Manželka bývalého prezidenta USA Billa Clintona a neúspěšná kandidátka na americkou prezidentku ve volebním souboji s Donaldem Trumpem Hillary Clintonová upozornila na to, že kryptoměny mohou ohrozit vlády a jejich národní měny.
Hillary Clintonova během pátečního Bloomberg Economy Forum v Singapuru konstatovala: ,,To co vypadá jako velmi zajímavé a poněkud exotické úsilí doslova těžit nové mince, abyste s nimi mohli obchodovat, má potenciál podkopávat roli dolaru jako rezervní měny, destabilizovat národy, lze začít s malými, avšak zajít až k mnohem větším.”
Clintonová tímto vyjádřením dala v první řadě najevo, že kryptoměnám nerozumí – ne všechny se totiž těží a jednotlivé kryptoměny se od sebe v mnoha ohledech výrazně odlišují. Je velmi nešťastné například házet Bitcoin do stejného koše s jinými kryptoměnami, které mají vysokou inflaci nebo zcela odlišný způsob, jak se zajišťuje jejich bezpečnost a decentralizace.
Hillary Clinton: #Bitcoin threatens US dollar as reserve currency. pic.twitter.com/3HnuKlsxzc
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) November 19, 2021
Vyjádření Clintonové však zároveň fanoušky Bitcoinu částečně i těší. Samotná politička totiž varuje před budoucností, v níž bitcoineři tajně doufají – že peníze se vymaní z kontroly pár úředníků (rozuměj centrálních bank a států), kteří jsou kdykoli schopni zahltit trh miliardami nových dolarů či eur, čímž však způsobují inflaci a ohrožují nejslabší. Stačí si připomenout, že právě bitcoineři a BTC naklonění ekonomové varovali před inflací způsobenou bezprecedentním tištěním peněz již od úvodu roku 2020, kdy FED (americká centrální banka) naplno rozjela svou „tiskárnu“. FED riziko inflace dlouhodobě ignoroval, ale nyní už mění rétoriku a zdá se, že o ní už nemluví jen jako o dočasném problému. Bitcoin však za inflaci rozhodně nemůže a proto je absurdní, že v čase, kdy lidé chudnou (v obchodě si za svůj plat koupí čím dál méně) se objevují politici, kteří trvdí, že kryptoměny jsou tou nejzávažnější hrozbou.
Bitcoin je přesným opakem monetární politiky USA (FED) či centrální banky Evropské unie (ECB). Bitcoin má jasně definovanou a hlavně neměnnou inflaci. Víme, že každé čtyři roky se snižuje přesně o polovinu a také víme, že bitcoinů nebude nikdy více než 21 milionů. Rozhodně to nezmění žádný politik či vláda. V případě dolarů a eur je jejich počet naopak prakticky nekonečný (a samozřejmě i ostatních fiatových měn). Jen pro ilustraci například USA nafoukla za posledních rok svoji peněžní zásobu o zhruba 20%.
Vyjádření Clintonové proto snad nejlépe vystihuje přiložený meme obrázek. USA si totiž podle mnoha analytiků „tištěním peněz“ pod sebou seká větev, ale když je špatně, najednou hledá viníka někde jinde – tentokrát v Bitcoinu respektive v kryptoměnách, které USA prý „destabilizují“.
— Demetri Kofinas (@kofinas) November 19, 2021
Zdroj: Twitter, Bitcoinmagazine