Momentální situace ve světě kvůli viru COVID-19 způsobuje problémy globální ekonomice, čehož důsledkem je vysoká inflace. Ta zase vede k výraznému zdražování. Stále více lidí hledá způsoby, jak se proti zvýšené inflaci chránit. Jsou kryptoměny v čele s Bitcoinem vhodným nástrojem pro tento „boj“?.
Vysoká inflace
Expanzivní měnová politika, jako je ta, kterou v posledních letech uplatňovala většina zemí na celém světě, má za cíl rozšířit peněžní zásobu snížením úrokových sazeb a zavedením kvantitativního uvolňování centrálních bank. Dlouho se věřilo, že tato expanzivní měnová politika vede k vyšší inflaci, která je definována jako devalvace platebního nástroje uprostřed rostoucích cen zboží a služeb. V listopadu inflace ve Spojených státech vzrostla na 30leté maximum, zatímco inflace v eurozóně zaznamenala nejvyšší hodnotu za 25 let.
Zdroj: Cointelegraph/Eurostat
Portál Cointelegraph oslovil různé odborníky v tomto odvětví, aby se k těmto číslům vyjádřili. Prakticky všichni poukázali na expanzivní měnovou politiku. Chris Kline, provozní ředitel a spoluzakladatel krypto penzijní platformy Bitcoin IRA řekl, že taková inflace nutí lidi najít alternativu k ochraně svých aktiv. Klín poznamenal, že zatímco zlato a nemovitosti byly v minulosti dobrými možnostmi boje proti inflaci, ceny nemovitostí jsou nyní „mimo hitparádu“ a zlato je pro průměrného Američana nepřístupné. Dodal, že Bitcoin je nyní součástí inflačního zajišťovacího mixu, protože s jeho celkovým množstvím nelze manipulovat tak, jako s celkovým množstvím fiat měn v oběhu.
Martha Reyes, vedoucí výzkumu na kryptoměnové burze Bequant, poukázala na to, že trh rychle zareagoval na nejnovější údaje o inflaci stanovením cen za potenciální zvýšení úrokových sazeb ze strany centrálních bank. Podle ní je hlavní příčinou těchto hodnot vysoké inflace velký nárůst peněžní zásoby, jelikož v důsledku pandemie vznikly biliony dolarů nových peněz. Historicky se zlato používalo jako zabezpečení proti inflaci. Bitcoin a další kryptoměny se často označují jako digitální zlato, protože mají vlastnosti, které by z nich mohly učinit digitální verzi tohoto drahého kovu. Také poznamenala, že Bitcoin je atraktivnější udržitel hodnoty než jiná aktiva, jako jsou komodity. Je to z důvodu, že rostoucí poptávku lze uspokojit pouze rostoucími cenami a nikoli dodatečnou produkcí. Dodala, že Bitcoin je jako takový odolnější vůči hospodářským poklesům, ačkoli při prudkém poklesu na trzích by to pravděpodobně zpočátku způsobilo, že někteří investoři plošně sníží pozici i v kryptoměnách.
Kryptoměny jako boj proti inflaci
Kryptoměny jsou známé svou prudkou volatilitou, přičemž v krátkých časových intervalech dochází k pádům až o 50%. Tento typ volatility vyvolal u mnoha pochybnosti, zda by BTC a jiné kryptoměny mohly být bezpečným přístavem boje proti inflaci. Strategové JPMorgan, bankovního giganta na Wall Street, navrhli, že 1% alokace portfolia do Bitcoinu by mohla sloužit jako ochrana proti výkyvům v tradičních třídách aktiv. Investor Carl Icahn také chválil BTC jako ochranu proti inflaci.
Začátkem tohoto měsíce Bitcoin zdánlivě ukázal svůj potenciál jako ochranu proti inflaci, když v Turecku dosáhl nového historického maxima v momentě, kdy se fiat měna země, lira, dostala do volného pádu. Jiní tvrdí, že pro lidi v Turecku by bylo lepší investovat do zlata.
Zdroj: Cointelegraph/Eurostat
Když si graf oddálíme, tak je jasné, že BTC byl mnohem lepší volbou než zlato. Cena BTC vzrostla oproti liře o 270% ve srovnání se 70% nárůstem hodnoty zlata. Údaje ukazují, že pro investory by bylo lepší vsadit na zlato, když krize eskalovala. Z dlouhodobého hlediska by však byl BTC lepší volbou. Yuriy Kovalev, CEO obchodní platformy Zenfuse, řekl, že zatímco volný pád liry mohl znamenat pro investory do zlata v této geografické oblasti dobrý krok, pro investory se sídlem v USA tomu tak nebylo.
„Zlato letos kleslo o 8,6 % vůči dolaru, zatímco CPI (index spotřebitelských cen) v USA vzrostl o 6,2 %.“
Není však jisté, zda Bitcoin a kryptoměny obecně nabízejí lepší řešení pro současný finanční systém. Pro Stephena Stonberga, generálního ředitele burzy Bittrex Global, bychom se měli usilovat o vyváženou kombinaci obou systémů. Stonberg řekl:
„Oba modely mají výhody. Nicméně, chceme-li oslovit ty, kteří ve světě nemají bankovní účet, Bitcoin a celá ekonomika digitálních aktiv se musí dále integrovat do tradičního finančního systému.“
DeFi sektor
V rozhovoru pro Cointelegraph Adrian Kolody, zakladatel burzy Domination Finance, zopakoval Klineův názor, že Bitcoin je řešením inflace. Poznamenal však, že v prostoru kryptoměn existují i jiné způsoby, jak se zajistit proti inflaci. Kolody poukázal na sektor decentralizovaných financí (DeFi) jako na životaschopnou alternativu. Řekl, že používáním stablecoinů – vázaných na fiatové měny – a decentralizovaných aplikací (DApps), by investoři mohli eliminovat inflaci a zároveň odolávat rizikům spotové pozice. Aby předešli inflaci, museli by jednoduše najít způsob, jak vydělat úroky ze svých stablecoinů, které by byly vyšší než roční míra inflace.
Kolody řekl: „Nejlepší způsob, jak se na to podívat je ten, že kryptoměny vám poskytují flexibilitu při převzetí kontroly nad vašimi financemi různými způsoby místo toho, abyste byli vydáni na milost a nemilost federální vládě.“
Úročit své kryptoměny můžete na různých platformách, ať už centralizovaných nebo decentralizovaných. Díky výše zmíněným stablecoinům umíte zcela eliminovat vysokou volatilitu kryptoměn a můžete tak v klidu bezpečně profitovat. I taková oblast má však svá rizika. V případě DeFi platforem je to možná chyba v kódech smart kontraktů, což mohou využít hackeři a prostředky ukrást. V případě centralizovaných platforem nabízejících takové pasivní úročení je riziko v tom, že své prostředky dáváte do správy třetí straně.
Zdroj: Cointelegraph