Kryptoměna Dogecoin (DOGE), která zažila v průběhu roku 2021 velkou vlnu šílenství, se těží podobně jako Bitcoin skrz konsensus Proof of Work (PoW). V budoucnu by se to však mohlo změnit, respektive Dogecoin by se mohl stát jakýmsi hybridem, který využívá i konsensu Proof of Stake (PoS).
Naznačila to vyjádření Dogecoin Foundation, neziskové organizace stojící za touto meme kryptoměnou, která zveřejnila tzv. Dogecoin Trailmap, ve které se zmiňuje i možnost stakingu mincí DOGE. Dogecoin Foundation se zavázala přezkoumat tuto možnost, přičemž uvedla, že na tom spolupracuje se zakladatelem Ethereum Vitalikem Buterinem.
,,(Proof of stake) verze umožní každému a nejen velkým hráčům, účastnit se a bez jakýchkoli omezení být odměňováni za příspěvek k provozu sítě. Stejně tak ve stejnou dobu umožní celé komunitě využití mincí na různé charitativní věci,” tvrdí nadace.
Mnoho podrobností o tom, jak by mohl fungovat staking v případě Dogecoinu, zatím známých není. Skutečnost, že by k tomu mohl přispět i Vitalik Buterin, však vlévá celé věci patřičný marketingový efekt. Marketingové podpory má přitom Dogecoin více než dost, jelikož tuto kryptoměnu s oblibou propaguje i Elon Musk.
Staking je forma odměny pro držitele kryptoměn fungujících na Proof of Stake konsenzu. Na něj plánuje plnohodnotně přejít i Ethereum, které se zatím těží podobně jako Bitcoin či Dogecoin (výjimkou je Beacon Chain, se kterým dojde ke sloučení pozn.red.).
Obhájci Proof of Stake tvrdí, že jde o ekologičtější a efektivnější formu ověřování kryptoměnových transakcí při zachování decentralizace a bezpečnosti. Kritici PoS kromě možných bezpečnostních rizik vyčítají skutečnost, že PoS dělá z bohatších ještě bohatší, aniž by museli vyvinout nějaké úsilí navíc (při PoS není nutné investovat do další těžby, stačí dané mince držet).
Zdroj: cointelegraph.com