Cena Bitcoinu se stále více vzdaluje svým historickým maximům 69 000 USD, kterých bylo dosaženo 10. listopadu. Do karet při tomto vývoji dozajista nehraje Bitcoinu ani dění na ostatních trhů, které mají obavy z vývoje americké ekonomiky, dalších kroků FED, ale také nové mutace koronaviru s názvem omikron.
Bitcoin oslabil během posledních 24 hodin o přibližně 5%, přičemž v době psaní článku se obchoduje kolem úrovně 47 000 USD. Ostatní kryptoměny jsou v ještě výraznějších ztrátách. Vzhledem ke zprávám z okolního světa se však nelze až tak divit, že kapitál ubývá právě z tohoto nově vznikajícího trhu, který navzdory obrovskému potenciálu je typický svou nestálostí a vysokou volatilitou.
Co tedy ovlivňuje Bitcoin a ostatní kryptoměny, když pomineme jejich samotné fundamenty a podíváme se na trhy z větší perspektivy?
Nejvyšší růst inflace v USA za 40 let
Inflace v USA roste nejrychleji od roku 1982, tedy zhruba za posledních 40 let. Consumer price index (CPI), jinak řečeno index spotřebitelských cen v USA, stoupl v listopadu podle čerstvého reportu meziročně o 6,8 %, což je pro americkou ekonomiku (největší na světě) přímo hrozivé číslo.
Kritika kvantitativního uvolňování (QE) proto roste a už není jen otřepanou frází bitcoinerů či fanoušků „rakouské ekonomiky“, kteří na tento negativní efekt „tištění peněz“ začali upozorňovat již v úvodu roku 2020, kdy se FED (americká centrální banka) rozhodl řešit ekonomické důsledky pandemie koronaviru bezprecedentním pumpováním nových peněz do ekonomiky v podobě nákupů státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami v částce 120 miliard dolarů měsíčně.
FED (musí) reagovat?
Report o neblahém vývoji inflace, který přišel jen pár dní od nečekaně slabých čísel o vývoji růstu zaměstnanosti v USA, zatlačil na FED, aby urychlil zpomalování zmiňovaného kvantitativního uvolňování. FED se tak už rozhodl při předešlé schůzi amerických centrálních bankéřů, ale utahování opasků o 15 miliard dolarů měsíčně zřejmě stačit nebude.
Všechny oči se proto soustředí na středu 15. prosince, kdy by měl předseda americké centrální banky Jerome Powell předstoupit před novináře a na tiskové konferenci oznámit další kroky. Nějak se očekává, že FED „tlačení peněz“ ještě více zpomalí a možná naznačí i něco směrem k potenciálnímu zvyšování úrokových sazeb. To je snad nejsilnější nástroj, skrze který může zpomalit inflaci. Zároveň je to však nástroj, který by mohl mít na akciové trhy zvyklé na „levné peníze“ špatný dopad.
Omikron náladě nepřidává
Vedle inflace, ne pozitivního vývoje zaměstnanosti v USA a obav z dalších kroků FED se do této nepříliš sladké polévky přidává i COVID-19 – lépe řečeno jeho nová varianta omicron.
K náladě v souvislosti s ním nepřidává fakt, že ve Velké Británii evidují prvního pacienta, který omicronu podlehl. Virus se mezitím postupně šíří do všech končin světa, přičemž první případ evidují už i v Číně, ve městě Tianjin jen dvě hodiny vzdálené od Pekingu. Čína je známá tím, že je schopna uzavřít zemi a zavést velmi přísný lockdown, aby se s virem co nejdříve popasovala. Takové rozhodnutí by však mohlo opět zpomalit dodavatelský řetězec, tedy export čínských produktů na západ. A to by zas neblaze ovlivňovalo inflaci, protože nedostupné zboží by se stávalo ještě dražším.
Pokud jde o samotný virus, vědci si zatím omicronem stále nejsou úplně jisti a zdráhají se potvrdit nebo vyvrátit, zda se jedná o méně nebezpečnou mutaci COVID.
Vědci z University of Oxford však v pondělí uvedly, že omicron by mohl být odolný vůči vakcínám AstraZence resp. Pfizer-BioNTech. Když ho testovali na vzorcích krve 28 lidí, kteří jsou očkováni těmito typy vakcín, zjistili, že imunitní reakce je výrazně menší, než u jiných variant COVID-19.
Závěr
Při této směsi zpráv je pro Bitcoin obtížné bojovat o vytouženou metu 100 000 USD za jeden dolar. Bitcoin není na jiné planetě, funguje ve stejném ekosystému, ačkoli je pro současný fiat zajímavou alternativou. Aby však jeho cena rostla, musí se do něj přelévat právě tento fiat, o který se pro zmiňované důvody bojí množství investorů.
Z dlouhodobého hlediska může být pro Bitcoin rostoucí inflace dobrou reklamou, neboť stále více lidí začne chápat, že potřebují snadno převoditelné a dělitelné aktivum s jasně definovanou inflací, které je bez cenzury a hlavně má neměnitelné vlastnosti. Z krátkodobého hlediska však Bitcoin pro svou vysokou cenovou volatilitu není vhodný pro rizikové investory, kteří nemají problém prodat ho, když vzniknou obavy, že na akciových trzích bude další krev.
Zdroje: Autor, www.cnbc.com, decrypt.co