Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu požádal ukrajinský ministr pro digitální transformaci a zároveň vicepremiér válkou sužované země Michail Fedorov kryptoměnové burzy, aby zablokovaly přístup ruským občanům na jejich platformy. Ty s tím ale zatím nesouhlasí.
Představitelé největších kryptoměnových burz, kam patří Binance, Coinbase či Kraken, se shodli, že běžní Rusové nemohou za kroky režimu Vladimira Putina a zatím nebudou běžným Rusům blokovat přístup k jejich službám. Učiní tak až za předpokladu, že to bude vyžadovat aktualizovaná legislativa, jak se tak například stalo v minulosti již v souvislosti s Íránem.
,,Věříme, že každý si zaslouží přístup k základním finančním službám pokud to zákon nestanoví jinak. Někteří běžní Rusové aktuálně, když se jejich měna zhroutila, požívají kryptoměny jako záchranné lano. Mnozí z nich pravděpodobně nesouhlasí s tím, co dělá jejich země, a zákaz by ublížil i jim,“reagoval na tento požadavek zakladatel a CEO americké burzy Coinbase Brian Armstrong. ,,Pokud se vláda USA rozhodne vydat zákaz, budeme se samozřejmě tímto nařízením řídit,“ doplnil.
Podobně se vyjádřil i Jesse Powell, zakladatel a CEO burzy Kraken nebo i největší kryptoburza na světě Binance. Všechny platformy však respektují jakoukoli legislativu, která přijde. Ruské účty přísně monitorují a objeví-li se náznaky, že jsou napojeny na účty lidí z platného sankčního seznamu, tak okamžitě jednají.
Volání ukrajinského vicepremiéra tak zatím u kryptoburz nepadlo na úrodnou půdu. Kromě toho existují i jiné způsoby, jak se mohou Rusové vyhnout sankcím. Například na burze KuCoin lze obchodovat i s neověřeným účtem s tím, že limity pro výběr jsou nastaveny na 5 BTC za 24 hodin.
Ukrajině kuriózně „pomáhá” ruská centrální banka
Zatímco Fedorov prosí kryptoburzy, aby omezily přístup ruským občanům k jejich platformám, a ty na to zatím reagují odmítavě, kuriózně Ukrajině pomáhají samotné kroky ruské centrální banky.
Hlavní bankovní orgán v zemi agresora totiž sám o sobě podníká kroky, které mají zabránit ruským občanům a ruským finančním institucím dostat peníze „ven ze země“ a týká se to i jejich přístupu na kryptoburzy. Centrální banka Ruska se již před invazí ruských vojsk na Ukrajinu hlásila k tomu, že kryptoměny považuje za nelegální a je nutné je zakázat.
Ruský zpravodajský portál Tass.ru, který je pod kontrolou ruské vlády, ve čtvrtek citoval ruskou centrální banku a její tvrzení, že nadále trvá na prosazení zákazu těžby kryptoměn a také jejich aktivního používání. ,,Centrální banka v současnosti podporuje stanovisko, které bylo oznámeno již dříve na jejích stránkách. Dnes k tomu tedy není co nového dodat,“ uvedla.
Rusko musí kvůli válce dramaticky zvýšit své výdaje a to například i tištěním nových peněz. Vedle toho i kvůli katastrofálním dopadům západních sankcí na jejich ekonomiku se snaží kontrolovat inflaci i tím, že omezuje Rusům záměnu rublů do jiných cizích měn. A to se netýká jen dolarů či juanů, ale také kryptoměn.
Jinak řečeno v těchto dnech je v samotném zájmu ruské centrální banky zabránit jakémukoli odlivu rublů ze země nebo jejich prodeji za kryptoměny. Mnozí Rusové se o to stejně pokoušejí. Jak informuje analytická platforma Arcane Research, v tomto týdnu dosáhl denní objem obchodů USDT vůči ruskému rublu na burze Binance historického maxima 35 milionů dolarů.
Švýcarsko plánuje být přísné
Od vypuknutí války na Ukrajině je zajímavé sledovat postoj obvykle neutrálního Švýcarska, které bylo neutrální dokonce i během druhé světové války. Nyní se však tato země postavila na stranu západu a vůči Rusku přijala přísné sankce obdobné těm, které představila Evropská unie.
Švýcarsko je chce aplikovat i v sektoru kryptoměn. Financial Times informoval, že švýcarská federální vláda připravuje legislativu, která bude vyžadovat okamžité zmrazení kryptoaktiv, které jsou vlastněny ruskými občany nebo ruskými firmami, které podnikají ve Švýcarsku.
Vysoký úředník ministerstva financí uvedl, že tento krok je nutný, protože Švýcarsko chce chránit integritu svého blockchainového průmyslu, který patří mezi nejrychleji se rozvíjející na celém světě.
Zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com, decrypt.co