Přestože závěr roku 2021 nedopadl podle vysněného scénáře s útokem na cenu $100 000 za 1 BTC, zpětně je třeba s chladnou hlavou zhodnotit, že uplynulých 365 dní bylo pro kryptotrh velmi úspěšných a rozhodně by nikdo nebyl proti, pokud by se takový scénář opakoval i v roce 2022.
Nejznámější kryptoměna Bitcoin stála před rokem 29 tisíc dolarů, dnes se obchoduje za více než 47 000 USD. Ethereum začalo rok 2021 na ceně 738 USD (dnes se obchoduje za 3700 USD), Binance Coin na ceně $37 (dnes $521), Solana se prodávala za 1,51 USD (dnes $175), Cardano za $0,179 USD (dnes 1,36 USD), XRP po $0,22 (dnes $0,84), Terra se obchodovala jen za $0,66 (dnes 90 USD) a Avalanche po $2,84 (dnes 115 USD).
Při takovém zpětném pohledu na ceny kryptoměn je směšné, že i v roce 2021 se stalo minimálně 45krát, jak massmédia označila Bitcoin za mrtvý (psali jsme o tom zde). Těžko v tom hledat logiku v období, kdy Bitcoin několikrát vytvořil nová cenová historická maxima.
Jak vypadají bitcoinové fundamenty?
Hodně o zdraví bitcoinu napovídají onchain data. Rok 2021 byl ve znamení zvyšování počtu bitcoinových adres na kterých je nějaký zůstatek, alespoň 0.01 BTC nebo 0.1 BTC. Jedná se o tzv. „retailové adresy“, protože tyto zůstatky nejsou dostatečně „vzácné“ na to, aby je bylo možné připisovat institucím. Jinak řečeno neustále nová historická maxima u těchto adres hovoří o tom, že roste adopce bicoinu u běžných lidí. To je skvělé konstatování, protože má-li Bitcoin naplnit svůj cíl, je nutné, aby byl měnou běžných lidí a ne jen pár velkých institucí.
Výbornou zprávou je, že Bitcoin se v roce 2021 dokázal vyhrabat z obrovského propadu hashrate po květnovém zákazu těžby kryptoměn v Číně. Pokles o více než 50% byl vyrovnán ještě do konce roku. Hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na jeho těžbu, je v současnosti stále blízko historických maxim, což potvrzuje, že těžaři nad BTC v žádném případě nelámou hůl a stále usilovně bojují o nové mince. Rok 2021 byl ve znamení velkých miliardových investic do budování nové infrastruktury a několik miningů firmy buď vstoupily, nebo plánují vstoupit na burzu. Z tohoto pohledu to rozhodně nevypadá tak, že by se Bitcoin chystal „umřít“.
Pro Bitcoin, má-li být nejen držitelem hodnoty (jakýmsi digitálním zlatem), ale i prostředkem na dennodenní platby, je důležité, aby rostla adopce technologie Lightning Network. O řešení na druhé bitcoinové vrstvě, které umožňuje instantní, expresní a z pohledu poplatků velmi levné BTC transakce, se v roce 2021 mluvilo nejvíc v historii. Rozhodně tomu přispělo rozhodnutí El Salvadoru využít Lightning Network při adopci Bitcoinu v této středoamerické zemi a to obzvláště u důležitých remitencí. Propagaci LN přispělo určitě i rozhodnutí Twitteru integrovat LN platby do své sítě, ačkoli zatím jen v rámci některých regionů.
O adopci Lightning Network nejlépe vypovídají hrubá data. Podle dat BitcoinVisuals.com a 1ML.com bylo v úvodu ledna 2021 v rámci Ligtning Network aktivních přibližně 8250 nodů, 33 700 kanálů a síťová kapacita byla na úrovni cca 1050 BTC. Dnes k 2. lednu 2022 je to 32 248 nodů, 84 000 unikátních kanálů a 3315 BTC. Stále nejde o čísla, která by dělala „díru do světa“, ale adopce Lightning Network meziročně výrazně stoupla.
Pozitivně pro Bitcoin vypadá i skutečnost, že podle onchain dat dlouhodobě převládá vůle investorů spíše vybírat bitcoiny z burz, než je tam posílat. Výjimkou bylo jen období v květnu a červnu letošního roku, k čemuž přispěly negativní zprávy z Číny a promítlo se to i do pádu ceny BTC. V posledních měsících však převládal trend odlivu BTC z burz, což znamená, že ti, co tak dělali, naznačili jasnou vůli raději držet bitcoiny u sebe v bezpečí a neprodávat je.
Pozitivně se pro Bitcoin jeví chování dlouhodobých investorů – tedy těch, kteří podle onchain dat již delší dobu bitcoiny nepřesouvají. Ani pokles ceny BTC v posledních týdnech roku 2021 nezměnil jejich přístup a stále platí, že bitcoinů se zbavují jen velmi pomalu nebo vůbec. Jinak řečeno zatím nepanikaří a své bitcoiny si cení víc, než je jejich současná cena vyjádřená v dolarech.
Bitcoin v roce 2022 – co ho bude ovlivňovat?
V tomto článku žádnou cenovou predikci nenajdete. Nevíme zda Bitcoin ukončí rok 2022 v plusu nebo v mínusu (koneckonců 1 BTC bude vždy 1 BTC). Nebudeme proto zmiňovat žádné modely postavené na předchozím historickém vývoji ceny BTC. Bitcoin totiž ovlivňuje mnoho faktorů, které v minulosti „nemusel řešit”. Ať už z důvodu, že byl příliš malý na to, aby ho měli trápit, nebo proto, že vůbec neexistovali.
Co by tedy mohlo mít vliv na Bitcoin v roce 2022? Rozhodně to budou tyto věci:
- QE/úrokové sazby – FED, tedy americká centrální banka, kvůli rostoucí inflaci zpomaluje kvantitativní uvolňování peněz (zjednodušeně řečeno tištění peněz) a pravděpodobně začne v roce 2022 postupně zvyšovat úrokové sazby– tyto kroky budou ovlivňovat i dění na akciových trzích a tedy ovlivní i Bitcoin (zjevná je v době nejistot zejména korelace Bitcoinu s technologickými akciemi). Podobné kroky lze čekat i od ECB.
- Inflace – bod navazující na téma QE a úrokových sazeb. Růst cen může mít na Bitcoin vliv dvěma různými způsoby – BTC může být atraktivní díky svým vlastnostem odlišným oproti fiatovým měnám (omezený neměnný počet díky decentralizaci jej činí vzácným), ale zároveň rizikový (v době nejistot se rizikoví investoři mohou bát BTC držet). Je sporné, co z toho převáží.
- Adopce v bankách – v USA se budou řešit zákony, které mohou usnadnit americkým bankám zacházení s bitcoiny (jejich prodej a koupi klientům). Je možné, že Bitcoin se v nich postupně zdomácní, což může přispět k jeho adopci, byť ne zcela ideálním způsobem (not your keys, not your coins).
- Bitcoin ETF– po schválení Bitcoin Futures ETF v roce 2021 můžou být na řadě první schválené spotové Bitcoiny ETF. Pro institucionální investory z USA by byl takový produkt velmi atraktivní. Největší šanci na schválení má pravděpodobně žádost od firmy Grayscale, která vlastní skrze fond Grayscale Bitcoin Trust přibližně 650 000 BTC (největší institucionální držitel BTC)
- „Ekoboj“ proti BTC– určitě se objeví mnohé zprávy o tom, jak Bitcoin škodí přírodě. Je proto důležité, aby těžaři BTC stále více využívali pro své podnikání zelené zdroje (výborné je, že jsou k tomu motivováni přirozeným způsobem, protože zelená energie je levnější). Samo o sobě je toto téma nafouknuté, ale v době, kdy se vyvracejí mýty o tom, že Bitcoin je jen nástrojem teroristů, je mezi kritiky kryptoměn (zejména politiky) velmi oblíbená.
- Geopolitika – může se stát Bitcoin měnou pro mezinárodní vypořádání? Toto téma se objevuje zatím jen sporadicky, ale v době, kdy eskaluje napětí mezi USA a Ruskem (téma sankcí, Ukrajina) a USA a Čínou (obchodní válka), je možné snad všechno. Samotný Putin toto téma v roce 2021 otevřel tím, že Bitcoin jako takový prostředek zcela nesmetl ze stolu. V roce 2022 se mohou objevit další náznaky. Geopolitická nervozita je však jev, který rozhodně nechceme.
- Státní boj proti BTC – nevypadá to tak, že by USA plánovaly kryptoměny zakázat (i když obavy vzbuzuje nešťastná formulace Infrastructure Bill). Decentralizované kryptoměny však nenávidí Čína a sporný postoj k nim je i v Rusku (Ruská centrální banka je chce zakázat, ale politici jsou pod tlakem lobbistů, kteří mají v kryptu nemalé peníze). Určitě se objeví i další poplašné zprávy o zákazu kryptoměn v Indii. V tomto momentě však lze konstatovat, že pokud jde o „západ“, spíše to vypadá tak, že dojde k přísným regulacím (obzvláště DeFi sektor a stablecoiny), ale ne k zákazům.
- COVID 19– nevíme kolik dalších vln a lockdownů budeme muset v roce 2022 řešit – pandemie neovlivňuje jen zdraví lidí, ale i ekonomickou situaci. Zpomaluje dodavatelské řetězce a to zase přispívá růstu inflace. Tolikrát zmiňovaná inflace je tématem, které je s Bitcoinem neustále spojováno.
- Adopce kryptoměn – rok 2021 přivedl ke kryptoměnám rekordní počet lidí. I díky novým fenoménům jako jsou DeFi, meme coiny, ale obzvlášť NFT, se adopce dostala na dosud bezprecedentní úroveň, ačkoli samozřejmě do obrovské míry byla poháněna zejména vidinou rychlého zbohatnutí. Častokrát se však stává, že ti co vstoupí do kryptoměn, teprve časem pochopí jejich význam. Je možné, že Bitcoin a celkově kryptoměny se blíží do zlomového bodu adopční křivky, která může být již nezastavitelná. Podobně jako se to stalo kdysi s internetem. Několik průzkumů naznačuje, že kryptoměny vlastní už možná každý desátý člověk na této planetě (některé průzkumy hovoří i o vyšším procentu). Bude rok 2022 rokem, kdy se vývoj „zlomí“ a stane se adopce kryptoměn definitivně nezastavitelná? Mimochodem volení politici si dobře uvědomují, že musí hrát ve prospěch svých voličů.
Zdroj: Autor Martin Gregor