Zatímco cena Bitcoinu (BTC) výrazně oslabuje, pokud jde o bezpečnost této sítě, je blízko historických maxim. Potvrzuje to i poslední úprava mining difficulty, tedy obtížnosti těžby, která je nově na nejvyšších hodnotách v bitcoinové historii.
Mining difficulty (obtížnost těžby) je parametr, který se automaticky upravuje jednou za 2016 vytěžených bitcoinových bloků. V průměru jde o zhruba dva týdny, jelikož jeden blok se těží většinou kolem 10 minut. Právě tento čas zajišťuje parametr mining difficulty, který se přizpůsobuje aktuálnímu hashratu, což je zase celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC.
Jinak řečeno pokud hashrate Bitcoinu roste, tedy těžaři vynakládají více úsilí na vytěžení dalších bitcoinů, mining difficulty se upraví směrem vzhůru, aby se zachoval 10minutový průměr pro vytěžení jednoho bloku (v rámci každého bloku se vytěží 6.25 BTC). Pokud naopak hashrate klesne, tedy těžaři se snaží méně, mining difficulty se upraví směrem vzhůru.
Bez tohoto nástroje by se nedokázala zajistit předem naplánovaná inflace Bitcoinu, čili bitcoiny by se těžily buď rychleji nebo pomaleji. Díky této úpravě však víme, že každé čtyři roky se bude těžit o polovinu méně bitcoinů, než dříve (halving). Od roku 2024 to bude už jen 3.125 BTC za jeden blok, od roku 2028 už jen 1.5625 BTC za jeden blok a tak dále, až kolem roku 2140 nebudou žádné další BTC, které by se daly vytěžit. Jen tak pro ilustraci už nyní je inflace Bitcoinu podobná inflaci zlata no a od roku 2024 bude o polovinu nižší.
Graf vývoje obtížnosti těžby (mining difficulty) od vzniku Bitcoinu:
Na grafu výše můžete vidět, že obtížnost těžby se v loňském roce na určitou dobu prudce propadla. Důvodem byl čínský zákaz těžby kryptoměn, který přinutil množství čínských těžařů změnit svou lokalitu a tedy minimálně dočasně přerušit těžbu. Čínští těžaři měli dříve pod kontrolou přes 50% celkového hashrate. Nyní je toto číslo oficiálně blízko nule.
Poplatky za transakce klesají
Zajímavým konstatováním, které hraje ve prospěch Bitcoinu je, že transakční poplatky na této síti navzdory její celkové rostoucí adopci klesají – v současnosti za běžnou onchain transakci zaplatíte jen kolem 1,58 USD, zatímco v dubnu 2021, v době největšího šílenství kolem této kryptoměny, to bylo až rekordních 62.78 USD.
Zdroj: cointelegraph.com