Výkonný předseda představenstva společnosti Ripple Chris Larsen si umí představit, že Bitcoin přejde na Proof of stake konsensus. Dokonce uvedl důvody, proč by velcí těžaři Bitcoinu měli zvažovat takovou možnost.
Chris Larsen tvrdí, že pokud by se velcí těžaři Bitcoinu, jejichž společnosti jsou kotovány na burzách, rozhodly pro změnu konsensu Bitcoinu z Proof of Work na Proof of Stake, mohlo by to výrazně zvýšit hodnotu jejich akcií. Domnívá se totiž, že Proof of Stake je ekologičtější konsensus, což by mohlo pomoci získat pro ně lukrativní finanční pobídky.
,,Novým řešením mezi odborníky na klima je, že kód Bitcoinu je třeba změnit na nízkoenergetický konsenzuální algoritmus, jaký používají téměř všechny ostatní hlavní kryptoměnové protokoly. Zatímco Bitcoin spotřebuje energii přibližně 12 milionů domácností v USA ročně, jiné metody by se mohly dostat na hodnoty méně než 100 domácností v USA,” tvrdí Larsen.
I kryptoměna Erthereum plánuje přechod na Proof of Stake konsensus a to pravděpodobně již v roce 2022 (Ethereum Beacon Chain již běží na PoS pozn.red.). Když se tak definitivně stane, Bitcoin bude prakticky jedinou velkou kryptoměnou, která bude běžet na Proof of Work konsenzu. Ten vyžaduje aktivní práci těžařů, kteří při ní pálí velké množství energie, což je častým terčem kritiky environmentalistů. Při této problematice se však častokrát zapomíná na to, že více než 50% zdrojů energie při těžbě BTC je produkováno ze zelených zdrojů, přičemž toto procento postupně narůstá. Kromě toho Bitcoin je přirozeným partnerem zelených elektráren, kterým může přinést další zisky, což podporuje jejich rozšiřování.
Larsen si myslí, že Bitcoin by mohl zůstat při své současné tokenomice, jejíž nastavení je takové, že poslední bitcoiny se vytěží přibližně v roce 2140, a to i po přechodu na Proof of stake konsensus. Navrhuje, že nejméně rušivým řešením energetického problému Bitcoinu by byl „snapshot“ aktuálního hashrate stávajících velkých těžařů, kteří by pak byli odměňováni podobným způsobem po přechodu na PoS (jen s tím, že by už nemuseli těžit).
,,Stávající těžaři by prostě měli právo na budoucí odměny za bitcoiny, aniž by museli utrácet další energii nebo investovat do těžebních zařízení,“ uvedl Larsen, který doplnil, že takové řešení by poskytlo stávajícím velkým těžařům „další ekonomické výhody“ a „lukrativní zisky“.
Bitcoinoví maximalisté se na názorech Larsena pravděpodobně jen velmi dobře pobavili. Jeho návrh je pravděpodobně silně odtržen od reality bitcoinové komunity, která tkví na zachování bitcoinové decentralizace (navrhované kroky Larsena by daly moc do rukou pár velkých hráčů). Myšlenka, že by se celý étos Bitcoinu najednou změnil kvůli tomu, že by tyto změny hrály ve prospěch pár těžařů, je úsměvná, ale nereálná. Kdoví, možná ze strany Larsena spíše provokační.
Zdroj: cointelegraph.com