Americká centrální banka FED zveřejnila dlouho očekávaný report k digitální verzi amerického dolaru (CBDC). V dokumentu uvádí možná pozitiva i negativa vzniku takové měny a americkou veřejnost přitom žádá o vyplnění dotazníku.
FED ve své zprávě uvedl výhody a rizika příchodu digitální verze dolaru. CBDC (central bank digital currency). Ve čtvrteční publikaci s názvem „Peníze a platby: Americký dolar ve věku digitální transformace“ uvedl, že FED pravděpodobně nebude oprávněn vydávat digitální peněženky nebo účty schopné držet digitální měnu centrální banky resp CBDC, ale takové záležitosti raději nechá na soukromý sektor. Neznamená to však, že by lámal hůl nad možností vydávat CBDC, které by se staly alternativou k běžnému americkému dolaru.
FED v dokumentu uvedl, že si uvědomuje obavy o soukromí spojené s CBDC, přičemž poznamenal, že virtuální dolar by měl být snadno přenosný mezi zákazníky různých zprostředkovatelů a měl by umožňovat také snadné ověření totožnosti. To může podle FEDu pomoci v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
Ve zprávě se také uvádí, že zavedení CBDC v USA by mohlo zmírnit „rizika šíření soukromých digitálních peněz“ a zároveň může podpořit inovace v soukromém sektoru, čímž by se vyrovnaly podmínky mezi velkými a malými firmami. Mezi výhody CBDC řadí lehké přeshraniční platby, rychlost a efektivnost digitálních plateb.
,,CBDC by mohlo zásadně změnit strukturu finančního systému USA, změnit úkoly a odpovědnosti soukromého sektoru a centrální banky. Někteří navrhli, že pokud by tyto nové CBDC byly atraktivnější než stávající formy amerického dolaru, globální používání dolaru by se mohlo snížit a americký CBDC by mohl pomoci zachovat mezinárodní úlohu dolaru.“
Uvědomují si také rizika
Pokud jde o rizika spojená s CBDC, FED uvedl, že tato digitální měna by teoreticky mohla zvýšit ceny pro maloobchodní zákazníky a odvést zájem od investic do podílových fondů či různých krátkodobých termínových nástrojů. Rovněž byly zmíněny obavy z ohrožení stability současného finančního systému, s čímž souvisí i obavy, že by FED po vydání CBDC mohl být nucen zvýšit své rezervy na základě poptávky po digitální měně a najít rovnováhu mezi soukromím uživatelů a potřebnou transparentností.
Chtějí reakce veřejnosti
FED po vydání této zprávy dává veřejnosti 120 dní (do 20. května) příležitost komentovat tyto závěry. Občany také žádá, aby v rámci dotazníku odpověděli na 22 otázek souvisejících s možnými výhodami, riziky, designem a politickými dopady takové virtuální měny.
FED tvrdí, že CBDC vydá pouze v případě, že výhody pro domácnosti, podniky a ekonomiku budou převyšovat možná rizika a také jen v případě, že CBDC se ukáže jako lepší forma peněz než alternativní metody. Jinak řečeno americká centrální banka prohlašuje, že vznik takové měny podpoří jen v kontextu široké veřejné a mezivládní podpory (bude mít podporu demokratů i republikánů pozn.red).
Zdroj: cointelegraph.com