Další rozvojovou zemí, která koketuje s myšlenkou, že udělá z Bitcoinu zákonné platidlo, je Zimbabwe – chudý jihoafrický stát se 16 miliony obyvatel, v němž je národní měnou zimbabwský dolar.
Myšlenku zapojit Bitcoin do ekonomiky Zimbabwe přiznal brigádní plukovník ve výslužbě Charles Wekwete, který je stálým tajemníkem a vedoucím kanceláře prezidenta a kabinetu pro technologickou jednotku elektronické veřejné správy. Wekwete potvrdil, že Bitcoin sledují, jelikož v něm vidí nástroj, který by potenciálně mohl podpořit ekonomický růst země.
DEVELOPING – Zimbabwe government reportedly consulting private sector on legalizing #Bitcoin pic.twitter.com/bgscsWaxJv
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) November 8, 2021
Zimbabwe mezitím však již jmenovalo i možné nevýhody, které musí konzultovat před tím, než pokročí ve svých plánech učinit Bitcoin zákonným platidlem stejně jako se tak rozhodl El Salvador.
Mezi možná negativa patří podle Wekweteho „nevýhody decentralizovaného ekosystému, neregistrované přeshraniční převody, externalizace peněz či praní špinavých peněz.“
Wekwete dodal, že se snaží vypracovat nařízení týkající se ochrany spotřebitelů a diskutují o Bitcoinu s různými stranami, aby si ujasnily názory a dospěly k zásadním politickým shodám, než přistoupí k dalším krokům. Wekwete proto upozornil, že dosud nebyla učiněna žádná konkrétní zásadní rozhodnutí, která by souvisela s přijetím Bitcoinu jako formy platidla.
Kryptoměny mají v Africe velký potenciál
Africké státy jsou pro testování digitálních mě v čele s Bitcoinem ideální, protože netrpí „nemocemi tradičního zastaralého finančního systému“. V tomto duchu se vyjádřili v minulosti například Jack Dorsey (BTC maximalista, šéf Square a Twitteru) či Charles Hoskinson z Cardano, který už uzavřel významné partnerství pro řešení Atala Prism postaveno na tomto blockchainu v Etiopii.
Velký potenciál v případě Bitcoinu mají africké země zejména v souvislosti s remitencemi. Po vzoru El Salvadoru by totiž mohli využít technologii Lightning Network k beznákladovému přeposílání peněz ze zahraničí domů. Země z rozvojových koutů světa by tak mohly ušetřit nemalé peníze, které v současnosti míří na účet zprostředkovatelů takových transakcí. V El Salvadoru je využívání Bitcoinu k posílání remitencí stále populárnější, což naznačuje, že Bitcoin by takto mohly v budoucnu využít i další státy.
Zájem pohání i inflace místních měn
Popularita kryptoměn v Africe mezitím prudce roste a z důvodu, že mnohé africké státy trápí vysoká inflace. Podle dat onchain platformy Chainalysis meziročně stouply objemy afrického obchodování s kryptoměnami o více než 1200%. Obrovský zájem je o ně zejména v Keni, Jihoafrické republice, Nigérii a Tanzanii, což potvrzují nejen objemy, ale také data z Google Trends.
Další zajímavé články
Co když se zopakuje historie? Bitcoin bude stát $253 000 a Ethereum $22 000!
35letý skladník investoval do Shiba Inu 8 000 dolarů. Stal se z něj milionář v předčasném důchodu
Ethereum má za sebou první deflační týden v historii – udrží to?
Trh s kryptoměnami se zbláznil. Mince pojmenovaná po Elonu Muskovi udělala 3780%
Zdroj: cointelegraph.com