Nejnavštěvovanější kryptoportál Cointelegraph ve svém speciálu ke konci roku vybral největší vítěze a největší poražené “světa kryptoměn” pro rok 2021. Přečtěte si jak to dopadlo.
Krypto vítězové roku 2021
Na seznam vítězů zařadil Cointelegraph Kazachstán, burzu Coinbase, kryptoměnu Solana, prezidenta El Salvadoru Nayiba Bukeleho a jeho zemi, Mikea Winklemanna aka Beeple, Sama Bankmana-Frieda a jeho burzu FTX, kryptoměnu Avalanche, ProShares ETF a největší NFT tržiště OpenSea
Kazachstán
U Kazachstánu vyzdvihl skutečnost, že jde o zemi, která v roce 2021 výrazně vytěžila z květnového rozhodnutí Číny zakázat těžbu BTC. Velká porce čínských těžařů se proto rozhodla přestěhovat právě do relativně blízkého Kazachstánu, který má podle nejnovější studie Cambridge Centre of Alternative Finance podíl již na zhruba 18,1% generovaného hashratu, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu BTC. Jen pro ilustraci podíl této země na těžbě BTC se v září 2019 odhadoval jen na 1.4%. Za zmínku také stojí, že Kazachstán nenaznačuje žádnou anti-politiku vůči Bitcoinu, ale chce jasnějšími regulacemi dosáhnout, aby příjmy z těžby BTC zajistily i vyšší příjmy do státního rozpočtu.
Coinbase
Americká krypto-směnárna Coinbase, kterou založil v roce 2011 Brian Armstrong, se stala vůbec první veřejně obchodovanou kryptoměnovou burzou ve Spojených státech – stalo se tak 14. dubna 2021 na burze NASDAQ. První obchodní den uzavřely akcie Coinbase na ceně 328,28 USD s kapitalizací více než 86 miliard dolarů. Analytici následně vstup Coinbase na burzu přirovnali k debutu Facebooku či AirBnb.
Solana (SOL)
Kryptoměnou, která v roce 2021 zaznamenala obdivuhodný růst popularity ale i ceny, byla Solana (SOL). Ta se v úvodu roku obchodovala za pouhých 1,6 USD, přičemž aktuální cena SOL je přibližně 178 dolarů a ATH bylo až nad cenou 250 USD. ,,Žádný projekt – možná v celé historii kryptoměn- nebyl tak žhavý a rychlejší než Solana v roce 2021,” zhodnotil obdivuhodný růst ceny tohoto altcoinu Ryan Selkis z firmy Messari. Solana zaujala investory díky expresní rychlosti transakcí (50 000 TP/s) vedle nízkých transakčních poplatků. Na jejím blockchainu vzniklo v průběhu roku několik oblíbených decentralizovaných aplikací, ale vyčítá se jí výraznější centralizace.
Nayib Bukele/El Salvador
V případě El Salvadoru nejde přilíš o čem spekulovat – jako první země na světě, která udělala z Bitcoinu zákonné platidlo, prostě v tomto seznamu figurovat musela. Budoucnost tohoto experimentu je však stále sporná, jelikož do velké míry bude závislá i na úspěchu samotného Bitcoinu. Zatímco El Salvador se stal prvním státem, který kupoval BTC do svých rezerv, Bukele se ve světě zviditelnil jako první Bitcoiner mezi prezidenty svrchovaných států. Příběh Bitcoinu v této středoamerické zemi, která rozhodně nepatří mezi nejbohatší a trápí ji vysoká kriminalita, však teprve začíná. Obyvatelům této země může Bitcoin zřejmě pomoci zejména v oblasti remitencí, ostatní věci jsou spíše věcí PR.
Mike Winklemann (Beeple)
Mezi kryptovítěze roku 2021 rozhodně lze zařadit Mikea Winklemanna známého i pod přezdívkou Beeple. Ten měl totiž obrovský podíl na propagaci NFT, tedy nezaměnitelných tokenů. Odměněn za to byl tím, že jeho dílo „Everydays: The First 500 Days“ bylo v aukčním domě Christie’s prodáno za 69,3 milionu dolarů. Prodeje NFT následně získaly obrovskou trakci a staly se velkým hitem roku 2021, ačkoli je stále sporné, zda NFT opravdu řeší nějaký reálný problém, nebo jde jen o nafouknutý „hype“.
Avalanche
Další kryptoměnou, která v roce 2021 podle Cointelegraph zářila, je Avalanche (AVAX). Jedná se o další rychlou síť pro smart kontrakty, která se dostala do TOP10 největších kryptoměn. Stejně jako Solana i Avalanche si ukrojil pořádný kus koláče v DeFi sektoru. Podle portálu DeFi Lama je Avalanche aktuálně čtvrtým největším smartchainem pokud jde o celkovou hodnotu uzamčených mincí v DeFi protokolech (12,25 miliardy USD). Více má jen Ethereum, Terra a Binance Smart Chain.
Cena kryptoměny Avalanche byla v úvodu roku jen kolem 3,5 USD. Aktuálně stojí 116 dolarů, přičemž ATH měla na ceně kolem 130 USD.
Sam Bankman-Fried a FTX
Pokud jde o skokany roku, zapomenout nemůžeme ani na Sama Bankmana-Frieda, zakladatele kryptoburzy FTX. V roce 2021 ho dokonce označili za potenciálního „nejbohatšího člověka ve světě kryptoměn“ kvůli jeho vlastnickému podílu v jeho burze. Také se ocitl na více seznamech nejúspěšnějších lidí do 30 let. Platforma Messari označila FTX za nejrychleji se rozvíjející společnost všech dob a upozornila, že Bankman-Fried vybudoval podnik hodný 25 miliard dolarů za méně než tři roky, přičemž k tomu potřeboval jen 100 zaměstnanců.
FTX podle posledního kola financování, v jehož rámci vysbírala dalších 900 milionů dolarů, má ohodnocení na 18 miliard USD. Investovali do ní také Coinbase, Sequoia Capital, SoftBank, VanEck či miliardář Paul Tudor Jones.
OpenSea
Do seznamu vítězů se dostala také největší platforma pro obchodování NFT s názvem OpenSea, která si z každého prodaného NFT bere 2,5% provizi. Jen pro ilustraci ke konci listopadu to od úvodu roku přineslo jejím tvůrcům kolem 235 milionů dolarů. Tvůrci platformy mezitím už naznačili, že v budoucnu by s tímto projektem mohli vstoupit i na burzu.
ProShares ETF
Do výběru se dostalo také první bitcoinové futures ETF, které získala společnost ProShares. Nejde sice o spotové ETF, které je na trhu žádanější (ale SEC ho stále nepovolila), ale je to „alespoň něco“. Velká poptávka po takovém investičním nástroji pro investici do Bitcoinu se ukázala hned v první dny, kdy ProShares Futures Bitcoin ETF překonalo vstup do trhu prvního ETF na zlato z roku 2004. Bitcoinovému futures ETF se totiž podařilo dosáhnout hodnoty jedné miliardy USD spravovaných aktiv již za necelé první dva dny obchodování. Zlatu to v roce 2004 trvalo téměř tři dny.
Poražení roku 2021
Na seznam poražených zařadil Cointelegraph Čínu, Meta (Diem), centrální banku Nigérie, Virgila Griffitha a projekt Iron Finance (TITAN).
Pokud jde o Čínu, Cointelegraph se domnívá, že udělala velkou chybu, když se zákazem těžby kryptoměn zbavila svého vlivu nad Bitcoinem. Před oním zákazem se totiž více než 50% bitcoinového hashratu generovalo právě v Číně. Bitcoineři však toto rozhodnutí slaví, protože distribuce hashrate se stala mnohem decentralizovanější a Bitcoin se tak zbavil svého velkého problému. V současnosti je přitom hashrate už na stejných hodnotách jako byl v květnu před tímto zákazem.
Druhým poraženým je protokol Diem (bývalá Libra) – jde o projekt Facebooku/Meta, který se stále snaží přivést na trh svůj vlastní stablecoin Diem a kryptopeněženku Novi. Ani v roce 2021 se mu to stále nepodařilo, protože naráží na silný regulační odpor. Hodně optimismu do těchto snah nevlilo ani rozhodnutí Davida Marcuse, „pravé ruky“ Marka Zuckerberga, projekt Diem opustit.
Centrální banka Nigérie je také na seznamu poražených a to z důvodu, že bojuje proti adopci kryptoměn tím, že lidem, kteří je používají, blokuje účty v bankách. Jaký je však výsledek? Z pohledu peer-to-peer obchodování Bitcoinu je Nigérie druhým největším trhem na světě a pokud jde o vyhledávání informací o Bitcoinu na internetu, stále dominuje.
Virgil Griffith je smutným poraženým roku 2021. Jedná se o bývalého vývojáře Ethereum, který odcestoval do Severní Koreje začátkem roku 2019, aby se tam zúčastnil konference o kryptoměnách, kde měl i přednášet. V roce 2021 jej však zadržely americké úřady v Los Angeles s hrubým obviněním, že se dopustil spiknutí vůči USA v rámci geopolitické války se Severní Koreou. Griffith totiž podle amerických vyšetřovatelů pomáhal Severní Koreji s know-how jak prát špinavé peníze a vyhýbat se sankcím za využití technologie blockchain. Podle nejnovějších informací mu podle dohody o vině a trestu hrozí více než šestileté vězení.
Iron Fnance (TITAN) je stablecoin, který na sebe v roce 2021 upozornil tím, že se snažil kolaterizovat za využití jiného stablecoinu (USDC). Podle všeho to ale nebyl dobrý nápad. Protokol totiž zkolaboval v rámci „tzv. „prvního crypto bank runu“, kdy se množství investorů snažilo své tokeny zaměnit za jiné aktivum, což vedlo k propadu ceny ze 60 dolarů na několik tisícin centu. CipherTrace následně uvedl, že kolaps ceny byl důsledkem konstrukční vady celého protokolu. Mnozí investoři však v důsledku toho přišli o velké peníze. Byl mezi nimi například i majitel klubu NBA miliardář Mark Cuban, který se zviditelňuje také jako propagátor kryptoměny Dogecoin. Ten následně volal po přísnější regulaci DeFi.
Zdroj: cointelegraph.com, Kryptonovinky