Ruský plátek The Bell se dostal k vládní analytické zprávě, která odhaduje, že Rusové by mohli ročně zaplatit na daních ze zisku z prodeje kryptoměn až 1 bilion rublů, což je v přepočtu kolem 13 miliard dolarů.
Podle zmiňované studie vlastní Rusové 12% celkové tržní kapitalizace kryptoměn, což je aktuálně přibližně 210 miliard dolarů. Jejich počet na zahraničních burzách se odhaduje na přibližně 10 milionů, přičemž další značné množství Rusů má operovat na mimoburzovních trzích (OTC).
Vládní agentura se na základě toho domnívá, že ve zdanění těchto osob je velký potenciál. V práci byly navrženy dva způsoby, jak by z toho mohla těžit ruská státní pokladna:
- Zdaňování samotných kryptoplatforem jako jsou směnárny, zprostředkovatelé, OTC trhy
- Zdaňování zisků samotných investorů
Na základě toho státní agentura odhaduje, že příjmy do státního rozpočtu by mohly činit 90 až 180 miliard rublů ročně (2,4 miliardy dolarů) jen z kryptoměnových platforem a dalších 606 miliard rublů (8 miliard USD) ze zdanění zisků.
Poznámka autora: Tyto odhady jsou podle všeho jen velmi obrazné, jelikož jde těžko předvídat, jak se budou chovat kryptoměnové trhy v následujících měsících či letech a zda daňová povinnost bude vyplývat jen z realizovaných zisků (když neprodáte/nerealizujete transakci, nemáte co danit?).
Danit mohou i těžaře
Zmiňovaný odhad počítá se základem daně ve výši pouhých 6% a nezohledňuje žádné příjmy z bitcoinového těžebního průmyslu, které také mohou být středem pozornosti daniarů. Rusko je totiž v současnosti třetí největší zemí na světě, pokud jde o vygenerovaný hashrate při těžbě Bitcoinu hned za USA a Kazachstánem. Problémem však je, že mnozí těžaři působící v Rusku aktuálně fungují v jakési šedé zóně a anonymitě.
Pomohou tato data cestě k regulaci?
Potenciální příjmy ze zdanění kryptoprůmyslu vyplývající z této studie mohou být silným argumentem ve prospěch přísné regulace kryptoměn v Rusku namísto jejich zákazu, což prosazuje Ruská centrální banka s podporou FSB (bývalá KGB). Regulace kryptoměn namísto zákazu naopak navrhuje Ministerstvo financí, s čímž podle všeho souhlasí i prezident Vladimir Putin.
Zdroj:cointelegraph.com