Bitcoin se ve včerejších večerních hodinách nadějně přibližoval cenové úrovni 60 000 USD, ale následně výrazně oslabil. Ráno se dokonce obchodoval za méně než 55 tisíc dolarů. Hlavním důvodem této korekce jsou podle všeho zprávy o nové nebezpečné mutaci koronaviru.
Je třeba zdůraznit, že cena Bitcoinu (BTC) je náchylná k dění na ostatních trzích. V portfoliu mnoha investorů figuruje Bitcoin jako rizikový asset, jehož jsou ochotni se zbavit v době nejistot na trzích. Současná cenová reakce Bitcoinu je toho vedle aktuálních zpráv důkazem.
Trhy na tyto zprávy reagovaly oslabením, což je poměrně logické. Pokud by se tato varianta koronaviru začala šířit do jiných zemí, lze předpokládat brzká omezení týkající se letů.
Hodnota ropy v reakci na to klesla o 6% (americká lehká ropa WTI) resp. o 4,5% (Brent – severomořská ropná směs), jelikož se v souvislosti s možným zpřísněním pandemických opatření očekává nižší poptávka.
DAX– index výkonnosti 30 velkých německých společností je v mínusu 3% a CAC 40, index sledující výkonnost TOP francouzských firem téměř 4%. Podobně oslabuje také španělský IBEX 35 či australský ATX. Panaevropský Stoxx 600 klesl také o 3%.
Hodně pro následující hodiny napoví otevření obchodování na amerických trzích. Pozornost se bude podle všeho soustředit na indexy S&P500, tedy výkonnost 500 nejhodnotnějších amerických firem, NASDAQ-100, tedy index 100 největších nefinančních společností kótovaných na burze NASDAQ a DOW JONES, burzovní index, který je jedním z nejznámějších indikátorů.
Co víme o variantě B 1.1.529
Médii se v posledních hodinách šíří zprávy o nové nebezpečné mutaci COVID 19 s označením B 1.1.529. Na grafu níže můžete vidět, že podle prvotních studií se v Jihoafrické republice šíří mnohem rychlejším tempem než mutace s označením delta či beta.
len pre kontext podľa všetkého trhy padajú kvôli správam o novej mutácii koronavírusu v Juhoafrickej republike. Tu je graf rýchlosti šírenia sa nového variantu B.1.1.529. pic.twitter.com/nqCuivAtrI
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) November 26, 2021
Varianta 1.1.529. je specifická svými vlastnostmi, které naznačují, že má více než 30 mutací spike proteinu, tedy složky viru, která se váže na buňky. Informoval o tom jihoafrický vědec Tuilio de Oliveira během čtvrtečního briefingu na toto téma. Epicentrem nákazy je zatím nejlidnatější region JAR Gauteng, kde žije téměř 16 milionů lidí.
Dr. Maria van Kerkhove, technická vedoucí WHO, uvedla, že zatím se o této variantě viru COVID-19 mnoho neví a je velmi sporné, zda současné vakcíny budou vůči němu účinné a pokud ano, tak do jaké míry.
Velká Británie v reakci na to zakázala přijímání letů z Jihoafrické republiky, Lesotho, Botswany, Nambie či Zimbabwe. Agentura pro zdravotní bezpečnost UK uvedla, že varianta je potenciálně znepokojující, ale neevidují zatím žádné případy jeho šíření ve Velké Británii.
Izrael také stihl reagovat – zatím omezil lety do některých jihoafrických států, ale také do Singapuru. Mezitím se v Německu spekuluje o lockdownu kvůli současné deltě.
,,Pokud máme další kmen COVID, který se může šířit ještě rychleji než delta, představovalo by to výzvu pro celý svět, protože když delta přišla toto léto, změnilo to celou hru. Varianta delta je již nyní mimořádně přenosná. Je opravdu obtížné vymyslet jiný virus, který by byl ještě přenosnější,” řekl v rozhovoru pro CNVBC William Shaffner, profesor preventivní medicíny na Vanderbiltově univerzitě.
Zdroje: Twitter, investing.com, cnbc.com