V soudním sporu mezi společností Ripple stojící za kryptoměnou XRP a americkou komisí pro cenné papíry a burzu (SEC) dosáhla firma Ripple zajímavého úspěchu, který jí může pomoci v dalším „boji“. Dostane se totiž k dokumentům, které souvisejí s dosud utajovanými diskusemi představitelů SEC o kryptoměně Ethereum (ETH).
Soud mezi Ripple a SEC trvá od prosince 2020. Americká komise v tomto procesu zažalovala firmu Ripple z důvodu, že podle jejího názoru v minulosti vědomě prodávala neregistrované cenné papíry (tokeny XRP), čímž porušila zákony o cenných papírech.
Ripple však toto tvrzení odmítá a proto na rozdíl od jiných případů z minulosti (např. v případě kryptoměny EOS) se společnost rozhodla pro soudní proces namísto mimosoudního vyrovnání se SEC. Ten je ostře sledován celou kryptomenovou komunitou, protože pokud by žaloba SEC uspěla a XRP by bylo označeno za cenný papír, teoreticky by mohly následovat obdobné žaloby i v případě jiných známých altcoinů.
Vyjádření Hinmana a to co jim předcházelo
Mezi argumenty, v jejichž rámci se Ripple brání patří i to, že podle názorů právníků Ripple vznikla kryptoměna XRP podobným způsobem jako kryptoměna Ethereum, jejíž ICO se realizovalo v roce 2014. V případě kryptoměny Ethereum však SEC v minulosti zaujala postoj, že o cenný papír nejde.
Důležitý byl zejména projev bývalého šéfa SEC Williama Hinmana, který v roce 2018 přednesl zprávu, v níž řekl, že Ethereum není cenný papír, protože je dostatečně decentralizované. Ripple z tohoto důvodu žádá soud, aby SEC poskytla Ripple dokumentaci o rozhovorech jejích komisařů na toto téma. Chce totiž vědět, co předcházelo těmto závěrům. Jinak řečeno Ripple chce zjistit, jak SEC dospěla k názoru, že Ethereum není cenný papír.
SEC tyto dokumenty Ripple nechtěla zpřístupnit, přičemž tvrdila, že se jedná o tzv. . „privilegované dokumenty“, které nemusí ukazovat druhé straně sporu. Jenže s tímto tvrzením u soudu neuspěla.
Soudkyně Sarah Netburnová, ačkoli souhlasila se SEC, že určité dokumenty podléhají „utajení“, v případě rozhovorů týkajících se Ethereum dospěla k závěru, že toto privilegium se neuplatňuje. ,,Ačkoli Hinman a SEC připouštějí, že zaměstnanci agentury (SEC) diskutovali o jeho projevu, zdá se, že tento projev byl pouze okrajový vzhledem ke skutečné politice. V souladu s tím emaily týkající se tohoto projevu nebo verzi návrhu nejsou ani předběžné ani poradní dokumenty agentury, které mají nárok na ochranu,“ uvedla soudkyně.
Jinak řečeno zástupci Ripple se nyní dostanou k rozhovorům SEC na téma Ethereum, což jim může pomoci nastavit další vhodnou strategii v rámci sporu. Dostanou se například i k poznámkám expertky SEC na kryptoměny Valerie Szczepanik, či k různým záznamům z jednání SEC a emailové komunikaci.
Ethereum také cenným papírem?
Do jaké míry mohou tyto dokumenty Ripple pomoci je zatím nejasné, jelikož znám není ani jejich obsah. Zajímavé však je, že mezitím nový šéf SEC Gary Gensler mírně znepokojil fanoušky Ethereum, když naznačil, že i tato kryptoměna by mohla být považována za cenný papír. Psali jsme o tom v článku ,,Je Ethereum cenný papír? Šéf SEC Gary Gensler znepokojil fanoušky ETH”.
https://www.kryptonovinky.sk/je-ethereum-cenny-papír-sef-sec-gary-gensler-znepokojil-fanusikov-eth/
Zdroj: decrypt.co