Přestože cena Bitcoinu v posledních dnech opět oslabuje, což lze do nemalé míry zdůvodnit geopolitickým napětím a očekávanému zvyšování úrokových sazeb v USA, dva velmi důležité bitcoinové ukazatele mining difficulty a hashrate jsou na historických maximech.
Hashrate a mining difficulty na sebe přímo navazují
Hashrate je celková výpočetní síla vynaložená na těžbu Bitcoinu, čili čím je vyšší, tím těžaři vynakládají větší úsilí o vytěžení dalších bitcoinů. S tím jsou však spojeny i investice, kde „více práce“ znamená i vyšší náklady na spálenou energii a potřebnou infrastrukturu. Jinak řečeno skutečnost, že hashrate roste, vypovídá o všeobecné velké důvěře těžařů Bitcoinu v dlouhodobý úspěch této kryptoměny, ačkoli její cena aktuálně oslabuje.
Hashrate následně ovlivňuje i mining difficulty, což je nástroj, který zajišťuje neměnnou inflaci Bitcoinu. Bez mining difficulty by totiž zvýšená těžba Bitcoinu (rostoucí hashrate) měl za důsledek, že bitcoiny by se těžily rychleji, než 6.25 BTC za přibližně 10 minut.
Mining difficulty se automaticky upravuje na základě hashrate každých 2016 vytěžených bloků, tedy přibližně jednou za 2 týdny. Když hashrate stoupá, obtížnost se zvýší, aby stále platilo, že jeden blok s 6.25 BTC se bude těžit zhruba 10 minut. Naopak pokud hashrate klesne, obtížnost se upraví směrem dolů, aby se nové podmínky opět přizpůsobily způsobem, který nastaví předpokládaný čas pro vytěžení jednoho bloku na 10 minut.
Díky mining difficulty se jinak řečeno umíme spolehnout, že halving, tedy snižování odměny pro těžaře, se bude dít zhruba jednou za čtyři roky, kdy se odměna zmenší vždy o polovinu. V první čtyři roky existence BTC se těžilo za 10 minut 50 BTC, následně 25 BTC, poté 12.5 BTC a v současnosti 6.25 BTC. Od roku 2024 to bude už jen 3.125 BTC a za další čtyři roky opět o polovinu méně, až to takhle bude pokračovat zhruba do roku 2140 (+/-).
Aktuální data
Pokud jde o nejnovější data, k poslední úpravě mining difficulty došlo 17. února 2022, kdy obtížnost vyskočila na nových rekordních 27.97 bilionů hashů. Stalo se potřetí v řadě, co obtížnost stoupla směrem vzhůru. Dřívější maximum, které bylo dosaženo v květnu 2021, bylo překonáno 23. ledna po úpravě obtížnosti na 26.7 bilionů hashů.
Z uvedeného je pochopitelné, že roste i hashate, protože bez toho by se neupravila směrem nahoru ani mining difficulty. Podle dat blockchain.com je aktuální průměr na úrovni zhruba 214 Eh/s, tedy nejvyšší v historii Bitcoinu.
Nutno je poznamenat, že hashrate v květnu 2021 klesl o zhruba 50% poté, co Čína zakázala těžbu kryptoměn. Těžaři se však úspěšně a překvapivě rychle dokázali přesunout do jiných regionů a smazali tím výpadek značné výpočetní síly po přísném kroku čínské vlády. Bitcoin z toho v konečném důsledku výrazně profitoval, protože se zbavil čínské dominance v tomto směru, jelikož až do oného okamžiku měli těžaři v Číně pod kontrolou více než 50% hashrate. Současná maxima jsou naopak dosažena, aniž by měl nějaký konkrétní stát až tak dominantní geografickou pozici v těžbě BTC.
Zdroj:cointelegraph.com