Zakladatel kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin se v rámci “novoroční” série tweetů vyjádřil k postupnému vývoji kryptoměn v průběhu období, což je jejich plnohodnotnou součástí. Vedle toho naznačil, že správně očekával příchod DeFi, ale unikl mu potenciál NFT.
Buterin se nejprve vrátil ke svému článku ze dne 23. července 2013, ve kterém zdůraznil výhody Bitcoinu – mezinárodnost a odolnost vůči cenzuře. Správně tehdy odhadl, že jeho popularita poroste v zemích, kde je nutná ochrana kupní síly – Írán, Argentina, Čína či africký region. Poukázal však přitom i na rostoucí oblíbenost stablecoinů (například v Argentině se mohou místní lidé dostat k dolarům přes stablecoiny).
V dalším vlákně přiznal, že „internet peněz“ by neměl stát více než 5 centů za jednu transakci a v tomto smyslu uznal, že Ethereum musí výrazně zapracovat na svém škálování. Zatímco vysoké transakční poplatky se kdysi vyčítaly zejména Bitcoinu, jejich „vítězem“ (v negativním slova smyslu) je aktuálně právě ETH, které je dnes pro běžné platby naprosto nepoužitelné.
Happy new year!
Today, a mini-tweetstorm of some of the things I've said and written over the past decade, and what I think about those subjects today.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) January 1, 2022
Zakladatel druhé největší kryptoměny se však pochlubil tím, že úspěch altcoinů viděl dávno předtím „jak byli cool“. Myslí si, že odlišné řetězce řeší odlišné cíle a jsou důležité zejména tehdy, když hlavní vývojový tým se vydá špatnou cestou a je potřebná vůči němu alternativa.
Buterin přiznal, že v případě Bitcoin Cash (BCH) se mýlil a že cesta formovaná jakousi rebélií, kterou při zpětném hodnocení považuje spíše za něco, co je postaveno více na „odporu“, než na upřímné snaze posunout dané řešení vpřed, není správná.
Následně přiznal, že zatímco růst popularity decentralizovaného financování na Ethereum předvídal, zcela mu uprchl potenciál NFT, které zažily v roce 2021 nevídanou vlnu šílenství. ,,V oblasti technologie jsem měl častěji pravdu v abstraktních myšlenkách než v otázkách vývoje produkčního softwaru. Tomu poslednímu jsem se musel časem naučit porozumět. A samozřejmě úplně mi ušlo NFT.”
Zdroj: cointelegraph.com