Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za necelých 36 tisíc dolarů, což je o 16 procent méně, než před sedmi dny. Ještě hůře jsou na tom altcoiny, které většinou oslabily o více než 20 a více procent. Současný pokles kryptotrhu se děje ve zjevné korelaci s celkovou špatnou náladou na akciových trzích a ty mohou mít problémy i příští týden.
Na úvod je nutno zdůraznit, že nekrvácí jen kryptotrh. Vypadá to spíše tak, že jen reaguje na špatnou náladu na tradičnějších akciových trzích. Vzhledem k mládí kryptotrhu, jeho relativně nízkou celkovou kapitalizaci a typickou vyšší volatilitu jsou však krytpoměny schopny odepsat větší procenta, než běžné akcie.
Na úvod je proto nutné shrnout:
- Ostře sledovaný technologický index NASDAQ má nejhorší úvod roku od roku 2008, tedy roku, kdy vypukla poslední velká finanční krize. Od ATH je vzdálen již 15,5%.
- Minulý týden ztratil NASDAQ 7 procent – takto výrazně oslabil za jeden týden naposledy v březnu 2020, kdy vypukla pandemie koronaviru na západní polokouli
- S&P500 index pět set nejhodnotnějších veřejně obchodovaných společností v USA na tom není o moc lépe – od ATH je vzdálen již 8.7%, ačkoli jej dosáhl nedávno – 4. ledna 2022
V tomto kontextu není překvapující, že se nedaří ani bitcoinu. Když byla „krev v ulicích“ v březnu 2020, padal ještě mnohem výrazněji. Bylo by absurdní tvrdit, že nálada na velkých trzích BTC vůbec neovlivňuje – zejména z krátkodobého hlediska je totiž korelace bitcoinu s velkými indexy zřejmá.
Spekulanti nemají problém bitcoiny prodávat
Je tomu tak z důvodu, že určitá část bitcoinových investorů patří do kategorie spekulantů – dobrou náladu na trzích využívají k investicím do kryptoměn, které mají pro ně velký upside potenciál. Během špatné nálady (která je nyní) však nemají žádné ideologické motivy BTC dále držet. Jelikož je o něm veřejně známo, že je volatilní, s prodejem neváhají, protože je pro ně příliš rizikový.
K těmto konstatováním je pochopitelně nutno dodat, že tito spekulanti nejsou jedinými bitcoinovými investory. Onchain data potvrzují, že Bitcoin má stále více investorů, kteří nad ním nelámou hůl. Hashrate je na historických maximech, odlivy bitcoinů z burz stále pokračují, počet malých retailových adres (s malými zůstatky) stále vytváří nová historická maxima a zároveň platí, že dlouhodobí investoři neprojevují žádné výraznější náznaky zbavování se BTC při současných cenách.
Důležitý příští týden
Jak již bylo uvedeno, Bitcoin reaguje na všeobecnou náladu na trzích, která je aktuálně zjevně negativní. Trhy se obávají dalších kroků FEDu, který je letos připraven ukončit kvantitativní uvolňování (QE) a naopak začít s kvantitativním utahováním (QT) své 9 bilionové rozvahy. Vedle toho lze letos několikrát zvyšovat úrokové sazby a to vše s cílem zpomalit inflaci. Ta podle FEDu už není jen dočasná, jak to ještě nedávno rád tvrdil.
Utahování kohoutků, které se může podle Alexe Krugera z nákupů FEDu za 120 miliard dolarů měsíčně změnit na zužování i o 80 miliard dolarů měsíčně, což v konečném důsledku může měsíčně činit rozdíl i 200 miliard USD (každý měsíc!), je reálné ve hře.
FED a výsledky Microsoft a Apple
Obchodníci proto netrpělivě čekají na úterní a středeční zasedání FEDu (25.-26.1), po kterém bude mít jeho předseda Jerome Powell tradiční tiskovou konferenci, kde představí další plány americké centrální banky. Ekonomové podle CNBC očekávají, že Powell oznámí první zvyšování úrokových sazeb o 0.25% již v březnu.
Kromě zasedání FEDu budou v centru pozornosti také reporty týkající se výsledků hospodaření významných společnosti z DOW JONES 30-3M, Intel, IBM American Express, ale především Microsoft a Apple, které představí své reporty za předchozí kvartál v úterý a ve čtvrtek. Mezitím ve středu zveřejní report Tesla, která má na rozvaze i bitcoiny a teoreticky může oznámit, že nějaké prodala nebo nakoupila.
Důležité reporty i koncem týdne
Zajímavé budou i poslední dva dny příštího týdne – ve čtvrtek bude zveřejněn report týkající se amerického HDP za poslední kvartál a v pátek se publikují data týkající se spotřebitelské aktivity a vývoje inflace.
Povaha těchto zpráv může značně ovlivnit náladu na trzích. Pokud by FED po jednáních uklidnil trhy, ty se mohou odrazit a začít posilovat. Stejný pozitivní efekt může nastat i v případě dobrých hospodářských výsledků Apple či Microsoft. Avšak může se dostavit i negativní efekt – tento týden akciové trhy například vystrašily neočekávaně špatné výsledky Netflixu, který je za poslední týden ve ztrátě až 23 %.
Zdroj: cnbc.com