Svět kryptoměn je plný různých podvodů, které na vás čekají na každém rohu. Vzhledem k tomu, že nováček nemá představy, čemu se má vyvarovat, se dnes podíváme na nejčastější podvody, s jakými se můžete v oblasti kryptoměn setkat. Rovněž si řekneme, jak se jim úspěšně vyhýbat.
Stovky různých podvodů
Kryptoměny se každým dnem vyvíjejí a bohužel podvodníci v ničem nezaostávají. Neustále přibývají nové způsoby, které vás připraví o vaše krypto úspory. Je proto důležité se dostatečně vzdělávat, krypto vám totiž žádnou chybu neodpustí. Podíváme se proto na nejčastější podvody, s jakými můžete přijít do kontaktu. Také si řekneme pár klíčových bezpečnostních zásad, které byste měli (musíte) dodržovat.
(Ne)rozdáváme zdarma
Mezi nejběžnější skupinu podvodů patří falešné kopie něčeho, co je pravé a legitimní. Mohou to být známí lidé, velké kryptoměny, známé společnosti a podobně. Takový typ podvodu je v podstatě nejběžnější a ve světě kryptoměn se s ním setkáte na 100%, i když o tom možná nebudete ani vědět. V podstatě všechny tyto falešné kopie mají jeden společný znak – chtějí vám srdečně darovat kryptoměny. Samozřejmě ne hned, ale pošlou vám X násobek (nejčastěji 2 až 3 krát více), když jim vy pošlete nejprve vaše kryptoměny. Proč to dělají? Podle nich prý slaví a chtějí se odvděčit komunitě. Samozřejmě je to podvod, pokud jim něco pošlete, tak vaše kryptoměny už nikdy neuvidíte.
Kde na tento podvod natrefíte? Facebook, Youtube, Instragram, Twitter, Telegram, Discord, Web stránky. V podstatě všude.
Jak své prostředky chránit? Jednoduše. Nikdy nikomu nic neposílejte. Nikdo vám nedá nic zadarmo.
Takový typ podvodu se vyskytuje i na naší FB stránce. Pod každým naším příspěvkem se objeví komentář od falešné stránky, která se vydává za nás. V tomto příspěvku údajně my sami darujeme kryptoměny, pokud nám nejprve vy nějaké pošlete. Přesně podle schématu výše. Je to blbost a podvod. Bohužel se proti tomu nedá bojovat, protože po smazání těchto komentářů je to tam během pár vteřin opět. Kryptonovinky vám NIKDY takovýmto způsobem nebudou darovat kryptoměny a NIKDY od vás nebudeme vyžadovat, abyste nám vy nějaké poslali.
Falešné krypto peněženky / phishing stránky
Druhou nejčastější skupinou podvodů jsou falešné krypto peněženky a phishing weby. Problémem je, že některé velké webové krypto peněženky nemají své vlastní mobilní aplikace. Toho využívají podvodníci, kteří vytvoří tyto aplikace se jménem dané peněženky. Samozřejmě se však jedná o podvod a v momentě kdy zadáte vaše přihlašovací údaje do peněženky (seed), tak jste v podstatě právě darovali kryptoměny podvodníkům, kteří vám je mohou s lehkostí ukrást.
Dalším problémem jsou phishing weby různých projektů, případně věrné kopie známých kryptoměn nebo krypto směnáren. Takové stránky vám opět nabídnou možnost přihlášení vaší peněženky. V momentě, kdy jim zadáte vaše údaje, opět jste v podstatě darovali vaše prostředky podvodníkům.
https://twitter.com/YoroiWallet/status/1409503481283686400
Kde na tento podvod natrefíte? V podstatě všechny weby velkých projektů, popřípadě nové projekty. Google Play / App Store.
Jak své prostředky chránit? Dávejte si pozor na webové stránky, zda v nich není překlep. Ověřte si daný web přes více zdrojů. V případě mobilních peněženek hledejte informace přímo na webových stránkách dotyčné peněženky, případně googlete. Výsledek máte za pár vteřin.
Podvody spojené s „meme“ tokeny
Meme kryptoměny se již víceméně staly součástí světa kryptoměn. Tato oblast je však bohužel spojena s drtivou většinou krádeží, podvodů a ponziho schémat v celém sektoru kryptoměn. Takové tokeny nemají žádný využití ani význam. Mají jeden cíl – vystoupat do nebes a zajistit obrovské zisky. To se samozřejmě pár šťastlivcům povede a vydělají během krátké chvíle bez problému i 100 násobek investice.
Jak však víme, mince má dvě strany a na takového šťastlivce připadá hromada smolařů, kteří prodělají v těchto tokenech všechno. Celý princip je jednoduchý – cena roste do doby, kdy přibývá nový kapitál. V zájmu každého, kdo má nakoupeno a chce vydělat, je přinést co nejvíce nových lidí, kteří token koupí. Tito lidé se jmenují tzv. „shillers“, tedy osoby, které takové tokeny propagují všude možně. Ačkoli již celé toto pyramidové schéma je v podstatě podvod, existují ještě i podvody provedené na tomto podvodu.
Těch je také hned několik. Běžný je rug-pull, kdy tvůrci tokenu vyberou veškerou likviditu čehož následkem cena prudce padne. Bez likvidity máte v peněžence jen hromadu bezcenných tokenů. Dalším novodobým trendem je to, že tvůrci v kódu nepovolí možnost prodávat nikomu, jen sami sobě. To znamená, že token sice můžete koupit, ale nemůžete jej prodat. Zákeřné? Ano. To způsobí, že cena může jít jen vzhůru, což naláká do této pasti ještě více nováčků. Když mají tvůrci dost, celý projekt opustí. Podobné schéma naposledy zažil token Squid Game (jeden z mnoha tohoto názvu), který takto podvodníkům vydělal desítky milionů dolarů.
Pokud jste začátečník, určitě neriskujte své prostředky v těchto projektech. Je to čistá ruleta a pokud chcete své peníze riskovat tímto způsobem, můžete jít do kasina, kde máte vyšší šanci na úspěch. Pokud už chcete investovat do takových ponziho schémat, tak jen s malým kapitálem, který vám chybět nebude.
Klíčové zásady
Existuje několik zásad, které byste ve světě kryptoměn měli dodržovat:
– NIKDY a NIKOMU nedávejte váš seed, ani jiná hesla ke krypto peněžence. Požadovat ho může jen podvodník, NIKDO jiný.
– Vždy si ověřujte projekty před tím, než do nich investujete
– Dbejte na správné URL web stránek, kontrolujte si možné překlepy
– V případě investic do neznámých projektů si je vždy ověřte z více zdrojů
– Nikomu neposílejte vaše kryptoměny s příslibem, že vám vrátí víc. VŠECHNY soutěže v oblasti kryptoměn jen dávají, nikdy předem neberou
– Pokud zní něco příliš dobře aby to byla pravda, tak to pravda na 99,99% nebude
– Stránky, které slibují roční zisk v tisících procent jsou buď podvody, nebo vysoce inflační projekty, jejichž cena časem padne o 90+ procent (čísla nepustí, ze vzduchu se ty zisky nevyrobí). Jejich hodnota se drží jen do momentu, kdy přichází nový kapitál
– Ignorujte maily a zprávy, které od vás požadují přihlášení do burzy/peněženky přes přiložený odkaz. Na ten NIKDY neklikejte, téměř jistě vás přesměruje na phishing web
– Pokud využíváte Telegram/Discord, pamatujte, že support/podpora daného projektu vás NIKDY nebude kontaktovat v soukromé zprávě první. Pokud ano, je to podvodník a je úplně jedno, jak důvěryhodně vypadá!
Další podvody
Výše jmenované podvody jsou jen zrnkem v moři podvodů ve světě kryptoměn. Existuje spousta jiných, které jsou sofistikovanější. O jednom takovém jsme pro vás napsali podrobný článek, který si můžete prohlédnout na odkazu níže. Důrazně vám doporučujeme si jej přečíst!
https://www.kryptonovinky.sk/na-moje-penazenke-som-si-nasiel-nezname-kryptomeny-co-mam-s-nimi-robit/
Přečtěte si zajímavé novinky
Kryptoměny, které v létě udělaly zisky v tisících procentech ožívají – Začína druhé kolo?
Důležité! Na mé peněžence jsem si našel neznámé kryptoměny. Co mám s nimi dělat?
Na cestě za za Polkadot parachainy: Jak se zúčastnit DOT aukcí (10. díl)
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během letošního roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-jako-pouzivat-trading-botov-nastavení-statistika-ziskov-tipy-recenze-a-rizika/
Zdroj: Autor