Cena kryptoměny Ethereum od hardforku London, který 5. srpna 2021 s sebou přinesl také důležitou aktualizaci EIP 1559 měnící inflační model této kryptoměny, stoupla o zhruba 50% a to i přesto, že se mezitím spálilo (zničilo) již milion mincí ETH.
EIP 1559 s sebou přinesl několik inflačních prvků. Ve zkratce však stačí říci, že od jeho příchodu se transakční poplatky na této síti nepoužívají jako odměna těžařům Ethereum, ale automaticky se pálí (ničí). Čili velmi zjednodušeně řečeno pokud zaplatíte za transakci na ETH síti 10 dolarů, zničí se Ethery za 10 dolarů. Od 5. srpna se díky tomu zničilo již 1 000 000 ETH, což je ekvivalent zhruba 4,3 miliardy dolarů při současné ceně ETH.
Cílem aktualizace EIP 1559 bylo především zpomalení inflace této kryptoměny, což se opravdu také podařilo. Dříve totiž Ethery z oběhu vedle jejich neustálého tažení neubývaly. Dnes platí, že vedle tažení nových Etherů se nějaké ETH neustále i ničí, čímž se inflace snižuje, nebo dokonce v některých obdobích je Ethereum deflační.
V úvodu září jsme dokonce evidovali týden, během kterého se více Etherů spálilo, než se stihlo vytěžit. V současnosti tomu tak není, ačkoli Ethereum je tomu stále relativně blízko.
Aktuální data
Podle dat watchtheburn.com se za poslední týden spálilo 79 190 ETH, zatímco mezitím se vytvořilo 92 610 nových ETH. EIP 1559 tak zničil 85,5% všech vytěžených ETH v daném období (jinak řečeno o 85,5% zpomalil inflaci).
Od 5. srpna, kdy se EIP 1559 implementovalo, se inflace zpomalila o 67,27%. K dnešnímu dni se od onoho momentu vytvořilo zhruba 1,5 milionu nových ETH, z nichž se už více než milion spálilo.
Kdo jsou největší „paliči“?
Podle studie CrpyotRank Platform má největší podíl na pálení mincí ETH protokol OpenSea – decentralizované tržiště s NFT tokeny. Transakce realizované přes tuto platformu totiž spálily Ethery v celkové hodnotě 467 milionů dolarů.
Na druhém místě jsou samotné tradiční onchain transakce ETH na první vrstvě, které přispěly skrze zaplacené poplatky ke spálení Etherů v hodnotě 414 milionů USD. Následuje decentralizovaná burza Uniswap V2, na čtvrtém místě je Tether a na pátém novější verze Uniswapu (V3).
📣@Ethereum transaction fee-burning mechanism has removed 1M #ETH from the network’s circulation since it came into effect.
👉https://t.co/oLDJyg9PyC pic.twitter.com/FwkmI8lL6x
— CryptoRank.io (@CryptoRank_io) November 24, 2021
Z těchto dat je zřejmé, že NFT mánie má na současnou nižší inflaci Ethereum zásadní vliv a bez ní by bylo Etherů v oběhu více. S vytvořením NFT a jejich obchodováním jsou totiž spojeny na této síti nemalé náklady na transakce.
Přispívá institucionální adopci?
Podle analytiků aktualizace EIP 1559 pomohla zlepšit vyhlídky investorů. Pomalejší inflace totiž činí tuto kryptoměnu vzácnější a hůře dostupnou. Společnost Grayscale Investments, která zprostředkovává skrze produkt Ethereum Trust nepřímou expozici vůči ETH institucím, ve své jarní studii poznamenala, že EIP 1559 bude důležitým katalyzátorem institucionální adopce. Růst ceny ETH od onoho momentu tomuto předpokladu nahrává, ačkoli je sporné, do jaké míry je ovlivněn právě touto aktualizací, jelikož od podzimu prudce posílily ceny většiny kryptoměn.
Poplatky pomáhají, ale také škodí
EIP 1559 bohužel (nebo naštěstí?) nezbavilo Ethereum vysokých transakčních poplatků. Ty jsou stále extrémně vysoké, což činí tuto kryptoměnu na její první vrstvě menším retailovým investorům prakticky nepoužitelnou. Běžné totiž je, že poplatky se pohybují nad 50 USD za 1 transakci (placené v ETH). Velký investor do Ethereum Zhu Shu z Three Arrows Capital se dokonce nedávno kvůli vysokým poplatkům na ETH natolik rozhořčil, že obvinil tvůrce Ethereum z toho, že se „vykašlali na běžné malé uživatele ETH“. Zároveň uvedl, že on sám s Ethereum „končí“, ačkoli později svá vyjádření korigoval a přiznal, že se nechal unést emocemi.
Vysoké poplatky jsou zároveň i „zdrojem“ potřebným k pálení mincí. Pokud by totiž byly nižší, inflace Ethereum by byla vyšší (pálilo by se méně ETH). Jde tedy do určité míry o začarovaný kruh, u něhož negativní fundament (vysoké poplatky) pomáhá pozitivnímu fundamentu (menší inflace nebo deflace).
Pokud jde o poplatky, ty by se mohly v budoucnu snížit po přechodu Ethereum na Proof of Stake konsensus (pravděpodobně v průběhu roku 2022) a dořešení tzv. shardingu.
Další zajímavé články
Klienti Mt. Gox obdrží 145 000 BTC. Zastaví to růst ceny Bitcoinu?
Od pádu trhů nás dělí jeden špatný report o inflaci, varuje respektovaný investor
El Salvador oznámil založení Bitcoin City – bude malým daňovým rájem
Zdroj: decrypt.co