Zakladatel a CEO firem Twitter a Square Jack Dorsey zveřejnil na svém soukromém Twitter profilu odkaz na whitepaper bitcoinové decentralizované burzy s názvem Square tbDEX. Ta by měla v určitých ohledech přinášet větší decentralizaci, než současné DEX fungující na smartchainech typu Ethereum.
Za vývojem bitcoinové decentralizované burzy stojí společnost Square, která realizuje v bitcoinovém ekosystému několik projektů – kromě DEX pro Bitcoin vyvíjí i vlastní kryptoměnovou hardwarovou peněženku, hardware a software pro „domácí těžbu BTC“ nebo ve spolupráci s firmou Blockstream financuje projekt zelené těžby BTC skrze solární panely.
First draft of white paper is up, and on GitHub: https://t.co/rn35B8gw6D https://t.co/RPZPyhlLin
— jack (@jack) November 20, 2021
Decentralizovaná bitcoinová burza tbDEX by na rozdíl od většiny stávajících DEX měla fungovat na trustless modelu. Nebude mít žádný governance token typu UNI (Uniswap na Ethereum) či CAKE (PancakeSwap na Binance Smart Chain) a tedy ani žádné „vedení“. V tomto smyslu by měla být decentralizovanější než stávající řešení jako jsou DEXy na Ethereum, Binance Chainu či Solaně.
,,Navrhujeme řešení, které se nespoléhá na žádnou federaci pro řízení oprávnění nebo přístup k síti a ani nediktuje úroveň důvěry, která je mezi protistranami požadována. Neexistuje ani žádný governance (vládní) token. Namísto toho protokol tbDEX umožňuje účastníkům vytvářet si důvěru přímo mezi sebou – vzájemně mezi sebou nebo se dobrovolně spolehnout na důvěryhodné třetí strany, které ručí za protistranu. Poplatek za transakce na platformě by určoval volný trh.”
Bez KYC to (zřejmě) nepůjde
Ve whitepaperu se však zároveň píše, že uživatelé této burzy budou muset o sobě poskytnout osobní údaje – tedy KYC, aby byly splněny příslušné předpisy. Poskytování těchto KYC by mělo probíhat v závislosti na platných předpisech regionů, ze kterých daní uživatelé pocházejí. Pokud jde o KYC zůstává však v souvislosti s tbDEX několik otazníků. Například na webu coingape.com se píše, že uživatel, který bude chtít zůstat v anonymitě, si bude muset za transakci „připlatit“. Tak či onak, nutnost KYC vzdaluje tento projekt od jakýchsi „představ o dokonalé decentralizované burze“.
V popisu tbDEX se také uvádí, že bude využívat blockchainové analytické nástroje, které by měly umožnit sledování transakcí na platformě. Jedná se o kontroverzní téma, protože tyto nástroje by pravděpodobně umožnily orgánům činným v trestním řízení sledovat transakce a spojovat je s ID uživatelů této decentralizované burzy. Zastánci tohoto řešení jej však obhajují argumentem, že monitorování bitcoinových transakcí je nezbytné k prevenci nezákonných činností.
Bitcoinová DEX z dílny Sqaure by mohla zaujmout obchodníky i díky funkci zpětného zúčtování, která ve většině stávajících DEX neexistuje. Ve whitepaperu se píše, že by potenciálně mohla zastavit nevratné ztráty, které utrpěli uživatelé během nezvratných rug pullů stávajících decentralizovaných burz.
Čekají na reakce BTC komunity
Square v současnosti sleduje reakce bitcoinové komunity na zveřejněný whitepaper. Není zřejmé, zda podle nich přistoupí k úpravám, nebo DEX spatří světlo světa ve formě, jak je popsán v tomto dokumentu.
Když Dorsey poprvé odhalil své plány na vytvoření DEX na Bitcoinu mnozí kritici z řad Ethereum a jiných smartchainů tvrdili, že je to zbytečné a takový DEX na Bitcoinu nebude fungovat, protože Bitcoin podporuje smart kontrakty jen v okleštěné formě. Jack Dorsey ovšem věří, že právě otevřená a decentralizovaná architektura Bitcoinu je pro DEX ideální.
Možnosti bitcoinové DEX z dílny firmy Square by mohla rozšířit také nedávná aktualizace Bitcoinu s názvem Taproot, která vylepšuje některé možnosti smart kontraktů na BTC. Funkce Taprootu bude od 1. prosince využívat také velmi populární platební aplikace Cash App, která je také z dílny Square.
Zdroj: cointelegraph.com