Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že zatklo dva lidi, kteří jsou podezřelí z velkého hackerského útoku na kryptoměnovou burzu Bitfinex v roce 2016. V úterý byli obviněni ze spiknutí s cílem prát špinavé peníze prostřednictvím kryptoměn.
Americké orgány činné v trestním řízení zároveň potvrdily, že úspěšně zabavily bitcoiny v hodnotě více než 3,6 miliardy dolarů, které byly spojeny s tímto hackerským útokem.
,,Dnešní zatčení a zadržení největšího množství financí v historii našeho ministerstva ukazuje, že kryptoměny nejsou bezpečným přístavem pro zločince,” uvedla zástupkyně generálního prokurátora Lisa O. Monaco, která doplnila:
,,Úsilí (zadržených) zachovat si digitální anonymitu při pokusu o proprání ukradených finančních prostředků skrze labyrint transakcí bylo marné. Díky precizní práci orgánů činných v trestním řízení ministerstvo opět ukázalo, jak může a bude sledovat peníze, a to bez ohledu na to, jakou formu (tyto peníze) mají.”
Bitfinex věří, že zadržené BTC se jim vrátí
K zadržení se vyjádřil i mluvčí Bitfinexu, odkud ukradené bitcoiny pocházejí: ,,Jsme rádi, že Ministerstvo spravedlnosti získalo zpět významnou část bitcoinů ukradených během hacku v roce 2016. Od začátku vyšetřování tohoto incidentu s ním intenzivně spolupracujeme.”
Mluvčí sesterské firmy Tether dodal, že s Ministerstvem budou pokračovat ve spolupráci s cílem získat tyto ukradené peníze zpátky do rukou burzy Bitfinex. ,,Bitfinex má v úmyslu poskytnout další aktualizace o svém úsilí získat ukradené bitcoiny zpět, a to tehdy, když budou tyto aktualizace dostupné.”
Hrozí jim dvacetiletý trest
Zatčenými osobami mají být manželé Ilya Lichtenstein a Heather Morganová. Jedná se o Američany pocházející z New Yorku (více o jejich totožnosti jsme psali v tomto článku). Ministerstvo je v úterý obžalovalo ze spiknutí s cílem prát špinavé peníze a tím podvést USA. Za takový druh obvinění hrozí trest až do 20 let vězení.
Manželé se podle dosud medializovaných zpráv snažili „vyprat“ 119 754 bitcoinů, které v roce 2016 ukradli Bitfinexu. Po samotném útoku na tuto burzu poslali více než 2000 transakcí na peněženku, kterou měl pod kontrolou Lichtensein. Následně se snažil během „komplikovaného procesu praní špinavých peněz“ tyto bitcoiny anonymizovat, ale zjevně v neúspěšně.
Jak se snažily bitcoiny „přeprat“?
Federální úřady tvrdí, že manželé ve snaze přeprat ukradené finance využívali „sofistikované techniky praní“. Ty zahrnovaly používání fiktivních identit k nastavení online účtů, využívání programů pro automatizaci transakcí a také ukládání ukradených bitcoinů na účty na více burzách a darkweb tržištích (tento proces má i vlastní pojmenování layering resp. vrstvení).
Dvojice se také snažila konvertovat ukradené bitcoiny na jiné formy kryptoměn, které mají pokročilejší prvky anonymity. Nepomohlo jim však ani to. ,,Speciální agenti IRS-CI Cyber Crimes Unit opět odhalili sofistikovanou techniku praní, která jim umožnila vystopovat, získat a zabavit ukradené prostředky, což představuje dosud největší zabavení kryptoměn v hodnotě více než 3,6 miliardy USD,“ doplnil šéf kriminálního vyšetřování IRS Jim Lee.
,,Kryptoměny a virtuální měnové burzy, které s nimi obchodují, tvoří rozšiřující se část amerického finančního systému, ale loupeže prováděné prostřednictvím složitých schémat praní špinavých peněz by mohly podkopat důvěru v kryptoměny,“ dodal k této kauze prokurátor Matthew M. Graves z District of Columbia, čímž vyzdvihl záslužnost jejich práce.
O jakou hodnotu šlo?
119 756 BTC ukradených z Bitfinex mělo v srpnu 2016 tržní hodnotu „jen“ 72 milionů dolarů. Dnes je to ovšem více než 5,1 miliardy dolarů. Ministerstvo financí oznámilo, že 94 000 BTC se jim podařilo zabavit a dalších 25 000 BTC evidují jako bitcoiny, které byly přesunuty na finanční účty, které byly pod kontrolou obžalovaných.
Bitcoiny nejsou anonymní
Ti, kteří se nadále mylně domnívají, že bitcoiny jsou anonymní peníze, které nelze sledovat, jsou na omylu. Onchain analytické platformy ve spolupráci s vyšetřovateli dokáží sledovat bitcoinové transakce a trackovat konkrétní BTC, které byly spojeny s nějakou kriminální činností. Díky tomu lze při pokusu prodat bitcoiny za fiat (dolary, eura atd.) identifikovat osoby spojené s trestnou činností. Hacknhuté bitcoiny či jiné kryptoměny sledují i samotné burzy, které v případě, že je obdrží, mohou taková aktiva „zmrazit“.
Na skutečnost, že použít Bitcoin při pokusu o praní špinavých peněz není úplně dobrý nápad, upozornil minulý rok také bývalý šéf CIA Michael Morell, který uvedl:
,,Technologie blockchain je silný, ale nedostatečně využívaný forenzní nástroj vlád k identifikaci nezákonné činnosti a k stíhání zločinců. Zjednodušeně řečeno, blockchainová analýza je vysoce efektivní nástroj pro boj proti kriminalitě a pro shromažďování zpravodajských informací.”
Morell následně dodal, že pokud by všichni zločinci používali blockchain, mohli bychom vymazat nezákonnou finanční činnost,“ čímž v podstatě naznačil, že boj proti praní špinavých peněz je v kybersektoru včetně kryptoměn jednodušší, než je tomu ve světě běžné fyzické hotovosti .
Současná kauza Morellova tvrzení pěkně podtrhuje, protože Ministerstvu spravedlnosti USA se nikdy předtím nepodařilo získat zpět tak vysokou finanční hodnotu jako nyní při vyřešení zločinu krádeže bitcoinů z burzy Bitfinex.
Zdroj:decrypt.co