Tři zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) publikovali článek, ve kterém shrnuli, že Bitcoin už není jen malým nepodstatným investičním aktivem a že zároveň růst jeho popularity může ohrozit světovou finanční stabilitu.
Blogový příspěvek od ředitele oddělení pro měnové a kapitálové fondy MMF Tobiase Adriana, ekonomky Tary Iyer a vedoucího divize výzkumu Mahvasha Querishimu tvrdí, že rostoucí korelace mezi kryptoměnami a akciemi „omezuje jejich vnímané výhody z pohledu diverzifikace rizika a zvyšuje riziko nákazy na finančních trh.
Jinými slovy trojice autorů se shodla, že Bitcoin již není aktivem, které dříve cenově reagovalo jinak než akciové trhy, ale naopak je podstatným aktivem, které s akciemi koreluje. To je však pro stabilitu na finančních trzích podle nich nebezpečné.
,,Kryptoměny jako je Bitcoin vyrostly z nejasné třídy aktiv s malým počtem uživatelů na nedílnou součást revoluce digitálních aktiv,” píše se v článku, který dále upozorňuje, že se z toho důvodu se vynořují obavy o finanční stabilitu.
Kdysi nekorelační, dnes koreluje
Autoři upozornili, že Bitcoin a Ethereum před pandemií koronaviru jen velmi vzácně korelovaly s hlavními akciovými indexy. V té éře zároveň mohly být jakýmisi diverzifikačními aktivy pro investory, kteří se chtěli zajistit před výkyvy v jiných třídách aktiv. Nyní však tvrdí:
,,Vše se změnilo po mimořádných reakcích centrální banky v krizi začátkem roku 2022. Kryptoměny od onoho momentu rostou ruku v ruce s akciemi vedle toho, jak roste chuť investorů riskovat.”
Korelační koeficient mezi Bitcoinem a indexem S&P500 vyskočil od onoho okamžiku o 3600%. V dubnu byl na úrovni 0,01, nyní na 0,36. To znamená, že ceny Bitcoinu a S&P500 se chovají mnohem podobněji (když oslabuje S&P500, oslabuje i Bitcoin a naopak).
Podle představitelů MMF je to problém, protože propojení mezi Bitcoinem a akciovými trhy „umožňuje přenos otřesů“, které mohou destabilizovat finanční trhy. ,,Vzhledem k relativně vysoké volatilitě (kryptoměn) by jejich zvýšený společný pohyb mohl brzy představovat riziko pro finanční stabilitu a to zejména v zemích s rozšířenou adopcí kryptoměn,” dodávají.
Regulace, ne zákaz
K tématu kryptoměn se minulý měsíc vyjádřila i vedoucí ekonomka MMF Gita Gopinathova, když vyzvala velmoci, aby se dohodli na globální politice týkající se jejich regulace. Tvrdí, že jejich globální zákaz by nebyl správný, protože by vedl jen k většímu využívání offshore burz v zemích, které by takový drastický způsob „regulace“ neuznaly.
Zdroj: cointelegraph.com