Ruská vláda našla v úterý společnou řeč s Ruskou centrální bankou v rámci tématu, jak v Rusku správným způsobem přistupovat k regulaci kryptoměn. Informovalo o tom několik médií v čele s ruským Kommersantem.
Vypadá to tak, že Rusko opravdu upřednostní cestu přísné regulace kryptoměn namísto jejich kompletního zákazu, který původně navrhovala centrální banka a měla v této věci podporu i od bývalé KGB – FSB.
Vyplývá to z nejnovějších zpráv, s nimiž přišel Kommersant tvrdící, že ve spolupráci s ruskou vládou bude vypracován návrh zákona, který definuje kryptoměny jako jakýsi „analog měn“ a ne digitální finanční aktiva. Kryptoměny by na základě této definice, která má být představena již 18. února, měly mít „úplnou identifikaci prostřednictvím bankovního systému nebo licencovaných zprostředkovatelů“.
Kommersant k tomu doplňuje, že bitcoinové transakce a držba kryptoměn v Ruské federaci nebude zakázána, ale podmínkou je uskutečnění takových procesů skrze „organizátora výměny digitální měny“, což znamená, že takové transakce bude moci realizovat jen regulovaná banka, nebo směnárna typu peer-to-peer, která na to bude mít státní licenci.
Zpráva také uvádí, že Rusové, kteří realizují s kryptoměnami transakce v hodnotě více než 600 000 rublů (kolem 8000 dolarů) musí tyto transakce reportovat, v opačném případě by se dopustili trestného činu. Těm, kteří by zase akceptovali kryptoměny jako platidla bez povolení, hrozí vysoké pokuty.
Až čas ukáže, jak toto rozhodnutí a následný zákon, dostane-li se do definitivní platnosti, ovlivní zacházení Rusů s kryptoměnami. Nedávná vládní studie odhaduje, že Rusové vlastní až 12% tržní kapitalizace kryptoměn a neskromně odhaduje, že pokud by byly kryptoměny v Rusku správně zdaněny, rozpočet si může přijít až na 13 miliard dolarů ročně.
Zdroj:cointelegraph.com