Pokud držíte kryptoměny na burzách, zjednodušeně řečeno nejsou 100% vaše. Jejich zpráva je totiž v rukou dané burzy či jiné platformy a tudíž existuje možnost, že transakce, kterou budete chtít těmito kryptoměnami realizovat, bude zastavena a teoreticky může být zmražen i váš účet (nemluvě o tom, že burzu lze hacknout).
Ačkoli scénář popsaný v prvních řádcích tohoto článku je v současnosti málo pravděpodobný, každý držitel kryptoměn by si měl uvědomit, že vlastnění kryptoměn na privátních soukromých peněženkách má velké benefity v tom, že jsou v tom případě pod stoprocentní kontrolou jejich vlastníka – tedy jich samých. V případě držení kryptoměn na burzách to naopak zdaleka neplatí.
Kanada aktivovala Emergency Act. Týká se i kryptoburz
Příkladem je současné dění v Kanadě, kde se místní vláda země, která byla dlouhá léta příkladem úspěšně fungující demokracie, se pro mnohé šokujícím způsobem snaží zamezit jakémukoli financování protestujících kamionistů proti nařízením souvisejícím s pandemií koronaviru. Vláda Premiéra Justina Trudeaua za tímto účelem aktivovala tvz. Mimořádný zákon (Emergency Act), který jí umožňuje bez předchozího soudního příkazu zmrazovat finanční transakce respektive celé účty, pokud se prokáže, že byly zapojeny do financování činnosti protestujících Kanaďanů.
I z tohoto důvodu se začal na financování protestujících využívat Bitcoin, ale regulátoři v Kanadě si toho relativně rychle všimli a požádali mnoho kryptoměnových burz, aby jakékoli podezřelé transakce hlásili a zároveň neumožnili jejich realizaci. Vedle toho jim poskytli seznam zhruba 30 bitcoinových adres, které jsou spojeny s financováním protestujících, aby burzy předem věděli, kam dané kryptoměny poslat nemohou.
Kanadská vláda tím do určité míry omezila možnosti podporování protestujících i skrze kryptoměny. Samozřejmě ale jen za předpokladu, že se budou posílat přímo z daných burz.
Powell a Armstrong vyzdvihli důležitost self-custody peněženek
V reakci na tyto kroky se rozhodl šéf burzy Kraken Jesse Powell navzdory skutečnosti, že tím v podstatě hraje v neprospěch vlastní platformy, doporučit zákazníkům Kraken, aby si kryptoměny, které chtějí použít na „donate“, poslali nejprve na vlastní peněženky, protože pokud burze Kraken přijde podobné nařízení, které začali posílat kanadští regulátoři, je povinen jej dodržet. V podobném duchu se následně vyjádřil i Brian Armsstrong, který stojí v čele největší americké kryptoburzy Coinbase.
Concerning to see stuff like this happening in any country, especially such an economically free place like Canada.
Self-custodial wallets are important! ->https://t.co/ppIvaIcWWh https://t.co/nJw2EhyJhd
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) February 15, 2022
Pokud Coinbase či Kraken přijde nařízení od regulátorů, musí dodržet zákon a danou transakci či účet zmrazit a následně postupovat podle pokynů jimi určených. Pokud si však uživatel pošle kryptoměny na vlastní peněženku, zmrazit takové finance je mnohem náročnější, respektive nemožné, nebude-li při tom asistovat samotný vlastník těchto kryptoměn.
Příkladem je snaha Nejvyššího soudu v kanadském Ontariu, který nařídil Nunchuk, tedy provozovateli self-custodian peněženky (bitcoinové peněženky, na které drží privátní klíče samotný vlastník kryptoměn), aby zmrazila problémové účty a zveřejnila informace o aktivitách zapojených do kampaně Freedom Convoy 2022.
Provozovatel zmiňované peněženky však odpověděl: ,,Nesbíráme žádné identifikační údaje uživatelů kromě jejich emailových adres. Takže nedržíme žádné klíče. Proto nemůžeme zmrazit aktiva našich uživatelů. Nemůžeme zabránit jejich pohybu. Nemáme znalosti o existenci, povaze, hodnotě a umístění aktiv našich uživatelů. Takový je design peněženky.“
Poznámka: zatímco Nunchuk má emailovou adresu uživatele, mnohé privátní peněženky nepotřebují ani tento identifikační prvek.
Mimochodem věděli jste, že kongresman Warren Davidson navrhl v americké Sněmovně reprezentantů zákon, který by zaručoval právo investorům držet kryptoměny na vlastních peněženkách? Psali jsme o tom zde.
Posvítí si na Coinbase a Kraken?
Kristen Rose, manažerka pro veřejné záležitosti Ontario Securities Commission (OSC), tedy kanadské komise pro cenné papíry a burzu, přiznala, že evidují tweety Jesseho Powella a Briana Armstronga, tedy šéfy dvou předních kryptoměnových burz, kteří nabádají uživatele poslat si kryptoměny na vlastní peněženky. ,,Jsme si vědomi těchto informací a sdíleli jsme je s RCMP a příslušnými federálními orgány,“ vzkázala.
Zdroj: decrypt.co, finbold.com