Společnost SatoshiLabs, kterou v roce 2013 založili Čech Marek „Slush“ Palatinus a Slovák Pavol „Stick“ Rusnák, přišla v roce 2014 na trh s vůbec první hardwarovou peněženkou pro pokročilé zabezpečení vlastněných kryptoměn v čele s Bitcoinem. Od onoho okamžiku prodali více než milion takových zařízení.
Zástupci SatoshiLabs Kristýna Mazánková, která je vedoucí PR oddělení SatoshiLabs a Josef Tětek, který je ambasadorem značky Trezor, poskytli portálu Cointelegraph exkluzivní rozhovor, ve kterém hovořili o tom, jak společnost i po letech úspěšné existence zůstává nadále věrná svému cíli garantovat vysokou bezpečnost ruku v ruce s vysokou mírou soukromí pro její zákazníky.
Tětek a Mazánková k tomuto tématu uvedli, že o uživatelích nearchivují žádná data a ze serverů pravidelně každých 90 dní vymažou vše, co se na nich uložilo. ,,Je to pro nás velmi důležité, protože chápeme, že vše je teoreticky napadnutelné,” vysvětlili nepřímo poukazujíc na to, že data konkurenční firmy Ledger byla ukradena a internetem tak kolovaly informace o jejich zákaznících.
Hardwarová peněženka Trezor, konkrétně model Trezor One, byla vůbec první svého druhu. Výjimečná byla tím, že šlo o první zařízení schopné chránit kryptoměny před „hacknutím na dálku“. Mezitím, než vznikly jiné konkurenční produkty Trezor, přišel i s dalšími důležitými vylepšeními jako jsou funkce Passphrase či Shamir Backup.
Jak to bylo s medializovaným hackem Trezor One?
V rozhovoru pro Cointelegraph padla i otázka týkající se nedávného úspěšného „hacku“ zařízení Trezor One. Hackerovi se totiž podařilo prolomit zabezpečení této hardwarové peněženky, kterou měl fyzicky k dispozici a na které se nacházely bitcoiny v hodnotě kolem 2 milionů dolarů.
,,Byla to dvojitá náhoda, že majitel 5 let neaktualizovat svůj firmware a neměl nastaveno žádné heslo. Myslím si, že udělal asi 1000 pokusů, aby se ujistil, že se před extrahováním celý čip neusmaží, protože pokud by měl na čipu jednu chybu, čip by se usmažil a peněženka by se stala navždy nenávratnou,” uvedli Tětek s Mazánkovou.
Hack Trezor One tedy byl možný jen díky tomu, že měl neaktualizovaný firmware a při nastavení nebyly použity žádné pokročilé funkce ani passphrase. Pokud by tomu tak bylo, bitcoiny v částce 2 milionů dolarů by byly nenávratně pryč.
Kromě toho, že Trezor tvrdí, že aktualizovaný firmware takový typ útoku na hardwarovou peněženku již neumožňuje, pro lepší pocit bezpečí stačí použít funkcionalitu passphrase, která dokonale brání před hackem Trezoru i tak „hrubým“ způsobem. Díky passphrase totiž vznikne na úrovni peněženky jakoby ještě jedna dodatečná vrstva, do které je možné se přihlásit jen v případě, že znáte passphrase (který by měl znát jen majitel peněženky).
Shamir Backup pro klidný spánek
Naše redakce v souvislosti s Trezorem upřednostňuje doporučení hardwarové peněženky Trezor Model T, která disponuje kromě funkce passphrase také funkcionalitou Shamir Backup. Díky ní lze správným způsobem rozdělit seed do více částí a tím se ochránit i před riziky případného poškození seedu, jeho krádeže nebo ztráty. Toto téma jsme podrobněji rozebrali v tomto článku i s návodem pro nastavení.
Zdroj: cointelegraph.com