Bitcoin má za sebou další den, který byl specifický jeho zvýšenou volatilitou, kdy se nejprve obchodoval nad úrovní 45 000 USD, aby následně po zveřejnění výsledků vývoje lednové inflace v USA klesl o 1800 dolarů a poté se opět odrazil nad 45 000 USD. V době psaní tohoto článku je však zpátky v mezi denní ztrátě o zhruba 2 000 dolarů na ceně 43 000 USD.
Jak bylo naznačeno již v úvodu tohoto článku, cenu Bitcoinu včera do určité míry ovlivnil i čerstvý report týkající se indexu spotřebitelských cen v USA, který pravděpodobně bude mít zásadní vliv na další kroky americké centrální banky FED. Její představitelé doufali, že čísla za leden týkající se inflace budou lepší, než ty prosincové, ale byly na omylu. Inflace v lednu stoupla v USA o 0,6 %, čímž dostala meziroční inflaci na astronomických 7.5 %. Taková špatná čísla si ve Spojených státech nepamatují od roku 1982.
Více informací o čerstvých výsledcích spotřebitelských cen v USA (CPI) jsme shrnul článek “Důležitý report: Inflace v USA dorovnává negativní rekord z roku 1982”.
Jak souvisí inflace s Bitcoinem?
Bitcoinu zprávy o prudce rostoucí inflaci mohou z pohledu vývoje ceny pomoci, ale zároveň i uškodit.
Pomoci mu mohou v případě, že se investoři budou dívat na Bitcoin jako na protiinflační aktivum díky jeho vlastnostem jasně předem definované inflace, která léty klesá v kombinaci s tím, že je mimořádně decentralizován, což zaručuje, že tato pravidla jsou neměnná. Jednoduše řečeno bitcoinů vzniká stále méně a mnohé se přitom ztrácejí, což znamená, že z tohoto pohledu je stále vzácnější. Zejména z dlouhodobého hlediska by měly tyto argumenty převážit.
Uškodit mu to může (zejména z krátkodobého hlediska) z důvodu, že v očích mnoha investorů je stále vnímán spíše jako rizikový typ investičního aktiva, což je do určité míry pochopitelné, protože adopce Bitcoinu ještě není tak výrazná jako například adopce zlata. Když se tedy objeví negativní zprávy, Bitcoin je podobně jako jiné typy rizikových investičních aktiv na ně náchylnější a investoři, kteří do něj investují nikoli z přesvědčení, ale ze spekulativních důvodů, ho neváhají prodat. V tomto smyslu Bitcoin rád koreluje s indexem NASDAQ, který sleduje technologické akcie, které podobně jako Bitcoin jsou vnímány za rizikovější.
Skutečnost, že inflace v USA nadále nekontrolovatelně roste, bude motivovat FED (americkou centrální banku) ke zvýšení úrokových sazeb a to pro akciové trhy nemusí být dobrá zpráva. Se zvyšováním sazeb se víceméně již počítá, ale nejnovější report může mít za důsledek, že budou zvýšeny výraznějším způsobem, než se očekávalo. FED oznámí své rozhodnutí po březnovém setkání guvernérů, přičemž stále více analytiků se přiklání k názoru, že sazby zvýší až o 50 bazických bodů (0,50%) na rozdíl od dříve předpokládaných 0,25%.
Zdroj: Autor kryptonovinky,ftnews.sk