Iniciativa El Salvadoru spojená s bitcoiny může omezit přístup této země na trh se zahraničními dluhy. Upozornila na to ratingová agentura Moody’s.
Historický krok učinit z Bitcoinu zákonné platidlo a zároveň kupovat ho do státní pokladny (i když je velmi diskutabilní, kdo „salvadorske“ bitcoiny opravdu vlastní pozn.red.) představuje pro El Salvador rizika spojená s jeho přístupem na zahraniční trhy.
Analytik Moody’s Jaime Reusche v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že „gambling“ El Salvadoru spojený s bitcoinem (aktuálně vlastní 1391 BTC) výrazně zvyšuje její rizikovost a tedy snižuje její rating.
Reusche naznačil, že čím více bude El Salvador investovat do Bitcoinu, tím se bude jeho rating snižovat, protože jeho schopnost splácet dluhy bude více závislá na vývoji ceny BTC, tedy aktiva známého svou vysokou volatilitou.
🚨 DEBT PROBLEMS: Moody's has warned that El Salvador faces debt restructuring & another downgrade due to #Bitcoin trades. "El Salvador’s Bitcoin trades are adding risk to a sovereign credit outlook that was already weak and reflecting a growing chance of default". #Retweet (1/5) pic.twitter.com/Yaq9dGLa9a
— WallStreetPro (@wallstreetpro) January 16, 2022
Zároveň se vyjádřil i k takzvaným bitcoinovým dluhopisům (Volcano Bonds) v hodnotě 1 miliardy dolarů, které chce El Salvador vydat, aby skrze ně financoval začátek výstavby projektu Bitcoin City. Tyto dluhopisy mohou podle Reuscheho omezit jeho přístup na zahraniční trhy s dluhopisy.
Tato tvrzení však nejsou pro El Salvador nijak překvapující a je nepravděpodobné, že by na základě nich země vedená prezidentem Nayibem Bukelem začala měnit svou bitcoinovou strategii. Například Mezinárodní měnový fond (MMF) v listopadu varoval El Salvador před používáním Bitcoinu jako zákonného platidla a Světová banka odmítla jeho žádost pomoci mu při implementaci zákona o Bitcoinu.
Kontroverzní prezident Bukele
Zatímco pro mnohé bitcoinery mohou být kroky El Salvadoru spojené s Bitcoinem sympatické, v neprospěch celé věci hraje pověst kontroverzního prezidenta Nayiba Bukeleho. Ten sám sebe ironicky označil za „nejlepšího diktátora na světě“, ale smutné je, že ačkoli El Salvador má demokracii, Bukele dělá kroky, které opravdu nahrávají tvrzením, že je ve skutečnosti diktátor.
Magazín The Guardian před pár dny upozornil, že desítky novinářů a obhájců lidských práv v El Salvadoru bylo tajně sledováno skrze spyware zvaný jako Pegas, který v minulosti použilo již několik vlád vůči různým disidentům, reportérům, diplomatům či internetovým bezpečnostním analytikům.
Citizens Lab z University z Toronta informovala o svých nejnovějších zjištěních podle kterých spyware Pegas z dílny izraelské firmy NSO Group byl od začátku roku 2020 intenzivně využíván právě v této středoamerické zemi.
Pegasus spyware used in ‘jaw-dropping’ phone hacks on El Salvador journalists https://t.co/BIflFBnwsC
— Guardian news (@guardiannews) January 13, 2022
Sledováno mělo být 35 novinářů a aktivistů občanské společnosti, kteří vyšetřovali podezření o komunikaci Nayiba Buekeho s pouličními gangy El Salvadoru s cílem omezit násilí v ulicích a zajistit pro Bukeleho výraznější volební podporu.
Mluvčí prezidenta Bukeleho tato obvinění podle předpokladů odmítla a tvrdí, že žádný špionážní software v zemi použitý nikdy nebyl. Mimochodem NFO Group byla zařazena i na černou listinu USA, protože tato spywareová společnost měla jednat „v rozporu se zahraniční politikou a zájmy národní bezpečnosti USA.“
Prezident Bukele se nevyznamenal ani v únoru 2020, kdy se dostal na titulní strany mezinárodních novin poté, co do salvádorského Kongresu nahnal armádu a poslancům řekl, aby schválili půjčku na nové bezpečnostní vybavení. Poslanci sledující ozbrojené muže půjčku schválili. Bukele je předtím měl varovat, že pokud tak neučiní, za sedm dní se vrátí armáda do Kongresu opět.
Pokud jde o vyšetřování Citizens Labs z University of Toronto, John Scott-Railton, její vedoucí výzkumník a hlavní autor celé zprávy o špionáži v El Salvadoru dodal: ,,Viděl jsem mnoho případů použití Pegasu, ale to co bylo obzvláště znepokojující bylo jeho srovnávání s fyzickými hrozbami a násilným jazykem vůči médiím v Salvadoru. Toto je něco, co by vás v diktatuře možná nepřekvapilo, ale alespoň co vím, tak na papíře je El Salvador demokracií.”
Zdroj: theguardian.com, cointelegraph.com