Analytická blockchainová společnost Elliptic tvrdí, že Bitcoin se stává stále oblíbenějším nástrojem pro financování nevládních organizací na Ukrajině, které hrozí vážný válečný konflikt s Ruskem. Nejde přitom jen o dary pro charitativní organizace bojující proti nemoci či ve prospěch sociální spravedlnosti, ale také o podporu vojenských nebo polovojenských organizací.
V době, kdy Rusko na hranicích s Ukrajinou mobilizuje svou armádu (odhady převyšují již počet 100 000 vojáků) a Spojené státy s jejich spojenci přesunuly do regionu 3000 vojáků, s tím, že dalších 8500 je ve stavu zvýšené pohotovosti, se snaží Ukrajině pomoci i různí aktivisté z jiných koutů světa.
Stále oblíbenějším nástrojem, skrze které jim posílají finance, je podle platformy Elliptic právě Bitcoin. Díky němu totiž dokážou na Ukrajinu převést finance, které obcházejí běžné banky a finanční instituce, které by tyto platby mohly blokovat.
,,Elliptic identifikoval několik kryptoměnových peněženek používaných těmito dobrovolnickými skupinami a nevládními organizacemi, které společně dostaly finanční prostředky v celkové výši něco přes 570 000 dolarů – hodně z toho přišlo za poslední rok,” tvrdí společnost specializující se na analýzu blockchainových dat.
Bitcoiny od různých anonymních dárců obdržela například organizace Come Back Alive, která poskytuje výcvikové, vojenské a lékařské vybavení či Morytvorets Center, která má blízké vazby na ukrajinskou vládu.
Podporují také hackerské skupiny
Podpoře skrze bitcoiny se však těší i Ukrajinská kybernetická aliance a Bělorustí kybenretičtí partyzáni – jde o hackery, kteří realizují kybernetické útoky proti ruským a běloruským cílům. Samotná Ukrajinská kybernetická aliance obdržela podle Elliptic dary v částce přesahující 100 000 dolarů. Kromě bitcoinů jim přišli příspěvky i v litecoinech, Ethereum či různých stablecoinech.
Portál DeCrypt doplňuje, že taková podpora organizací, které jsou v centru vážného konfliktu, není novinkou. Dokonce proruské skupiny začaly s takovou formou fundraisingu spíše než ty ukrajinské a to v roce 2014, kdy se odehrávalo první kolo vážných konfliktů mezi těmito dvěma sousedy na východ od našich hranic.
Na závěr je nutné zdůraznit, že kryptoměny tvoří jen malou část financí, které proudí na Ukrajinu. Nadále většina darů přichází ve fiatu skrz tradiční platební systémy. Rostoucí trend využívání Bitcoinu k podpoře různých politických či lobbistických skupin je však očividný.
Příkladem je i podpora Reedom Convoy, kanadských kamionistů, kteří protestují za ukončení mandátů souvisejících s bojem proti koronaviru a za obnovení kanadské charty práv a svobod. Podle portálu Bitcoin Magazine poté, co byla přerušena linie peněz, která směřovala na jejich podporu skrze tradiční fiatové peníze přes platformu GoFundMe, kde hodnota darů převýšila 10 milionů kanadských dolarů (7,8 milionu USD), začaly dostávat finanční podporu skrze BTC.
Zdroj:decrypt.co