Přestože žijeme ve 21. století, chudoba je stále více zmiňovaným tématem ve světě. Je to všeobecně známý problém, který je obtížné řešit. Statistiky nám však ukazují, že kryptoměny reálně dokážou tyto problémy vyřešit.
El Salvádor ukázal směr
Rychlé přijetí krypto peněženky Chivo dokazuje, že digitální měny včetně Bitcoinu mohou pomoci poskytnout finanční služby všem. Chivo je mobilní peněženka, kterou Salvádorci používají k nákupu, prodeji a ukládání BTC. Nyní ho aktivně využívá téměř jedna třetina obyvatel této latinskoamerické země. Jen pro srovnání – má více uživatelů než kterákoli salvádorská banka.
2.1 million Salvadorans are ACTIVELY USING @chivowallet (not downloads).
Chivo is not a bank, but in less than 3 weeks, it now has more users than any bank in El Salvador and is moving fast to have more users that ALL BANKS IN EL SALVADOR combined.
This is wild!#Bitcoin🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 25, 2021
Vzhledem k tomu, že peněženka má sotva několik měsíců, existuje několik důvodů domnívat se, že její uživatelská základna brzy překoná všechny banky v zemi dohromady. Ano, je to státem vydaná peněženka, ale skutečnost, že většina obyvatel země je ochotna přijmout decentralizovanou digitální měnu, přestože prostřednictvím centralizované peněženky, je stále zlomovým momentem. Čím více lidí aktivně posílá a přijímá platby za BTC, důvěra v kryptoměnu jako celkově životaschopnou měnu poroste. To je skvělá zpráva pro rozvojový svět.
Únik z chudoby
Ve vyspělých zemích má bankovní účet 94% dospělých. V rozvojovém světě toto číslo klesá jen na 63%. Je zajímavé, že téměř polovina této nebankovní populace žije pouze v sedmi zemích – Bangladéš, Čína, Indie, Indonésie, Mexiko, Nigérie a Pákistán. Problémem je, že pokud nemáte bankovní účet, jen stěží dokážete uniknout chudobě. Je to proto, že v případě absence vlastního bankovního konta musíte spoléhat na hotovost a hotovost prostě není bezpečná.
Hotovost se těžko řídí a snadno se s ní manipuluje, přičemž i podvody jsou běžnější ve společnostech, které primárně využívají hotovost. Například když Indie nahradila platby důchodů v hotovosti biometrickými smart kartami, chybějící prostředky klesly až o 47 %. Tyto výsledky signalizují, že bankovní účty nejsou jen základním kamenem ekonomického rozvoje. Jsou nedílnou součástí finančního zabezpečení jednotlivce. Výsledkem je, že lidé mohou uniknout chudobě jen tehdy, pokud mají bezpečný způsob, jak uložit své peníze. Jak ukázal Salvador, peněženka s digitální měnou tuto možnost nabízí.
Zatímco mnozí v rozvojovém světě mají problém otevřít si bankovní účet, téměř každý může mít internetové připojení. Téměř devět z 10 lidí starších 15 let funguje online, přičemž 93% uživatelů internetu je online přes mobilní telefon. To znamená, že mobilní krypto peněženka (jako Chivo) nabízí těmto typům lidí životaschopný způsob, jak bezpečně spravovat své peníze. Jakmile budou mít tuto úroveň zabezpečení, všechno je možné.
Podívejme se na Keňu a na další silný příklad. Když 185 000 keňských žen dostalo přístup k mobilním peněžním službám, mnohé z nich mohly konečně začít podnikat, což jim pomohlo snížit extrémní chudobu o 25%.
Shrnutí
Kryptoměny reálně dokazují, že dokážou řešit problémy s extrémní chudobou jen díky poskytnutí základních služeb, které ve vyspělých zemích považujeme za samozřejmost. El Salvádor je jakýsi první ostrý test, ale zdá se, že funguje dokonale. Právě po vzoru této země začíná stále více rozvojových států hledat řešení problémů s chudobou právě v oblasti kryptoměn.
Zdroj: Dailyhodl