Mezinárodní ropný a plynárenský gigant ConocoPhillips, který je druhým největším zpracovatelem ropy v USA, se začíná zajímat o těžbu Bitcoinů uvědomujíc si, že mu může zajistit další zisky a zároveň eliminovat produkci škodlivého CO2 do atmosféry.
Televize CNBC informovala, že ConocoPhillips startuje v oblasti Bakken v Severní Dakotě, která je bohatá na ropu, pilotní schéma využívání těžby Bitcoinu při spalování přebytečného plynu, který je vedlejším produktem jejich podnikatelské činnosti.
ConocoPhillips, the world's largest independent energy exploration & production company, has a #bitcoin mining project.
Thanks to #bitcoin mining, their CO2-equivalent emissions from gas flaring is reduced by about 63%. A win-win-win.https://t.co/LCcIqeIWEq
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) February 16, 2022
Takový plyn těžební ropné společnosti běžně pálí, protože ho nemají jak dále distribuovat. Na něco takového je totiž nutná rozsáhlá infrastruktura potrubí, která ve většině případů v ropných oblastech neexistuje. Velký problém je v tom, že s pálením přebytečného plynu jsou spojeny velké emise CO2, což znečišťuje planetu. Když však do toho zapojíte Bitcoin, přebytečný plyn nemusíte pálit, ale můžete jej konvertovat na elektřinu, kterou použijete pro těžbu BTC. Tím se negativní vliv na přírodu výrazně eliminuje.
Zástupce ConocoPhilips k tomu poznamenal, že pilotní projekt startují s cílem ověřit si, zda jim těžba Bitcoinu pomůže naplnit jejich primární cíl, kterým je výrazným způsobem omezit neekologické spalování plynu a to nejpozději do roku 2030.
Here we go!
ConocoPhillips, the $100+ billion oil producer, has announced that they are mining bitcoin in the United States.
Eventually every single major oil producer is going to mine bitcoin.
— Anthony Pompliano 🌪 (@APompliano) February 15, 2022
Nejsou jediní
ConocoPhilips není jediná firma tohoto druhu, která přemýšlí podobným způsobem. Společnost Crusoe Energy také využívá těžbu Bitcoinu ke snižování emisí, přičemž údajně provozuje již přibližně 60 datových center, která jsou poháněna přebytečným plynem, který vzniká při jejich činnosti. Agentura Argus odhaduje, že Crusoe Energy díky tomu dokázala snížit emise CO2 až o 63%.
Zdroj:cointelegraph.com