Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) podle očekávání zamítla žádost společnosti VanEck o spotové Bitcoiny ETF. SEC tak ani sedm let od první žádosti o Bitcoin ETF, kterou podali bratři Winklevossovi, neudělila tomuto investičnímu produktu povolení.
SEC oznámila verdikt k žádosti VanEck v pátek dva dny před deadlinem 14. listopadu 2021. VanEck až do poslední chvíle věřil, že by jejich žádost mohla projít, ačkoli analytici tomu dávali jen velmi malou šanci. Jejich obavy se nakonec naplnily, protože komise ani tentokrát nedospěla k názoru, že je americký trh na takový investiční produkt připraven.
SEC ve vysvětlení zamítnutí konstatovala, že bitcoinový spotový trh je podle jejího názoru nadále náchylný k podvodům a manipulaci. Z tohoto důvodu zatím povoluje jen Bitcoin Futures ETF, které je navázáno na obchodování Bitcoin futures na chicagské burze CME, která je pod jejím dohledem. V případě spotového obchodování Bitcoinu to však má náročnější, jelikož spotovou cenu BTC určuje ve velké míře obchodování na burzách mimo USA, na které nemá dopad.
SEC také uvedla, že mnohé burzy se snažily demonstrovat, že zabraňují manipulativnímu nebo podvodnému obchodování s Bitcoinem, ale tento úkol nesplnily podle jejich očekávání. Z uvedeného vyplývá, že SEC pravděpodobně nedá tradičnímu spotovému Bitcoinu ETF zelenou až do momentu, než se posílí regulace zahraničních kryptoměnových platforem.
,,Jsme zklamáni z dnešního rozhodnutí SEC odmítajícího schválení našeho fyzického Bitcoinu ETF. Věříme, že investoři by měli mít možnost získat expozici vůči Bitcoinu prostřednictvím regulovaného fondu a že struktura bez futures je lepším přístupem,“ komentoval v pátek rozhodnutí SEC generální ředitel firmy VanEck Jan van Eck.
We are disappointed in today’s update from the SEC declining approval of our physical bitcoin ETF. We believe that investors should be able to gain #BTC exposure through a regulated fund and that a non-futures ETF structure is the superior approach. @tyler @gaborgurbacs
— Jan van Eck (@JanvanEck3) November 12, 2021
Zklamán byl i americký kongresman Tom Emmer, který společně s dalším kongresmanem Darrenem Sotem vyzývali šéfa SEC Garyho Genslera, aby spotové Bitcoiny ETF schválil. ,,Toto rozhodnutí je nesmyslné a nespravedlivé. Budeme pokračovat v našem tlaku. Američtí investoři si zaslouží víc,“ komentoval verdikt na Twitteru.
Simply nonsensical and unfair. We will keep the pressure. American investors deserve better. https://t.co/GvHM3fD7by
— Tom Emmer (@GOPMajorityWhip) November 12, 2021
Jak je to s dalšími žádostmi?
Přestože SEC zamítla žádost VanEck, mnohé další firmy věří, že by SEC mohla změnit názor v případě jejich podání. Na přiložené infografice můžete vidět data, do kterých se k nim musí vyjádřit.
Nejblíže musí SEC vyhodnotit žádost WisdomTree a to nejpozději do 5. prosince. Následně do 1. ledna musí rozhodnout o žádosti Valkyrie a do 16. ledna o podání SkyBridge. Čtyři dny na to má deadline žádost Wise Origin, za kterou stojí správcovský gigant Fidelity. Nejpozději v březnu 2022 se dozví verdikt Ark ve spolupráci s 21Shares a v dubnu i Global X. Výrazná pozornost se bude soustředit na žádost Grayscale, která se dozví, zda jí SEC povolí Bitcoin ETF nejpozději do 6. července.
V případě Grayscale jsou šance na schválení podle analytiků o něco větší, protože produkt této firmy s názvem Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), v jehož rámci drží až 655 000 BTC, je již více let ze strany SEC regulován.
Nutné je uvést, že důvody, pro které SEC zamítla žádost VanEck jsou obecné. Jinak řečeno žádost VanEck ve své podstatě nebyla špatná, což by dávalo ostatním firmám větší šanci na schválení jejich žádosti, pokud by jej lépe prezentovali a zajistili. I z tohoto důvodu proto šance na brzké schválení Bitcoinu ETF velké nejsou a pravděpodobně se to změní až v době, kdy budou kryptoburzy se SEC užší spolupracovat. Pomoci schválení Bitcoin ETF by však mohlo například uvedení spotového obchodování Bitcoinu na CME.
Další zajímavé články
Bitcoinová peněženka velryby přesunula po 8 letech $150 milionů
35letý skladník investoval do Shiba Inu 8 000 dolarů. Stal se z něj milionář v předčasném důchodu
Na mé peněžence jsem si našel neznámé kryptoměny. Co mám s nimi dělat?
Zdroj: decrypt.co