Zpráva z minulého týdne ruské centrální banky, která vyžaduje kompletní ban pro obchodování kryptoměn včetně zákazu jejich těžby, se setkala podle očekávání s kritikou několika předních představitelů opozice a ruského fin-tech sektoru.
Mezi kritiky zprávy ruské centrální banky lze zařadit šéfa štábu nejznámějšího ruského opozičního politika Alexeje Navalného, Leonida Volkova, či zakladatele Telegramu Pavla Durova.
Poté, co ruská centrální banka ve čtvrtek požádala o realizaci drastických opatření vůči kryptoměnám Pavel Durov upozornil, že realizace tohoto „nápadu” by v Rusku zničila množství sektorů high-tech ekonomiky. ,,Takový zákaz nutně zpomalí vývoj blockchainových technologií obecně. Tyto technologie zlepšují efektivitu a bezpečnost mnoha lidských činností od financí až po umění.”
Durov přiznal, že snaha regulovat je přirozenou touhou ze strany jakékoli finanční autority, ale zákaz je odlišná věc. ,,Takový zákaz pravděpodobně nezastaví bezohledné hráče, ale ukončí legální ruské projekty v této oblasti. Upozornil tím, že zákaz jen vymete z trhu poctivé hráče, ale ti nepoctiví budou existovat dál.
Leonid Volkov, který vede štáb zakladatele Nadace boje proti korupci (FBK) a zároveň nejhlasitějšího kritika Vladimira Putina opozičního politika Alexeje Anatolieviče Navalného, který se v srpnu 2020 otrávil nervově paralytickou látkou Novičok a po zotavení uvedl, že zákaz kryptoměn v Rusku je nemožný.
Volkov se ve svém prohlášení odvolal na čtvrteční zprávu agentury Bloomberg, která uvedla, že ruskou centrální banku podporuje v této iniciativě i FSB – tedy ruská federální bezpečnostní služba (bývalá KGB). Volkov k tomu dodal, že se tomu vůbec nediví, ale doplnil:
,,Technicky je zákaz kryptoměn stejný jako zákaz převodu peněz mezi osobami, čili je to nemožné. Ano, mohou zkomplikovat vkládání prostředků na kryptoburzy, což znamená, že se jednoduše objeví zprostředkovatelské služby, které to učiní prostřednictvím zahraničních jurisdikcí. Ano transakční náklady se zvýší. Ale to bude asi všechno.”
V okolí Ruska jsou i další země, které naznačují boj proti kryptoměnám. Budoucnost těžby Bitcoinu je sporná například i v Gruzii či v Kazachstánu. Naopak Ukrajina, jejíž spor s Ruskem eskaluje a vzbuzuje obavy celého světa, naopak podniká mnohé pro-kryptoměnové kroky včetně těch, které mají motivovat těžaře BTC přijít podnikat právě k našim východním sousedům.
Zdroj:cointelegraph.com