V úspěšné sérii od Netflixu „Squid Game“ postavy hazardovaly se svými životy. Cena za hraní hry ve skutečném světě nemusí být tak vysoká jako život, ale pro mnoho lidí, kteří vložili své peníze do kryptoměny SQUID, nedávno nově spuštěné žhavé novinky pojmenované po show, byla finanční ztráta stále značná.
V pondělí časně ráno se hodnota Squid coinu zhroutila z maxima těsně nad $2 860 na faktickou nulu, když obchodníci s kryptoměnami sledovali, jak neznámí tvůrci tokenu podle digitálních záznamů stáhli prostředky ve výši přibližně $3,3 milionu.
Manévr, známý v kryptoměnových kruzích jako „rug pull“, tedy něco jako „škubnutí kobercem“, nastává, když tvůrci tokenu opustí projekt vyměněním mnoha virtuálních mincí za hotovost v reálném světě. Rychle tak odčerpají likviditu z produktu, čímž efektivně stlačí hodnotu mince na nulu a ostatním investorům zůstane hromada bezcenného krypta kvůli zjevnému podvodu.
„Vývojář Squid Game nechce pokračovat v provozování projektu,“ napsali vývojáři v pondělí na svém kanálu Telegramu s tím, že byli „deprimováni“ podvodníky a „zavaleni stresem“.
Tato nová kryptoměna, která byla uvedena na trh koncem minulého měsíce, raketově vzrostla na hodnotě, protože investoři spěchali s nákupem tokenů pod tlakem propagačních akcí na různých platformách sociálních médií. Twitterový účet projektu – do té doby, co byl omezen sociální sítí kvůli „neobvyklé aktivitě“ – shromáždil více než 57 000 sledujících a jeho kanál Telegramu měl více než 71 000 odběratelů.
Popularita způsobila raketový růst
Mezi 26. říjnem a pondělím vzrostla hodnota SQUID coinu o více než 23 milionů procent, z o něco více než pouhého centu na $2 861,80.
Popularita SQUID přišla během populárního proudu parodujících meme coinů. Shiba Inu a Dogecoin, dva tokeny s psí tématikou, zaznamenaly v posledním roce prudký nárůst cen.
Jako kryptoměna „play-to-earning“, Squid měla umožnit kupujícím účastnit se online verzí her zobrazených v jihokorejském dystopickém thrilleru. V show hrají chudí a utlačovaní dětské hry, jako je přetahování lanem, v naději, že vyhrají miliony v peněžních cenách, ale ti, kteří prohrají, jsou kvůli sportu brutálně zabiti. Streamovací platforma Netflix údajně uvedla, že není spojena s touto kryptoměnou.
Tvůrci tokenu napsali v investičním white paperu, který byl posetý gramatickými chybami, že jejich hry „neposkytují smrtící následky“.
„Váš zážitek se bude odrážet pouze v radosti z výhry odměn a smutku ze ztráty peněz, když hra selže,“ píše se v dokumentu, který byl mezitím stažen offline.
E-maily odeslané vývojářům SQUID nebylo už brzy v úterý možné doručit.
Spousta varovných signálů, že jde o podvod
Mnoho pozorovatelů kryptoměn bilo na poplach ohledně SQUID ještě před „rug pullem“ s odkazem na varovné signály, jako jsou účty na sociálních sítích, které neumožňovaly followerům nebo odběratelům komentovat, a amatérský white paper. CoinMarketCap, poskytovatel dat, vyzval potenciální obchodníky k „extrémní opatrnosti“ poté, co nakupující SQUID platformě řekli, že jejich coiny nelze prodat.
I když podvody čas od času obchodníky s kryptoměnami sužují, došlo už k četným pokusům učinit investice do digitálních mincí příjemnějšími pro spotřebitele. Bankovní regulátoři ve Spojených státech se snaží pomoci finančním institucím držet virtuální aktiva a první fond obchodovaný na burze (ETF) sledující trh s futures na Bitcoin debutoval v polovině října.
Poslední zpráva na SQUID kanálu Telegramu, zveřejněná krátce poté, co byly od investorů přečerpány prostředky, se pokusila svalit vinu jinam.
„Ještě jednou se omlouváme za nepříjemnosti,“ stálo ve zprávě. „Pokud se začne dít něco divného, ignorujte to. Díky!“
Pokud se tedy budete chystat koupit kryptoměnu, nejdůležitější věcí, na kterou si dát pozor, není nutně cena. Nejprve si zjistěte, zda můžete coin poté, co jej zakoupíte, prodat. Pokud ho prodat nemůžete – jako lidé, kteří investovali do SQUID, sami zjistili, že nemohou – nezáleží na tom, jak vysoko cena stoupne, stejně jako nezáleží na tom, kolik natištěných papírků shromáždíte při hraní Monopolů. Tedy pokud si za ně budete chtít koupit i něco v reálném světě.
Kryptoměna má hodnotu jen takovou, jakou je za ni ochoten zaplatit někdo jiný. A pokud pravidla říkají, že nemůžete ani prodávat, byli jste právě podvedeni. Je nám líto.
Zdroj: 1. cbsnews.com, 2. bbc.com, 3. nbcnews.com, 4. gizmodo.com