Předseda americké centrální banky FED Jerome Powell uvedl, že nová varianta koronaviru, která dostala od WHO pojmenování omicron, představuje pro americkou ekonomiku potenciální hrozbu. V souvislosti s tím jsou na pozoru i investoři do Bitcoinu.
Jerome Powell vyjádřil obavy, že pokud by se omicron rozšířil po USA, mohl by způsobit pokles ekonomického růstu a zároveň růstu zaměstnanosti. „Nedávný nárůst případů COVIDu-19 a vznik varianty Omciron představují rizika poklesu pro zaměstnanost a ekonomickou aktivitu a zvyšují nejistotu ohledně inflace,“ uvedl v pondělí. ,,Větší obavy z viru mohou snížit ochotu lidí pracovat přímo, což by zpomalilo pokrok na trhu práce a zesílilo narušení dodavatelského řetězce.”
Federal Reserve Chair Jerome Powell says Omicron WILL pose a threat to the US economy https://t.co/EUvtvNbAlT
— Daily Mail US (@DailyMail) November 29, 2021
Powell by měl už dnes hovořit o tomto tématu před zákonodárci v Senátu. Připojí se k němu i Ministryně financí Janet Yellenová, která bude svědčit před bankovním výborem. Powell i Yellenová jsou povinni podávat Kongresu každé kalendářní čtvrtletí zprávu o aktuálním stavu ekonomiky, což vychází právě na tento týden.
Předseda FEDu uvedl, že je obtížné předpovědět, jak dlouho bude trvat rostoucí míra inflace, ale nově konstatoval, že “faktory, které tlačí inflaci nahoru, budou trvat déle a pravděpodobně až do příštího roku.”
Komentář Powella přišel pár dní „od černého pátku“, kdy se světové akcie začaly otřásat po prvních negativních zprávách o omicronu. Dow Jones Industrial Average klesl v pátek až o 2,5 %, což byl jeho nejhorší den od října 2020. Padaly i další významné americké indexy. Pondělí však už byl ve znamení pozitivnější nálady na trzích.
Odloží zvyšování úrokových sazeb?
Pokud by se omicron začal šířit i v USA a zpomalil by růst ekonomiky, FED by pravděpodobně musel zpomalit tempo zpřísňování své monetární politiky.
CNBC uvedla, že minulý týden podle FedWatch od CME Group už jen 25% investorů očekávalo, že FED bude držet úrokové sazby blízko nule i v červenci 2022. Zbývajících 75% se domnívalo, že FED je mezitím alespoň jednou zvýší.
Nová potenciálně nebezpečná verze COVIDu však už jejich vyhlídky pozměnila, jelikož v současnosti zachování úrokových sazeb blízko nuly minimálně do nejbližšího léta předpokládá 35% investorů.
Zvýšení úrokové sazby může být jednou z nejsilnějších zbraní FEDu při řešení rostoucí inflaci. Pokud by se ale dostala americká ekonomika kvůli koronaviru do dalších problémů, FED zřejmě bude muset svou strategii přehodnotit. Naznačují to i samotné vyjádření Powella, který naznačil, že omicron může zhoršit vyhlídky týkající se zpomalování inflace.
Není tak vážný?
Pozornost světa včetně investorů se i z výše uvedených důvodů soustředí na vědce a lékaře, kteří informují o aktuálních zjištěních o nové variantě COVIDu-19 pojmenované omicron.
Doktorka Angelique Coetzeeová v neděli v rozhovoru pro BBC řekla, že příznaky, které mají pacienti, u kterých se potvrdila tato nová varianta koronaviru, jsou zatím „extrémně mírné“.
WHO však upozornila, že bude trvat několik týdnů, než dokáže s určitostí vyhodnotit její vážnost, správnou diagnostiku, terapii a případně její odolnost vůči vakcínám.
Pozitivní je, že podle prvních zjištění omikron vykazuje pouze mírné příznaky. Ty jsou zároveň výrazně odlišné ve srovnání s nejrozšířenější verzí „delta“. Omikron se totiž vyznačuje zejména velkou únavou pacientů a bolestmi těla.
Může být omikron pro ekonomiku býčí?
Bill Ackman, zakladatel a generální ředitel firmy Pershin Square Capital Management, včera zdůraznil, že omicron může mít na ekonomiku a na výkonnost amerických akcií zásadní vliv.
Pozitivní by byl za předpokladu, že se vyvrátí obavy z jeho možných důsledků. Pokud by se naopak naplnil špatný scénář a šlo by o velmi nakažlivou, ale obzvláště pro zdraví nebezpečnou verzi COVIDu-19, mohl by to být velký problém.
,,Ačkoli je velmi brzy na to, abychom měli definitivní data, hlášené informace naznačují, že virus Omicron způsobuje mírné a středně závažné příznaky (je méně závažný). Pokud se ukáže, že je to pravda, pro trhy to může být býčí signál a ne medvědí,” uvedl na Twitteru.
Ackmanovy názory se během období pandemie staly mezi investory respektovány. Už během první vlny pandemie varoval americké investory, že „přichází peklo“ a tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzýval, aby alespoň na 30 dní zavřel americké hranice, čímž zachrání americkou ekonomiku.
Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com