti TA dle akademiků
Úplným základem je zjistit, v jaké situaci může technická analýzu vůbec fungovat na trzích.
Základem technické analýzy je férová cena
Už z nadpisu je jasné, že tento bod bude na kryptoměnách velmi spornou záležitostí z několika důvodů. Prvním z nich je rozlišení neveřejných a veřejných informací vzhledem k tomu, že tvůrci kryptoměn vlastní určité počty mincí a můžou jednoduše manipulovat s cenou a informacemi. A druhým důvodem je zjištění, které informace jsou pravdivé, a které jen hoaxy. Zde vidím pravděpodobně největší problém, proč se s cenou manipuluje.
Ukázka výstřelu ceny LTC na hoax spolupráce s Walmartem:
Ceny se pohybují v trendech
Dovolím si říci, že právě tento bod je silnou oporou kryptoměn, neboť právě celý ekosystém je hnaný skrze halvingový cyklus, ale zároveň i přes vnitřní trendy jako NFT, DeFi, Metaverse apod. Právě tyto vnitřní trendy formují základní předpoklad funkčnosti technické analýzy, které jsou doplněny o psychologické faktory.
Hodnota zamčená v DeFi – na grafu vidíte jasně růstový trend:
Historie se opakuje
Tento bod už jsem načrtnul v trendech, neboť většina spekulantů věří, že se bude opakovat historie halvingových cyklů. Tato situace je srovnávána právě s ekonomickými šoky, které trvají 10-20 let a střídá se období expanze a recese. Kryptoměny zažívají technologické šoky, ze kterých vznikají pak vnitřní trendy.
Ukázka halvingových cyklů přibližně rok po halvingu – následuje epický růst:
Při vyšší poptávce než nabídce, cena roste
Tento bod z krátkodobého hlediska nemusí být na kryptoměnách splněn, protože poptávka může silně růst mimo tržní prostředí tzv. over-the-counter. Ve střednědobém horizontu by tento bod měl být splněný. Tento bod je zároveň velkou součástí adopce kryptoměn ve světě, tím se zvyšuje poptávka po nich. Zároveň se sice nabídka zvyšuje, ale tempo růstu je zpomalující. Poptávková křivka je tedy hnána adopcí a nabídková modelem bitcoinu, který ukazuje právě Stock-to-flow model.
Ukázka predikce růstu dle logaritmického grafu technické analýzy dle S2F modelu:
Při jakém časovém období TA používat?
Je statisticky dokázáno, že čím delší období analyzujeme z grafů, tak tím je pravděpodobnost správné technické analýzy nižší. V delším horizontu právě fundamenty vykreslují zelené a červené svíce, proto se různé scénáře v delším období musí měnit právě jako reakce na tyto události. Naopak můžete pomocí fixních parametrů na kryptoměnách poměrně slušně scalpovat do určité velikosti kapitálu, tak aby člověk nebyl ovlivněný skluzy – ale pozor na poplatky. Na krátkém časovém rámci totiž obchodují hlavně roboti a právě ti se řídí určitými fixními parametry technické analýzy, proto se jednotlivé patterny neustále opakují. V delším horizontu se na kryptoměnách můžeme opřít právě na předpoklady, které jsou napsané výše.
Jak tedy obchodovat technickou analýzu?
Pokud chceme využít čistě technickou analýzu musíme se soustředit na situace, kdy se nám hlavně historie opakuje a my můžeme využít tak podobných patternů. Protože tam je právě pravděpodobnost, že náš systém bude fungovat. Ve videu jsem si pro tebe připravil ukázku obchodní strategie na základě technické analýzy od našeho tradera Vítka Horáka jako inspiraci.
V rámci naší tradingové akademie jsme pro vás připravili interaktivní 90 minutové online workshopy ve třech termínech. Workshop je omezený jen na 15 míst, abychom se ti mohli individuálně věnovat. Po workshopu dostaneš i mail s dalšími bonusovými materiály. Proto neváhej a REZERVUJ si workshop technické analýzy.
Autor článku
Ing. Jan Charvát
Tradingu se věnuji 15 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji čtvrtým rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.