O tom, že Čína vyvíjí svůj vlastní digitální Yuan, víme už dlouho. Poslední měsíce probíhalo několik testů, přičemž Čína se netajila, že jejím cílem je spustit tento projekt během Olympijských her.
Spuštění digitálního Yuanu
Čína na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 odstartovala mezinárodní test pro digitální měnu své centrální banky (CBDC). Testy digitálního Yuanu, které na domácím trhu probíhají od roku 2019, byly ve čtvrtek představeny sportovcům a zahraničním návštěvníkům jako způsob platby za zboží v olympijské vesnici vedle plateb kartou Visa a hotovosti. Čína doufá, že podpoří přítomnost digitálního Yuanu v celé zemi zimními olympijskými hrami jako platformou pro prezentaci zbytku světa.
Tento ostrý test následuje po nedávno oznámeném seznamu 164 národních blockchainových subjektů v Číně, které se mají připojit k domácím maloobchodním testům CBDC, které přezkoumají proveditelnost jejího produktu v širokém spektru průmyslových odvětví. V komunistickém státě jsou kryptoměny zakázány, ale Čína stojí silně za technologií blockchainu, i když v mnohem soukromější, centralizovanější a cenzurované podobě.
Americký senátor vyjádřil obavy
V dopise, který senátor napsal ministryni financí Janet Yellenové a ministrovi zahraničních věcí Antonymu Blinkenovi ve středu, senátor Toomey požádal politiky, aby důkladně prozkoumali zavedení CBDC v Pekingu během her a poskytli své kanceláři briefing do 7. března. Také vyslovil několik obav z hlediska transparentnosti a cenzury.
Toomey podle dopisu požaduje informace o zavádění CBDC včetně jeho distribuce, uživatelské zkušenosti a základního zdrojového kódu, aby mohl určit postranní motivy, funkce cenzury nebo bezpečnostní chyby. Senátor také hledá odpovědi týkající se rozsahu, v jakém nečínští vládní představitelé, včetně USA, kromě jiných žádostí prováděli transakce v digitálním Yuanu. Řekl také, že čínský zásah proti kryptoměnám představuje pro USA příležitost stát se předchůdcem krypto inovací. Ty mají být založeny na svobodě jednotlivce a jiných amerických a demokratických principech. Toomey, který je členem Výboru amerického Senátu pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti, již dlouho hájí regulaci kryptoměn s myšlenkou neškodit. Dříve také požádal SEC, aby nebránila inovacím, protože USA pokračují v průzkumu, jak nejlépe přistupovat k fintech inovacím.
Zdroj:Blockwork