Evropská unie by měla zakázat těžbu energeticky náročných Proof-of-Work (PoW) kryptoměn. Myslí si to ředitel švédského regulátora finančních služeb Finansinspektionen, který se v tomto smyslu vyjádřil v nedávném rozhovoru pro Financial Times.
Erik Thedéen, který zároveň zastává pozici místopředsedy Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA), se domnívá, že těžba PoW kryptoměn je energeticky neudržitelná a nehraje ve prospěch Pařížské dohody.
,,Řešením je zákaz proof-of-work. Proof-of-stake má výrazně nižší energetický profil,” řekl v rozhovoru, ve kterém zdůraznil, že neobhajuje kroky vedoucí k obecnému zákazu kryptoměn.
,,Potřebujeme diskutovat o přechodu tohoto odvětví na efektivnější technologii. Finanční průmysl a mnoho velkých institucí je nyní aktivních na trzích s kryptoměnami a mají své environmentální, sociální a řídící odpovědnosti,“ dodal.
Erik Thedéen k zákazu těžby kryptoměn vyzval již v listopadu 2021, kdy uvedl, že Švédsko potřebuje využívat své obnovitelné zdroje energie jinde, než v oblasti těžby Bitcoinu či Ethereum. K tomu doplňuje: ,,Švédsko potřebuje obnovitelnou energii, na kterou se zaměřují těžaři kryptoměn, na klimatickou transformaci našich základních sazeb. Její zvýšené využívání těžaři kryptoměn ohrožuje naši schopnost splnit Pařížskou dohodu. Energeticky náročná těžby kryptoaktiv by proto měla být zakázána.”
Téma je opět horké
Téma způsobu těžby Bitcoinu se stalo mainstreamovým od úvodu roku 2021. Rostoucí cena BTC vedle růstu hashratu způsobila, že politici, regulátoři ale i ekologové začali upozorňovat, že Bitcoin výrazně přispívá emisím C02, čímž znečišťuje planetu. To ovšem platí jen v případě, že při jeho těžbě je využívána neekologická energie, například z uhelných dolů. Pokud těžaři BTC využívají energii od vodních, solárních nebo větrných elektráren, těžba se stává ekologickou a přírodu nepoškozuje.
Pravdou však je, že švédský viceprezident ESMA upozorňuje i na jiný problém – že těžaři čerpají zelenou energii, kterou by mohli spotřebovat jiní švédští spotřebitelé, kteří jsou z jeho pohledu podstatnější.
,,Už dlouho říkám, že nemůžete plýtvat zdroji trvale udržitelným způsobem – používání obnovitelných zdrojů na těžbu kryptoměn není řešením,” řekl zakladatel Digicomist Alex de Vries, který se také přiklání k tomuto názoru.
Obhájci těžby BTC naopaktvrdí, že mineři BTC častokrát využívají zelenou energii od „zelených elektráren“, která by se v dané době jinak vůbec neprodala. Mohou být tedy jakýmisi spotřebiteli poslední instance, kteří pomáhají daným elektrárnám v době, kdy mají energie nadbytek. To může pomoci i samotné elektrárně, která může díky tomu financovat své další podnikání. rozšiřovat svou infrastrukturu a to hraje ve prospěch energeticky udržitelnější budoucnosti.
Téma se bude řešit také v USA
Téma ekologické těžby PoW kryptoměn neřeší jen EU. Už dnes 20. ledna se bude o tomto tématu mluvit také v americkém kongresu. Ke slovu se dostane například i současný CEO BitFury Brian Brooks, který dříve působil jako CEO Binance.US a také šéf amerického Úřadu kontrolora měn (OCC). Dalšími řečníky budou profesor z Cornellovy technologické univerzity Ari Juels nebo generální ředitel Soluna Computing John Belizaire.
Mezitím společnost Intel naznačila, že pracuje na vlastním čipu pro těžbu Bitcoinu a velké plány v oblasti těžby BTC má i společnost Block, která ji chce opět zpřístupnit i domácím těžařům.
Zdroj: decrypt.co