V dnešním pravidelném rozboru kryptoměny si pro vás analytici Crypto Kingdom připravili analýzu kryptoměny Algorand. Jak vidí potenciální vývoj ceny a jaké novinky stojí za to nejvíce sledovat se dozvíte v článku a videu.
Co je to Algorand (ALGO)?
Algorand je decentralizovaná blockchainová platforma. I tento projekt je označován za jednoho z možných konkurentů Etherea na poli platformových blockchainů. Na Algorandu tedy lze využívat smart kontrakty a decentralizované aplikace. Přístup k mnoha řešením je však od Etherea odlišný. Velkým rozdílem je např. využití jiného mechanismu konsenzu, než je Proof of Work, a dokonce i jiného, než je tradiční Proof of Stake. Algorand totiž využívá tzv. Pure-Proof-of-Stake mechanismus konsenzu. Díky tomu nabízí vyšší škálovatelnost i rychlost transakcí. Rozdíl je také v rychlosti generování nových bloků.
Na Algorandu tak návrh bloku trvá pouhých 0,5 vteřin a cílem letošního roku je dokonce jeho finalizace za pouhých 2,5 vteřiny (oproti předchozím 4,5 vteřinám). S tím se pojí mnoho výhod i nevýhod, např. v oblasti bezpečnosti. Je ale nepochybné, že oproti tradičním blockchainům nabízí Algorand výrazně vyšší počet možných transakcí za vteřinu. V cílích pro výkonnost jejich blockchainu pro letošní rok se mluví díky novým řešením škálovatelnosti o zvýšení z 1 000 transakcí za vteřinu na 46 000. Za to vděčí zejména technologii, kterou nazývají block pipelining.
Komunita Algorandu tak věří, že právě zajímavost jeho technologie, přiláká další a další lidi na jejich blockchain. I zde tak stojí za to sledovat, jak se daří konkurenci. Zde zejména mluvíme o Ethereu a jeho rychlosti a poplatcích za transakce. Kdyby totiž Ethereum bylo k využití praktičtější, spousta konkurenčních platforem by ztratila svou konkurenční výhodu v této oblasti.
Decentralizované řízení
Nejdůležitější věcí posledních měsíců na Algorandu byla změna v řízení projektu. Nově se totiž můžou držitelé ALGO stát tzv. guvernéry blockchainu. K tomu je nutné uzamknout své kryptoměny, což jim proporčně k uzamčenému podílu na celkovém množství uzamčených mincí dává právo hlasovat o nových návrzích na tomto blockchainu. V současnosti už poté probíhá první hlasování, které úzce souvisí s další kapitolou novinek, a to emisí ALGO mincí mezi držitele této kryptoměny.
Změna emise ALGO
Algorand dříve lákal investory např. na to, že za pouhé HODLování mincí ALGO si šlo přijít na zajímavé úroky. Mezi držitele totiž byly postupně emitovány další coiny. To se ale momentálně postupně mění, kdy odměny za držení budou čím dál tím nižší, až dokud úplně nezaniknou (maximálně v průběhu příštího roku). Dřívější odměny, nazývané participation rewards (odměny za účast), tak budou postupně transformovány v odměny, které získaí pouze lidé, kteří se účastní řídícího procesu na blockchainu Algorandu.
V prvním hlasování o návrzích na Algorandu se tak v současnosti řeší to, kolik mincí a za jakých podmínek bude mezi guvernéry rozděleno. První návrh chce zachovat odměny pro všechny, kteří uzamknou své kryptoměny a budou alespoň částečně hlasovat. I zde by ale za neúčast na hlasování přišlo ponížení získaných mincí. Druhý návrh ale zavádí tzv. slashing penalty za to, že kryptoměny, které jste uzamknuli, vyberete dříve (než po celém hlasovacím období – 1 kvartálu), nebo se nebudete účastnit hlasování na síti. Sice by zde byly odměny mírně vyšší, ale slashing penalty ve výši 8 % by se rozhodně dotkla lidí, kteří nechtějí své kryptoměny příliš sledovat. Otázkou je potom, jak na tuto novinku budou reagovat burzy, které prozatím zpravidla možnost úročení Algorandu za pouhé držení nabízely.
Kdy by stálo za to Algorand (ALGO) nakupovat?
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto textu jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Po nedávném pádu ceny bitcoinu je nutné kalkulovat s dalšími možnostmi vývoje celého trhu. Můžeme např. přejít z rostoucího trianglu na strukturu bull-flag. Ta by poté byla v konsolidačním kanále. Na základě toho se může zdát zajímavým nastavení nákupních příkazů mezi 1,75 až 1,5 USD. Kam bychom poté nastavovali stop-loss, se dozvíte přímo ve videu, kde najdete i další predikce na vývoj ceny bitcoinu i ALGO. V rámci swingových obchodů či držení na dlouhodobý časový horizont poté sledujeme podobné hodnoty.
Autor analýzy
Ivo Čechman
Ivo je dlouhodobým nadšencem do kryptoměn, ve kterých se pohybuje již dlouhá léta. Znát jej můžete zejména z obsahu Crypto Kingdom, kde již od roku 2018 připravuje zejména vzdělávací obsah a fundamentální analýzy na delší časový horizont.