Stále více tržních analytiků se shoduje na tom, že jak se Bitcoin postupně stává velkým investičním aktivem, je výrazněji závislý i na dění na ostatních trzích. Horkým tématem posledních měsíců je rostoucí inflace a způsob, jakým se s ním snaží bojovat FED (který sám o sobě za ní do určité míry může). Inu a ovlivňuje to i Bitcoin.
Zatímco ještě před několika měsíci FED, tedy americká centrální banka, tvrdil, že růst inflace je jen dočasný, ke konci roku už upustil od té doby oblíbeného pojmu „transitory“ a přiznal, že inflace může být dlouhodobějším problémem amerického dolaru.
FED zároveň v posledních týdnech výrazně zpřísnil své vyhlídky k monetární politice pro rok 2022. Před několika měsíci se o možnosti zvyšování úrokových sazeb v tomto roce jen spekulovalo, přičemž jako reálnější datum se zmiňoval až rok 2023. V současnosti se zvyšování úrokových sazeb, což je jedna z nejsilnějších zbraní FED proti zvyšování inflace, spojuje již s březnem 2022.
,,Je to mnohem dramatičtější, než jsme předpokládali. Otočení FEDu ke koroptvímu postoji bylo pro nás překvapením,“ přiznal v rozhovoru pro CNBC Leo Grohowski, investiční ředitel BNY Mellon Wealth Management. ,,Většina účastníků trhu očekávala vyšší sazby, méně než modativní měnovou politiku, ale když se podíváte na fondy FEDu, je zde 90% šance na zvyšování sazeb již v březnu. Na nový rok to bylo jen 63%.“
Situaci podrobně shrnul Alex Kruger
Tématu inflace a monetární politiky FEDu se na Twitteru detailně věnoval respektovaný analytik a investor Alex Kruger, zakladatel newyorské správcovské společnosti Aike Capital. Kruger na úvod upozornil: „U FEDu došlo k zásadnímu posunu. Jeho hlavní starostí nyní není zaměstnanost, ale inflace. A v boji proti inflaci musí zvýšit úrokové sazby.”
,,Vše začalo tím, co Powell (šéf FEDu) 30. listopadu řekl, že inflace není přechodná a vyvrcholilo to tím, co byl ve středu zveřejněn zápis z FOMC, ze kterého bylo zřejmé, že představitelé FEDu mluvili o rychlejší normalizaci bilance. To druhé je dostatečně znepokojivé na to, aby to způsobilo medvědí trh. Vzhledem k tomu, jak rychle FED obrátil byl to mimořádně negativní signál (medvědí scénář). Zvyšování sazeb nebo snižování QE by nemělo být až tak medvědí, aby změnilo vzestupný trend aktiv (býčí trh). Ale toto zašlo ještě mnohem dál. Jde o to, jak rychle FED otočil a otevřel téma možné zrychlené normalizace rozvahy.”
Připomněl chronologii událostí
Kruger následně připomněl posloupnost kroků FEDu:
- v červnu 2021 neočekával žádné zvyšování sazeb pro rok 2022
- v září naznačil, že očekává mírné zvýšení sazeb a oznámí postupné zpomalování QE (lidově řečeno tištění peněz pozn.red.).
- V listopadu oznámil zpomalování QE
- V prosinci už oznámil, že dojde ke třem zvýšením úrokových sazeb a zrychlí zpomalování QE.
- Diskuse o zrychlené normalizaci rozvahy pro rok 2022 se otevřela v prosinci během poslední schůze FEDu (minulý týden ve středu byla medializována a trhy na ni reagovaly velmi negativně, padaly kryptoměny a výrazně například i NASDAQ).
,,Takže za méně než 6 měsíců FEDu přešel z toho, že neočekává žádné zvyšování sazeb pro rok 2022 k tomu, že očekává tři zvýšení sazeb, zrychlené zpomalování QE a jde diskutovat o zrychlené normalizaci rozvahy,” shrnul situaci.
7/ So in less than six months, the Fed went from expecting no rate hikes for 2022 (party goes on)
to expecting three rate hikes, accelerated taper, and discussing accelerated balance sheet normalization.
— Alex Krüger (@krugermacro) January 9, 2022
Otevřeli téma quantitative tightening (QT). O co jde?
Alex Kruger následně upozornil, že téma normalizace rozvahy (zkratka „QT – tzv. „quantitative tightening“, jde o opak QE – kvantitativního uvolňování pozn.red.) bylo ještě nedávno „tabu“. Jinak řečeno vůbec se o této možnosti v dohledné době nediskutovalo. ,,Nejen že teď je tu v blízké budoucnosti taková možnost, ale FED dokonce říká, že by QT mohlo probíhat rychleji než v roce 2018. To je důvod, proč kryptoměny minulý týden klesly za dva dny o 15 až 30%”.
8/ Balance sheet normalization was not in anybody's radar for a long time.
Not only is this now a possibility in the near term, but also the Fed is talking about doing so faster than in 2018.
That's why crypto assets dropped 15%-30% in two days last week.
— Alex Krüger (@krugermacro) January 9, 2022
,,Urychlená normalizace by byla děsivě medvědí,” zhodnotil. Co ale vlastně znamená normalizace rozvahy? ,,Znamená to opačný efekt než známe u nákupu aktiv realizovaných v rámci QE. Je to také pojem známý jako kvantitativní utahování.”
FED od vypuknutí pandemie v březnu 2020 v rámci QE utrácel 120 miliard dolarů měsíčně, aby podpořil ekonomiku. Zrychlené kvantitativní utahování by znamenalo, že by dělal přesný opak. Jelikož FED naznačil, že může být přísnější, než v rámci QT, které dělal v roce 2018 (tehdy to bylo 50 miliard dolarů měsíčně), Kruger tuto částku odhadl na 80 miliard USD.
10/ The Fed had been adding $120 billion a month via QE since the coronacrash.
Accelerated QT would mean doing the opposite at more than $50 billion a month ($50 was the size of QT in 2018).
Say – $80 billion.
— Alex Krüger (@krugermacro) January 9, 2022
,,Při takovém scénáři přejde FED od pumpování dalších 120 miliard dolarů do ekonomiky k otočení a ubírání 80 miliard dolarů z ekonomiky. To je rozdíl 200 miliard dolarů měsíčně,” shrnul.
Možný dopad na kryptoměny
Ve zbývajících odstavcích se věnoval přímé souvislosti tohoto tématu s kryptoměnami.
,,Je to jednoduché. Kryptoměnová aktiva jsou na nejvzdálenějším konci rizikové křivky. Stejně jako těží z laxní měnové politiky tak trpí přísnou měnovou politikou. Peníze se totiž přesouvají do bezpečnějších tříd aktiv.
Kromě toho je Bitcoin nyní makroaktivum, které se obchoduje jako proxy pro podmínky likvidity. Jak se likvidita snižuje, makro hráči nyní ve strachu prodávají bitcoiny a následují to všechny ostatní kryptoměny.”
Kruger uvedl možný scénář z krátkodobého hlediska, přičemž si pomohl porovnáním shitcoinů s politikou FEDu:
,,Podívejme se na to v terminologii shitcoinů. Co se stane, když DeFi projekty zvýší yelds (výnosy) skrze navýšení nabídky? Ceny jdou dolů. Co se stane, když svou nabídku pálí? Ceny jdou nahoru. FED je v tomto případě vaším hlavním shitcoinovým šéfkuchařem. A dolar je hlavním shitcoinem. Jak FED přechází od rostoucí nabídky (navyšoval svou bilanci) k hořící nabídce (bude ji snižovat), cena amerického dolaru začne stoupat. A všechno ostatní půjde vůči dolaru dolů.”
15/ The Fed is here your shitcoin master in chief.
And the US dollar is the king shitcoin.
As the Fed goes from increasing supply (the size of its balance sheet) to burning supply, the US dollar starts going up.
And everything else goes down vis-a-vis the dollar. pic.twitter.com/JpG34dh4HG
— Alex Krüger (@krugermacro) January 9, 2022
Kruger následně shrnul jeho očekávání od příštích týdnů:
- Ceny kryptoměn se v nejbližších dnech podle jeho názoru odrazí od aktuálního dna
- Ceny následně ovlivní data o vývoji inflace v USA – dozvíme se je ve středu, bude to ostře sledovaná informace pro všechny trhy
- Kryptoměny zůstanou v defenzivní pozici do konce kvartálu
- Na závěr se zeptal: ,,Koupit kryptoměny v květnu a čekat?“ a odpověděl: ,,Je nemožné předpovědět, kdy nastane čas, aby se stal plně býčími. Třeba být trpělivý.“
Data o inflaci budou známá ve středu
Kruger na závěr ještě jednou připomněl důležitost středy, kdy bude zveřejněn report o vývoji inflace v USA. Ten poslední z listopadu 2021 byl hrozivý a byl důvodem, proč FED začal měnit svůj přístup. Tehdejší čísla o meziročním nárůstu spotřebitelských cen o 6,8 % byla totiž nejhorší od roku 1982, tedy za téměř posledních 40 let.
Zdroj: Twitter Alex Kruger, cointelegraph.com